Я не піду до школи – мене болить живіт…

“Пошта” з’ясовувала, як проблеми зі здоров’ям впливають на успішність школярів і як лікарі радять їх вирішувати 

“Пошта” з’ясовувала, як проблеми зі здоров’ям впливають на успішність школярів і як лікарі радять їх вирішувати 

Посилаючи дитину до школи, батьки сподіваються, що син чи донька добре вчитимуться і тішитимуть їх гарними оцінками. А коли з навчанням виникають проблеми, ми зазвичай схильні звинувачувати своє чадо у лінощах та  бракові старанності. Однак не все так просто, як видається.

Причиною поганої успішності, окрім цих суб’єктивних чинників, можуть бути і об’єктивні: неправильна організація навчального процесу вдома, несприятлива емоційна атмосфера в сім’ї чи шкільному колективі, проблеми зі здоров’ям, навіть неправильно підібрані стіл та стілець у класі. У такому випадку брак уваги та розуміння, надмір батьківського тиску можуть лише нашкодити. 

Як зазначають лікарі, будь-яка медична проблема позначається на здатності дитини вчитися – концентрувати увагу, запам’ятовувати та систематизувати навчальний матеріал, правильно формулювати і викладати думки як усно, так і письмово. 

Як свідчить статистика, за роки шкільного навчання у дітей частота порушень гостроти зору зростає у 2,3 раза, порушень постави – у 1,4 раза, у 3,8 раза частіше діагностують сколіоз та майже у 3 рази – захворювання серцево-судинної та ендокринної систем. Аби вчасно виявити проблеми і запропонувати способи їх подолання, медики радять уважно, відповідально ставитися до щорічного медогляду. 

Як розповіла “Пошті” дитячий хірург Ірина Даценко, хоч комплексний медогляд передбачений лише для певних вікових категорій школярів, уважні батьки стараються щороку завести дитину на огляд до профільних фахівців, адже діти ростуть і розвиваються неоднаково, до того ж навантаження у школі  досить великі. Тож більшість відхилень лікарі виявляють саме під час навчання у школі. Усі вони без винятку мають вплив на успішність. 

“Батьки мають бути уважними і критично ставитися до своєї дитини, не намагатися створювати їй тепличних умов. Якщо виникають проблеми, потрібно звернутися до фахівців, аби з’ясувати їх причини”, – каже лікар.

Постава

Викривлення хребта неодмінно позначається на роботі головного мозку, адже порушується циркуляція крові, дитина швидше втомлюється, їй стає важче зосередитися. Важливою є і правильна постава, особливо на робочому місці, а для цього мають бути правильно дібрані відповідно до росту дитини стіл і стілець. 

Якщо в молодших класах парти більш пристосовані до таких вимог, то у старших  із цим значно гірше. Було б добре, якби батьки поцікавилися, яким є робоче місце у класній кімнаті, попросили пересадити школяра чи поміняти йому стілець. А головне – простежили, аби удома дитина звикала сидіти правильно: рівна спина, ноги впираються у підлогу, руки лежать на столі, плечі на однаковому рівні. 

Сколіоз

За свідченнням медиків, сколіоз першого ступеня виявляють досить часто, і, на жаль, батьки не звертають на це належної уваги, бо легка форма зазвичай не надокучає болем, однак що швидше розпочати корекцію, то легше вирішити проблему. Якщо є порушення постави, медики радять лікувальну фізкультуру, масаж, правильне сидіння, плавання (хоча б улітку).

Важчі форми сколіозу можуть проявлятися болем у спині, болем голови, дитина швидше втомлюється, адже сидить в одній позі, і це неодмінно позначається на роботі головного мозку. 

Зір і слух

Слід звернути особливу увагу, якщо дитина сидить, перекривившись на один бік, – можливо, вона недобачає на одне око і таким чином пристосовується? Має насторожити і те, що вона часто мружиться. Погіршення зору чи слуху спричиняє перенапруження, дитина швидко втомлюється і перестає сприймати матеріал.

Ендокринні порушення

Причиною спаду успішності можуть бути й ендокринні порушення, особливо щитоподібної залози. Утома, дратівливість, сонливість, зниження артеріального тиску, пригнічений настрій, безпричинна туга – все це може бути ознаками дефіциту йоду. Особливо небезпечний він для дітей: обертається відставанням у розумовому та фізичному розвитку, частими застудами.

