Цими вихідними маємо добру нагоду зібратися за родинним столом аби привітати наших найдорожчих татусів. Адже у третю неділю червня ми, разом з усім світом, відзначаємо міжнародний День батька. Саме тато знайомить нас зі світом та додає впевненості у собі.
На жаль, сьогодні татусі часто відсторонюються від виховання свого чада у ранньому віці, мовляв, ще не час спілкуватися з дитиною, вона і так нічого не розуміє. За даними соціологів, середньостатистичний український батько приділяє вихованню дитини лише 4 хвилини на день і тільки 32% татусів допомагають робити уроки.
Через таке ставлення діти часто відсторонюються від батьків. Психологи ж радять татусям активно долучатися до виховання своїх синів та доньок уже з перших днів їхнього життя.
“Ще під час вагітності дружини майбутнім татусям варто “познайомитися” із своїм малюком. Лікарі стверджують, що дитинка в утробі матері починає чути та розуміти навколишні звуки уже на 20 тижні вагітності. У цей час татусеві слід розмовляти із своїм синочком чи донечкою. Він може покласти руку на живіт мами та розповідати дитині про себе і навколишній світ”, – розповідає дитячий психолог Ірина Балюк.
За її словами, такі незвичні сеанси відіграють важливу роль у майбутньому вихованні, адже дитина запам’ятовує тембр голосу та манеру розмови. Тому пізніше, коли батько братиме на руки заплаканого малюка, той швидко заспокоюватиметься, адже відразу згадуватиме рідний голос татуся і почуватиметься у повній безпеці.
Важливу роль відіграють і спільні з дружиною пологи. Всупереч багатьом упередженням, після них татусі більше приділяють уваги своїм дітям та дружинам.
“Одним із найважливіших моментів у житті чоловіка є народження його дитини. А можливість взяти малятко на руки та відчути його перші подихи зроблять татуся найщасливішим у світі. Такий емоційний контакт формуватиме взаємодовіру між дитиною і батьком”, – каже психолог.
Навіть якщо батько не був присутній під час народження дитини, свою любов і турботу він може проявити у перші дні життя свого малятка. Для цього, за словами Ірини Балюк, потрібно просто пригорнути до себе донечку чи синочка та похвалити його за те, що той з’явився на світ. Найкраще, коли контакт відбуватиметься “тіло до тіла”.
Татусям потрібно розуміти і те, що в перші місяці життя своєї дитини вони мають бути поруч та допомагати своїм дружинам.
“Молодим матерям не варто відштовхувати своїх чоловіків від дитини, навпаки, краще заохочувати до допомоги. Адже сильні татусеві руки часто можуть зробити навіть більше, ніж мамині. Наприклад, доведено, що більшість дітей заспокоюється під час купання саме у татових руках. Також чоловіки можуть ходити із дітьми на планові огляди до лікарів. Адже, якщо на руках у схвильованої мами маля неодмінно почне нервувати й плакати, то татусеві врівноваженість і впевненість допоможуть йому заспокоїтися”, – переконує дитячий психолог.
У час, коли малюки починають досліджувати світ, незамінними помічниками і провідниками у цьому мають стати батьки.
“Чоловіки, зазвичай, надають перевагу активному відпочинку. Тому вони спокійно можуть разом зі своїми синочками чи донечками вирушати на прогулянки. А мамам не варто боятися відпускати своїх діток із чоловіками. Можливо, вони не все робитимуть за правилами, проте, це неоцінений досвід виховання та спілкування”, – зазначає психолог.
Часто під час ігор у тата і дитини з’являються спільні теми, таємниці, а то й особлива мова жестів. Окрім прогулянок можна робити дитині масаж, займатися із нею гімнастикою, вчитись разом з малюком плавати. Все це тільки на користь як дитині.
КОМЕНТАР |
Отець Михайло Димид, батько п'яти дітей: |
- У чоловіків є особлива роль, адже вони мають бути образом Бога-Отця. Татусям не обов'язково бути багатими чи модними, але вони для дитини є цілим Всесвітом. Перш за все тато повинен жити у Божій ласці і дарувати своїм дітям та дружині велику любов. А безмежна любов тата підкаже, як потрібно виховувати дочку чи сина.Батько має вміти заохотити дитину до добра, та має намагатися розвивати таланти своєї дитини. Разом із татом, дитина відкриває навколишній світ. |
Загалом, за словами психолога, у дитини на підсвідомому рівні формується відчуття, що батько – це світ навколо дому. Якщо материнська любов дає дитині відчуття безпеки, то батьківська допомагає зорієнтуватися у навколишньому світі. І саме тато є головним чоловіком у житті малюків.
“Хлопчик ідентифікує себе з татом у віці від чотирьох до семи років. Для нього важливо, як батько ставиться до мами, адже саме така модель поведінки пізніше ляже в основу сім’ї сина. Натомість, для дівчаток тато – це перший і головний чоловік у житті, у них формується образ ідеального чоловіка. У такі моменти дуже важливо, щоб тато не відкидав донечку від себе, давай їй відчути себе красивою і привабливою”, – каже Ірина Балюк.
Починати спілкуватися із своїми дітьми татусям ніколи не пізно. Що швидше знайдуться спільні теми та справи, то кращими і відвертішими будуть стосунки між дітьми і батьками.
Тож, шановні батьки, зі святом вас, і не бійтеся приділяти своїм дітям максимум уваги, адже для них ви, безперечно, найкращі татусі у світі!