кому допоможуть ін’єкції ехінацеї?

“В осінньо-зимовий період люди почали масово використовувати ехінацею як засіб профілактики та лікування грипу та ГРВІ. Наприклад, одному з моїх знайомих після перенесеної хвороби навіть робили ін’єкції ехінацеї, мовляв, це допоможе швидше відновити втрачені сили. Скажіть, будь ласка, чи всім можна колоти ехінацею і чи має цей екстракт протипокази?”
Ірина Царик, м. Львів
Леся Білянська, позаштатний імунолог головного управління охорони здоров’я Львівської ОДА, завідувач консультативного клінічного відділення Львівського регіонального медичного центру клінічної імунології та алергології:
– Ехінацея пурпурова справді має протизапальні, антивірусні, протимікробні властивості і є чудовим засобом для зміцнення імунітету. Її рекомендують як адаптоген для тих, хто часто і довго хворіє на респіраторні вірусні інфекції, потерпає від запальних процесів у носоглотці та ротовій порожнині тощо.
З метою профілактики можна пити лише чаї та відвари з екстракту ехінацеї, і то не більш ніж 10 днів. А ось самовільно купувати пігулки, краплі або ампули цього екстракту, лікуватися ними не можна – лише за призначенням лікаря.
Тобто коли людина пережила такі важкі хвороби, як бронхіт чи запалення легенів, і лікар вважає, що їй потрібно пройти імунореабілітацію, він може виписати ехінацею у вигляді ін’єкцій, призначивши точну дозу та вказавши кількість днів лікування.
Основні заходи, які бажано проводити у так званий передгрипозний період, – це провітрювання приміщення, часте миття рук, промивання носоглотки розчином соди, солі, кори дуба, ромашки, шавлії, чайного дерева. У раціон бажано включити моркву, буряк, чорнослив, гарбуз, смородину, а ще пити багато рідини – до двох-трьох літрів на день.
Чи можна оформити лікарняний на родичів?

“Через те, що син дошкільного віку часто хворіє, мало не щомісяця я змушена оформляти листок непрацездатності і сидіти вдома. Після чергового повідомлення про те, що на роботу не вийду, самій стає ніяково перед керівництвом… Скажіть, будь ласка, чи може лікар видати лікарняний не матері, а, наприклад, батькові чи родичам?”
Галина Петрусенко, м. Львів
Роман Бабінець, головний спеціаліст з питань експертизи тимчасової втрати працездатності Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування:
– Згідно з інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, для догляду хворого членом сім’ї лікар може видати листок непрацездатності одному з її членів або іншій особі, яка фактично доглядає хвору дитину. Тобто у випадку хвороби малюка лікарняний можуть дати батькові, якщо він застрахований, офіційно працевлаштований, чи іншій застрахованій особі, яка доглядатиме дитину.
Коли проколювати вушка?

“Доньці Вероніці щойно виповнилося півроку. Хочу проколоти їй вушка, а чоловік і мама проти. Застерігають мене, що дитина ще мала, що краще робити це влітку, а не на зиму. Підкажіть, будь ласка, коли найкраще проколювати дитині вушка?”
Лідія Дорош, м. Кам’янка-Бузька
Оксана Леуш, лікар-косметолог:
– Що менша дитина, то легше реагуватиме на біль. Наприклад, однорічна ще не знає, чого від неї хочуть і що з нею робитимуть, її можна всіляко відволікти, адже процедура триває одну-дві хвилини. Старша дівчинка ставитиме більше запитань. Бувало, що після проколювання одного вушка, відмовлялася давати друге. Тоді вже батьки силою тримали її в кріслі. Якщо у перші два-три роки вушка не проколоті, дочекайтеся моменту, аби дитина усвідомила, що їй це потрібно, і добровільно погодилася.
Проте найкраще робити це влітку. В осінньо-зимовий період на голову дитини надягають шапку, тож можна випадково зачепити вразливе місце. Та й гоїтимуться ранки довше, аніж теплої пори року.
Як правильно вибрати зубну пасту?

“На полицях магазинів представлений широкий вибір зубних паст, які, як зазначено на упакованнях, “забезпечать гігієнічний та лікувально-профілактичний догляд ротової порожнини”. Різняться вони хіба що фірмою-виробником і ціною. Скажіть, на що варто звертати увагу при виборі зубної пасти? Як не розгубитися серед розмаїття цього товару?”
Оксана Леньо, м. Новояворівськ
Зоряна Гнат, лікар-стоматолог:
– Дуже часто саме лікарі-стоматологи виписують пацієнтам пасти, які їм найбільше підходять. Проте, якщо такої рекомендації немає, не слід купувати її “наосліп”. Перед тим варто хоча б прочитати анотацію, де вказані відповідні характеристики. Наприклад, людям із кровоточивістю ясен, захворюваннями тканин пародонта бажано користуватись пастою, у складі якої є протизапальні препарати, екстракти лікарських рослин, мікроелементи, різноманітні біологічно активні добавки.
Для забезпечення антибактеріального ефекту можна вибирати зубні пасти, в які доданий лактат цинку, що вбиває патогенні мікроорганізми. При захворюваннях ясен бажано застосовувати зубні пасти на основі лікарських рослин, фітонцидів. Вони забезпечать хороший лікувальний ефект, усунуть неприємний запах із рота, зменшать інтенсивність запалення ясен і кровоточивість.