Сонце, тепле море, пісок і цілюще повітря – усе, що потрібно для хорошого відпочинку та здоров’я вашої дитини. Аби спільний відпочинок із малюками приніс стовідсоткову насолоду і користь, “Пошта” з’ясувала, про які надзвичайно важливі моменти варто пам’ятати батькам.
Більшість батьків вважають, що вибір місця та країни для відпочинку з дітьми на морі – одне з найпростіших завдань. Були б гроші. Але не лише вміст гаманця важливий. Передусім, якщо на відпочинок вирушає сім’я з маленькими дітьми, не останню роль відіграє відстань. “Переліт із дитиною не повинен бути довшим як три години”, – каже “Пошті” президент Асоціації лідерів турбізнесу України Йосип Андрик.
Традиційно лідерами сімейного відпочинку в Україні залишаються пляжі Євпаторії та Скадовська. Євпаторію справедливо вважають одним із найкращих місць у країні для лікування та оздоровлення дітей. Тут мілке море, золоті піщані пляжі та прийнятні ціни житла і харчів. А повітря курортів Скадовська насичене озоном, йодом і бромом, морська вода спокійна, добре прогріта. Окрім цього, пляжі там піщані, а море неглибоке. “Хороші відгуки залишають відвідувачі сімейного відпочинку в Євпаторії, Алупці, Скадовську та Гурзуфі. З дітьми раджу їхати саме туди – там дуже цікаво, у містах, окрім гірок і атракціонів, є дитячі театри та кінозали, – розповідає менеджер однієї з львівських турфірм. – У готелях Алупки та Гурзуфа за двомісний стандартний номер доведеться викласти 250 – 350 грн, двомісний “напівлюкс” обійдеться у 400 – 500 грн за добу. У номерах м’які корпусні меблі, санвузли, кондиціонери, холодильники, телевізори”.
Малюкам, які уже відпочивали в Криму, особливо сподобалися євпаторійський та севастопольські дельфінарії, а також басейни і круті гірки в аквапарках! Захоплюють дітвору й екскурсії у “Галявину казок” та Ялтинський зоопарк. До слова, він один із найбільших в СНД, до того ж тварин тут можна не лише годувати, але й торкатися.
ДО ТЕМИ Цього тижня у Львові деяким батькам, що відправили своїх дітей на відпочинок до Болгарії, довелося неабияк понервувати. Так, за інформацією zaхіd.net, одна з львівських турфірм, що відправляла групу з 20 дітей у міжнародний табір, самовільно змінила маршрут. Мовляв, готель, який мав прийняти дітей, терміново закрили на карантин. Тож замість чотиризіркового їх поселили у двозірковий. Батьки, які віддали чималі суми за відпочинок дітей, та керівництво турфірми шукають новий готель, та наразі безрезультатно – у Болгарії сезон відпусток, тож вільних місць немає |
Зі слів Йосипа Андрика, якщо ви вирішили відпочити з родиною за кордоном, то найкраще співвідношення ціни та якості – в Туреччині. На закордонний відпочинок із дітьми орієнтовані й чимало курортів Болгарії, Хорватії, Чорногорії, Греції, Іспанії”.
Спілкуючись із туроператорами, “Пошта” дійшла висновку, що Туреччина, Іспанія та Греція тепер далеко не найпопулярніші країни для відпочинку з дітьми. Жителі Львівщини нині віддають перевагу курортам Словаччини і Болгарії. Доїхати автобусом, наприклад, до сонячної Болгарії можна за добу. На курортах та у готелях цієї країни досить помірні ціни. Якщо дитині ще не виповнилося 11, то платити за її поселення не доведеться.
“Доба у болгарському готелі “Смолян” обійдеться одній особі 21 євро, діти житимуть там безкоштовно, – розповідає менеджер турфірми. – Можна знайти і дешевший варіант – 15 євро у готелі “Німфа Русалка”. По 28 євро з особи візьмуть у “Котві”. Для дитячих розваг тут є кілька басейнів та міні-аквапарк”.
Трохи дорожче обійдеться відпочинок у Словаччині. За добу в одному з готелів країни доведеться викласти майже 50 євро.
Водночас експерти наголошують: сім’ям, що мають малих дітей, не варто обирати далекі країни, наприклад, Таїланд. Переліт займає більш як дев’ять годин, а готельна інфраструктура та індустрія розваг розраховані переважно на дорослих. Для дітей такий відпочинок стане радше випробуванням, а не насолодою…
Якщо вирішили їхати на відпочинок потягом, варто врахувати, що діти до 14 років повинні мати оригінал документа, який підтверджує їхній вік (свідоцтво про народження). Купити дитячий квиток можна і за копією цього документа, інформує прес-служба “Укрзалізниці”. Якщо ж донечці чи синочку ще не виповнилося шість років, вони мають право їхати безкоштовно, не займаючи окремого місця. Якщо ж таких діток у сім’ї двоє чи більше, то таким правом може скористатися тільки одна дитина – для інших діє знижка 75% вартості квитка для дорослого пасажира.
Більше документів знадобиться, якщо їдете за кордон. Візьміть із собою паспорт, медичну страховку, договір із туристичною фірмою, а також пам’ятку з адресою та номерами телефонів посольства або представників своєї держави в країні, до якої прямуєте.
Не забувайте, що дитина будь-якого віку повинна мати документ для виїзду за кордон: якщо їй менш як п’ять років, подбайте про те, аби її дані були внесені у ваші закордонні паспорти, якщо більше ніж п’ять років – оформіть дитячий проїзний документ, а з вісімнадцяти років вона повинна виробити закордонний паспорт.
Якщо ж дитина ще не досягла 16-річного віку і виїжджає за кордон з одним із батьків або з довіреними особами, то для її виїзду необхідна нотаріально завірена довіреність одного з батьків, тобто дозвіл на вивіз дитини за кордон.
Прикордонники вкотре наголошують: якщо жінка та чоловік розлучені і хтось із них хоче поїхати за кордон із дитиною, потрібна обов’язкова(!) письмова згода іншої сторони. Вона має бути завірена нотаріально. Якщо ж хтось не може або не хоче дати такої згоди – ці питання вирішує суд. Але робити це варто заздалегідь. Якщо не буде згоди, вас за кордон не пустять, і путівка пропаде!
Ще один важливий момент – у випадку перетину державного кордону громадянами України, які ще не досягли 16-річного віку, в супроводі обох батьків, що мають різні прізвища, у пункті пропуску потрібно показати оригінал свідоцтва про народження.
До слова, за інформацією Держприкордонслужби, лише цього року прикордонники відмовили у пропуску 2557 дітям. Окрім відсутності доручень від батьків, коли дитину супроводжує лише мама чи тато або ж уповноважена ними особа, причинами відмов були недійсні документи для закордонних поїздок (у тому числі й закінчення терміну дії паспорта) чи їх відсутність. Часто батьки забували вклеїти фото дітей у свої документи, що теж є порушенням.