Пальмова олія та діоксид титану – найнебезпечніші компоненти, які додають до молочних продуктів в Україні. Якщо перша речовина розчиняється лише при 40 градусах і тільки бензином, то друга є основним компонентом фарби-відбілювача.
Найбільшими імпортерами пальмової олії в Україні, як розповів директор київського Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець, є молочні, кондитерські та металургійні підприємства.
“Наприклад, у молочну продукцію, а саме у згущене молоко, сир, сметану та масло, недобросовісні виробники додають пальмову олію для того, щоб підсилити смак та здешевити продукт. Інколи додавання олії у ці продукти сягає 95%, – сказав він. – Ще один небезпечний компонент – діоксид титану (Е-171) – в українську “молочку” додають задля білосніжного вигляду продукту”.
За словами Юрія Чорнобривця, якщо людина побачила, що на етикетці написано E-171, краще таку продукцію не брати. Наприклад, у харчовій промисловості багатьох розвинених країн ці речовини уже давно заборонили використовувати. Для них пальмова олія служить лише як мастило для змащення механізмів, а діоксид титану додають у лакофарбову продукцію та косметику.
Вживаючи продукти з вмістом цих добавок, людський організм дуже зашлаковується. Як наслідок – виникають серцево-судинні, онкологічні, гастроентерологічні захворювання та ожиріння.
“Справжнє згущене молоко в ідеалі має складатися лише з коров’ячого молока і цукру. На жаль, у нашому згущеному молоці можемо знайти багато різних добавок, які здешевлюють його. А через те, що продукт має кращий і триваліший смак, він викликає певну залежність. Людина хоче з’їсти ще і ще. Як наслідок – споживач має хоч не гостре, проте хронічне отруєння”, – зазначила лікар-анестезіолог інформаційного токсикологічного центру на базі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Іванна Андрейчук.
Вирішити проблему, за словами співрозмовників, можна лише на законодавчому рівні, проте цього ніхто не робить.
“Нині в Україні виробники мають законне право додавати пальмову олію у продукти. Часто вони хитрують, пишуть про замінники молочних жирів. Закон дозволяє їм навіть не писати, скільки відсотків там цієї пальмової олії, – зазначає Юрій Чорнобривець. – Проблема виключно в законодавчій сфері. Хтось лобіює, щоб пальмову олію не заборонили в харчовій промисловості. Думаю, що це недобросовісні виробники. І громадськості потрібно тиснути на владу, щоб була ця заборона!”.
Єдиний вихід не труїти свій організм, на думку директора Інституту споживчих експертиз, це уважно читати етикетку. Але, на жаль, в українців ще не виробилася культура читання етикеток.”Зауважте, коли купують товар, то дуже рідко дивляться на склад та термін зберігання продукту. Просто кинув у кошик – і пішов далі. Але ж головна зброя споживача – це інформація. Якщо людина знатиме, що купує, це допоможе зробити правильний вибір”, – резюмує Юрій Чорнобривець.