Сучасні українські парламентарі органічно вписують свої імена в список причетних до лінговоциду української мови. До “Емського указу”, “Валуєвського циркуляру” та багаторічної русифікації часів СРСР долучається прийнятий у першому читанні скандальний законопроект Колесніченка-Ківалова “Про основи державної мовної політики”.
Своєю чергою опозиція продемонструвала небажання і фактичну неспроможність захищати національні інтереси України й позицію власних виборців – у сесійній залі “мововбивцям” більше ніхто не протидіяв. У той же час під Верховною Радою відбувалися численні зіткнення мітингувальників.
Згубний для української мови законопроект прийняли у першому читанні всупереч висновкам експертних комісій, які засвідчували загрозу саме українській мові, думці громадян, які у своїй більшості виступали проти розгляду законопроекту і простому здоровому глуздові.
Голосування відбулося відразу після відкриття засідання ВР. У списку тих, хто відверто “злив” мовне питання як очікувані політичні сили, так і цілком несподівані прізвища. Зокрема “за” проголосували 187 народних депутатів від Партії регіонів, 25 членів фракції КПУ, двоє – від Народної партії, шестеро членів групи “Реформи заради майбутнього” і 12 позафракційних депутатів. Список національної ганьби також поповнили “помаранчеві нашоукраїнці” Сергій Василенко та Сергій Харовський, які майже відразу рішенням політради “НУ” були відраховані з партії.
Негативний ефект від прийняття законопроекту підсилює той факт, що опозиція, яка нещодавно влаштувала побоїще, відстоюючи мову, в день другої спроби голосування фактично не чинила жодної протидії владним ініціативам. Більшість опозиціонерів просто не зареєструвалися у парламенті.
Так, за повідомленням “Української правди”, опозиція попередньо планувала зірвати голосування щодо мовного законопроекту, однак свідомо не зробила цього. “Попередній план був такий, що під час сигналу для початку голосування 30 осіб мали кинутися у сектор “тушок” і повиривати картки з гнізд. Однак, коли пішов сигнал, ніхто цього не зробив”, – наводить “УП” слова члена опозиційного крила.
Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк на спільному брифінгу зазначили, що опозиція не чинила спротиву в залі під час прийняття мовного законопроекту, оскільки просто не встигла цього зробити.
“На погоджувальній раді визначили, що питання, яке цікавило Партію регіонів, повинно було розглядатися третім, і оголошення цього питання було сигналом до атаки. Литвин, за домовленістю зі своїми господарями, переставив це питання на друге і депутати просто не зрозуміли, що почався розгляд цього питання”, – сказав Олександр Турчинов.
“Треба відверто визнати, що цей бій ми не виграли. Але до другого читання цей закон ніколи не дійде. Для того, щоб не була знищена українська мова та українська держава, ми зобов’язані розпочати постійну акцію протесту”, – наголосив Арсеній Яценюк.
Тим часом 5 червня тисячі людей зі всієї України вийшли під стіни Верховної Ради на захист української мови. На відміну від більшості опозиціонерів-депутатів опозиціонери-громадяни не втомлювались відстоювати свою принципову позицію. Після того, як стало відомо про результати голосування, мітингувальники вступили у сутички із спеціалізованими загонами “Беркуту”.
Правоохоронні органи застосували проти громадян сльозогінний газ. Надалі учасники акції протесту колоною вирушили на Хрещатик у фан-зону Євро-2012, де розмістили українські прапори. Після того, як правоохоронці відтіснили мітингувальників, акція закінчилася.
Протистояли противникам прийняття законопроекту прибічники Партії регіонів які, за інформацією ЗМІ, прибули на мітинг підтримки двомовності чисельністю у півтори тисячі, за що кожен з них отримав по 150 гривень. У час, коли тривали вуличні протести, депутати у парламенті продовжували складати подальші плани русифікації.
Зокрема, “регіонали” вирішили, що законопроект про статус мови готуватимуть до другого читання 30 днів. Про це заявив один із авторів горе-проекту Вадим Колесніченко. “Відповідно до закону про регламент, ми по-іншому не можемо розглядати питання, окрім як очікування тридцяти днів для того, щоб усі суб’єкти законодавчої ініціативи внесли свої пропозиції, профільний комітет вніс проект постанови з цього законопроекту до парламенту”, – сказав він.
Своєю чергою інший автор, Сергій Ківалов, заявив, що немає сумнівів стосовно ухвалення законопроекту у другому читанні. “Прийняли в першому читанні, приймемо й у цілому”, – запевнив “регіонал”.
Якщо законопроект буде ухвалено у другому читанні і підписано президентом, то країна зіткнеться із ситуацією, коли волі більшості буде нав’язано принципи меншості, адже левова частка народних обранців перед виборами входили до складу політичних сил, які не декларували російської мови як державної.