Слова Президента України про 200 мільярдів гривень втрат через корупцію багатьох обнадіяли. Якщо йдеться про такі суми і глава держави публічно розкриває масштаби проблеми, далі неодмінно мають бути рішучі дії. Навіть із тих міркувань, що це чималі гроші, якими можна латати бюджетні дірки, компенсувати знецінені вклади Ощадбанку або ж по-іншому задобрювати майбутніх виборців.
Виявилося, що трофеї у цій боротьбі значно скромніші. Про результати війни із корупцією можемо довідатися зі звіту Міністерства юстиції, в якому підсумовано усі зміни законодавства, результати досудового слідства, рішення судів, а також внесок у цю нелегку справу різних відомств… Так-от виявилося, що відшкодувати торік вдалося всього 248 мільйонів гривень. Це при тому, що грошовий еквівалент проблеми у 1000 разів більший.
Переглядаючи документ Мін’юсту, можна дійти багатьох цікавих висновків. Наприклад, найчастіше хабарниками стають службовці найнижчих ланок. До того ж, із кожним роком кількість засуджених, впійманих або обвинувачених високих чинів стає все меншою. У нас в однаковій мірі застосовують як адміністративну (штраф), так і кримінальну відповідальність, що при дірках у законодавстві дає простір для вибірковості. При тому, що у минулому році корупційні адміністративні правопорушення обійшлися бюджету у мільйон з лишком гривень, а кримінальні – у 577 мільйонів.
У парламенті насправді вже є достатньо проектів закону, які можуть посилити антикорупційне законодавство. Є документ, який має повернути під дію закону “Про здійснення державних закупівель” низку тендерів.
Нагадаємо, що восени 2012-го Рада вивела з-під його дії чимало ситуацій, дозволивши серед іншого державним підприємствам без обмежень вибирати, кому замовляти послуги і у кого купувати товари. Із цього й виростає малина за 672 гривні та підручники для першачків за 647 гривень…
Ще один корисний проект пропонує у низці випадків замінити штрафи ув’язненнями. Взагалі цікаво, що у Кримінальному кодексі України використовується поняття “хабар”, яке ніде не пояснюється. А це дозволяє у багатьох ситуаціях трактувати корупційний вчинок як дуже дрібний проступок. А часом – як серйозне порушення.