Цьогорічна вступна кампанія була чи не найбільш напруженою та непрогнозованою не лише для абітурієнтів, а й для членів приймальних комісій. Далися взнаки велика кількість поданих заяв від абітурієнтів, технічні збої під час введення даних в електронну базу, відсутність чіткої процедури для дозарахування на вільні бюджетні місця. Загалом, у цьогорічній вступній кампанії взяли участь 620 040 осіб, які з 2 до 31 липня подали 1 млн 901 тис. 503 заяви на участь у конкурсному відборі на вступ до вищих навчальних закладів. Найпопулярнішими факультетами залишилися право, туризм, економіка, англійська філологія, менеджмент. Як зазначає спостерігач за вступною кампанією до ВНЗ від громадянської мережі ОПОРА Ірина Швець, це далеко не ті технічні напрямки, на які збільшили державне замовлення.
Із першого ж дня вступної кампанії-2012 абітурієнти та члени приймальних комісій зіштовхнулися із технічними несправностями та неналагодженою роботою Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБПО).
“Виникали серйозні проблеми з реєстрацією поданих до навчальних закладів заяв у ЄДЕБПО. Наприклад, для перевірки результатів сертифікатів ЗНО абітурієнта та реєстрації його заяви необхідно було витратити від півгодини до 3-4 годин. Така ситуація породжувала збільшення черг у приймальних комісіях. А тому більшість приймальних комісій у присутності абітурієнта лише формували папки отриманих у паперовому вигляді документів”, – розповідає спостерігач Ірина Швець.
Ситуація стабілізувалася лише після того, як адміністратори та розробники ЄДЕБПО налагодили повноцінне та безперебійне функціонування системи.
Першою неприємною несподіванкою для вступників стала вимога присутності батьків неповнолітніх абітурієнтів.
“Це пов’язано із невірним трактуванням листа Міносвіти щодо згоди на обробку персональних даних, яка стала цього року обов’язковою у зв’язку з уведенням в дію ЗУ “Про персональні дані”. З першого дня вступної кампанії до нас масово почали звертатися абітурієнти, які приїхали самостійно подавати документи, проте не могли цього зробити через відмову приймальних комісій”, – каже Ірина Швець.
Ситуація внормувалася лише після 5 липня, коли профільне міністерство скерувало відповідні роз’яснення керівникам вишів.
Ще одним каменем спотикання стало проведення творчих конкурсів. Різні навчальні заклади проводили творчі конкурси з одного напряму підготовки у один і той же день. Окрім того, деякі ВНЗ проводили в один час творчі випробування на різні (у більшості випадків суміжні) напрями підготовки, а тому і тут абітурієнти змушені були обирати лише один напрям.
“Усі положення про проведення творчих конкурсів, як і фахових випробувань, розробляються безпосередньо навчальним закладом. На рівні міністерства немає затверджених типових зразків таких документів, як і нормативів випробувань. А це проблематично, оскільки одні і ті ж результати по-різному трактуються у різних вишах”, – говорить Ірина Швець.
Також, за словами спостерігача, приймальні комісії не створили належних умов для подачі апеляцій на результати конкурсів. Для оскарження результатів відводилася лише одна доба після оприлюднення результатів, та й виші не інформували, коли саме буде оприлюднена інформація про результати, а найчастіше радили стежити за оголошеннями на стендах.
Крім того, вже звичною практикою для частини ВНЗ є проведення творчих конкурсів в останні дні перед оприлюдненням рейтингових списків – 30 та 31 липня. Зрозуміло, що подавати апеляцію 1 серпня, коли оприлюднені рейтинги і надано рекомендації до зарахування, є довготривалою і часто безнадійною справою.
Збільшення квоти державного замовлення у 2012 році на технічні напрямки зіграло з вишами злий жарт. Про те, що план державного замовлення може бути не виконаний, стало зрозуміло ще 5 серпня, коли виші оприлюднили другий список рекомендованих до зарахування.
Після 10 серпня міністерство освіти надіслало лист, яким дозволило вишам продовжити термін зарахування на держбюджет до 15 серпня. Фактично міністерство визнало неспроможність багатьох ВНЗ України на конкурсний відбір та свій малоефективний підхід у розподілі квот держзамовлення.
“Дозарахування абітурієнтів відбувалося за неіснуючою процедурою. Фактично працівники приймальних комісій обдзвонювали абітурієнтів і пропонували принести оригінали. Поодинокі розміщували цю інформацію на веб-сторінках, як це зробив ЛНУ ім. І. Франка. Проблеми створювалися навіть у тих вищих навчальних закладах, які все ж таки виконали план держзамовлення і видали наказ про зарахування 11 серпня 2012 р.
Адже частина абітурієнтів забирали оригінали своїх документів навіть після того, як були зараховані до одного вузу і подавали їх до іншого, який проводить зарахування до 15 серпня”, – каже юрист гарячої лінії для абітурієнтів Наталія Радиш.
Часто виші просто не хотіли віддавати оригінали документів, затягували саму процедуру видачі, хоча відповідно до Умов прийому 2012 р. рішення приймальної комісії про зарахування вступника може бути скасоване приймальною комісією за його письмовою заявою, а питання про відрахування та повернення йому оригіналів документів розглядається в день подання вступником письмової заяви.