На бюджетне навчання по-новому

Університети можуть позбавити права впливати на формування державного замовлення

Університети можуть позбавити права впливати на формування державного замовлення

i.lb.ua
 

Уряд має намір змінити систему формування державного замовлення для вишів. У тексті проекту закону “Про формування та розміщення державного замовлення” немає ні конкретних кількісних показників, ні співвідношення між бюджетниками та платниками. Йдеться у ньому в основному про те, що чисельність державних місць визначатимуть на основі короткострокового планування потреби у фахівцях певних спеціальностей. 

Прогнозуватимуть фахівці Міністерства економічного розвитку та торгівлі України (яке, власне, й розробляло проект закону) на основі даних Держкомстату. Пропозиції щодо обсягів державного замовлення урядовцям можуть надсилати різні міністерства, уряд Криму, облдержадміністрації, НАНУ, профспілки та організації роботодавців. 

КОМЕНТАР

Марія Зубрицька,проректор з науково-педагогічної роботи ЛНУ ім.І.Франка:

- Питання формування обсягів держзамовлення було усталено. Відповідно до теперішньої процедури існує кількісне співвідношення між "бюджетними" та "не бюджетними" місцями, яким і керувалися вищі навчальні заклади при формуванні державного замовлення. Зараз же міністерство пропонує позбавити при формуванні державного замовлення конкретних гарантій. Консультації щодо зміни та порядку формування державного замовлення не було. Очевидно, це ініціатива Міністерства освіти, а швидше навіть Міністерства економіки.  Такі рішення повинні прийматися не спонтанно, а виходячи із дуже уважного аналізу вступної кампанії минулих років, виходячи із аналізу ринку праці, адже знаємо, які проблеми мають випускники із працевлаштуванням.

У переліку відсутні університети, які, за чинним законодавством, щороку інформують Міносвіти про те, скільки фахівців за бюджетні кошти вони зможуть підготувати. Ці цифри нечасто збігаються із квотою, яку вишам виділяє освітнє відомство.

Як саме формують держзамовлення сьогодні у Мінекономрозвитку та Міносвіти – майже таємниця. За законодавством, діють щонайменше два базових орієнтири. По-перше, у вищих навчальних закладах державної та комунальної власності кількість студентів-першокурсників, які навчатимуться за державні гроші, має бути більше-рівною 51% від усіх студентів-першокурсників такого закладу. По-друге, для вишів першого й другого рівнів акредитації кількість державників становить сотню осіб, а для вишів третього і четвертого рівнів акредитації 180 осіб на десять тисяч населення певного регіону.

Чи збережуть ці норми у законі, поки неясно. Як і те, чому важливий проект “не потребує громадського обговорення”. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4451 / 1.56MB / SQL:{query_count}