Кардіологія

У підлітковому віці організм швидше росте, аніж серце, дитина витягується, набирає вагу, а серце має ще замало потужності, аби забезпечити організм киснем. Тож у цей період медики часто виявляють вегетосудинні дистонії, які проявляються частим болем голови, порушенням артеріального тиску, швидкою втомою, іноді втратою свідомості. Звичайно, це позначається на здатності дитини до навчання.

Дихання

Дитині важче дається навчання, якщо у неї порушене дихання. Наприклад, якщо є аденоїди, бронхіальна астма, навіть закладений ніс через застуду. Мозок недоотримує кисню, внаслідок чого дитина не може зосередитися, уважно слухати, у неї погіршується пам’ять.

 Харчування і апетит

Звісно, навчання дитини залежить і від харчування – чи отримує вона всі необхідні вітаміни та мікроелементи. Особливу увагу варто звернути на порушення апетиту. Його надмір чи відсутність має насторожити батьків, спонукати до проведення додаткових обстежень – аналізу крові на гемоглобін і цукор. Доволі часто лікарі діагностують у дітей гастрити, анемії, іноді цукровий діабет.

Глисти 

Поганий чи надмірний апетит може бути свідченням глистної інвазії. А якщо дитина ще й погано спить, скрегоче уві сні зубами, слина тече на подушку, необхідно якнайшвидше звернутися до педіатра. Дітей, схильних до глистних  інвазій, медики радять обстежувати щонайменше раз-двічі на рік. 

Глистна інвазія спричиняє біль голови, погіршення загального самопочуття, емоційну подразливість, біль у животі. Дитина не хоче і не може вчитися, бо у неї інтоксикація. 

Надмірна вага

Причиною поганої успішності може стати й надмірна вага чи фізичні вади. Дитина комплексує, вийшовши до дошки, мовчить, хоч добре знає предмет, втрачає інтерес до навчального процесу через несприятливу психологічну атмосферу в колективі.

Дизграфія

Якщо дитина плутає подібні за звучанням букви, або ж, наприклад, вставляє зайве “и” між приголосними – це не її провина, а особливість, яку медики називають дизграфією. Якщо ж школяр надто повільно читає і не сприймає змісту прочитаного, то може йтися про дизлексію. У таких випадках потрібно якнайшвидше звернутися до логопеда, аби з допомогою корекційних занять допомогти дитині подолати цю проблему. 

Вади мовлення

У дітей, особливо тих, що були травмовані при пологах, трапляються порушення мовлення – дизартрія чи її залишкові явища, незначна слинотеча. Через це з неї можуть сміятися однокласники. Як наслідок, вона затинається, закривається,  у неї виробляється комплекс неповноцінності.

Дитина, переймаючись тим, що заїкається, через  хвилювання здебільшого мовчить коло дошки, аби з неї не насміхалися інші учні. У таких випадках лікарі рекомендують письмові відповіді на усні запитання. Ну і, звичайно ж, – заняття з логопедом і психотерапевтом.

Неврози

Батьки часто не зважають на рекомендації лікарів, посилаючи у перший клас шестирічну дитину з емоційно-вольовою незрілістю: скелет і м’язи випереджають у розвитку серцево-судинну і нервову системи, що згодом може призвести до невротичних розладів – школярі стають емоційно збудливими, у них порушується формула сну, можуть заїкатися, надокучає біль голови, біль у животі, може виникнути нетримання сечі. Дитина біля дошки мовчить, хоч добре знає урок. 

Гіпердинамічний синдром

Особливої уваги і підтримки батьків потребують діти з гіпердинамічним синдромом із дефіцитом уваги. Часто гіперактивних дітей називають непосидами або дзиґами, тому що ні хвилини не можуть всидіти на місці. 

У школі вони пишуть кострубато, роблячи ляпки, дуже неуважні, постійно переключаються з одного завдання на інше, відволікаються з будь-якого приводу на заняттях. Їм дуже важко просидіти за партою весь урок. Якщо ви бачите у свого школярика ці риси, негайно зверніться до дитячого психіатра, бо лише він може поставити діагноз і призначити відповідне лікування. 

Нині  з’явилася нова тенденція: такі школярі повинні навчатися у класі, а не ходити на  індивідуальні заняття – аби перебувати в соціумі, спілкуватися і копіювати інших дітей. 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5078 / 1.63MB / SQL:{query_count}