Примус до демократії

Резолюція Євросоюзу – найжорсткіший звіт, виголошений щодо України за останні вісім років. Європа закликає негайно звільнити лідерів опозиції

Резолюція Євросоюзу – найжорсткіший звіт, виголошений щодо України за останні вісім років. Європа закликає негайно звільнити лідерів опозиції

Європейський парламент оприлюднив щорічну резолюцію стосовно України. Уперше за багато років майже одноголосно ЄС говорить про необхідність відродження демократії в нашій країні і недопустимість подальшої деградації прав людини. Гостра критика Європи переплетена із великими сподіваннямию. 

Зокрема, у резолюції йдеться про те, що Україна, з її ресурсами, населенням та географічним розміщенням має визначну позицію в Європі і є “ключовим регіональним актором, який справляє значний вплив на безпеку, стабільність та процвітання” всієї Європи. Поряд із цим, ЄС наголошує на тому, що у зв’язку із важливою роллю України Європейський Союз змушений взяти на себе значну частину політичної відповідальності стосовно нашої держави. 

Ключові зауваги, викладені у резолюції, ілюструють зовнішню політику ЄС щодо України, що склалася впродовж останнього року: жорсткість вимог і неготовність до співпраці із Україною у теперішньому її вигляді. Євродепутати заявляють про необхідність проведення комплексних реформ у законодавчій, правовій та суспільній сферах. 

Лише за умови цих реформ, запевняє ЄС, можливе подальше наближення України до європейських норм і стандартів. І якщо реформи українська влада ще може постаратись забезпечити, то багато в чому непідсильними видаються інші вимоги Європейського Союзу. Зокрема ті, які заторкують питання демократії в нашій країні, адже для антидемократичного режиму будь-які зміни, що наближають до свободи, можуть виявитися згубними.

У тексті резолюції йдеться про те, що в Україні досі не проведено всеохопної судової реформи, яка б гарантувала справедливий і незалежний судовий процес. “Ці реформи мають здійснюватися у тісній співпраці з Венеціанською комісією”, – зазначають європарламентарі. 

ДО ТЕМИ

Власне “владна сторона” заявила, що “месиджі” Європи український уряд візьме до уваги. Так, перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський вважає, що Україна має шукати законний шлях вирішення питань, озвучених у резолюції. Втім, насторожує заява урядовця про те, що така позиція ЄС давно відома і не нова для української влади. Адже жодних дій, спрямованих на виконання резолюції ЄС не робиться. 

Крім того, в документі особлива увага акцентується на необхідності розрізняти політичну і кримінальну відповідальність, а також внести зміни до Кримінального кодексу України. 

Гостроти завданням, поставленим перед Януковичем, його командою  і всією країною, надають заклики звільнити лідерів опозиції. “ЄП знову заявляє про своє занепокоєння з приводу судових процесів проти колишніх і нинішніх високопоставлених чиновників уряду, які не були проведені відповідно до європейських стандартів – справедливо, неупереджено, прозоро і незалежно. ЄП закликає до негайного звільнення всіх ув’язнених, засуджених з політичних мотивів, зокрема лідерів опозиції”, – наголошується в резолюції.

Час на це звільнення ЄС дає до початку виборчої кампанії. Також у Європарламенті закликали українську владу забезпечити прозорість касаційного процесу у справі екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Загалом про справи Тимо­шенко, Луценка й Іващенка у документі йдеться доволі багато. Попри те Європа таки наголошує на необхідності проведення чесних і справедливих парламентських виборів, які мають стати своєрідним останнім шансом нашої країни на європейську інтеграцію. 

“ЄП наголошує, що вирішальне значення матимуть вільні, справедливі та прозорі парламентські вибори в Україні в цьому році, зокрема забезпечення права лідерів опозиції взяти участь у них”, – зазначено в резолюції. 

У документі також йдеться про високий рівень корупції та зловживань службовим становищем в Україні, що потребує відповідної реакції зі сторони влади. 

Цьогорічна резолюція ЄС – найжорсткіший звіт, виголошений стосовно України за останні вісім років. Востаннє Європа проявляла своє гостре ставлення до проблем української демократії ще в період президентства  Леоніда Кучми. Круговерть історії ставить Україну перед тим самим роздоріжжям ізольованого авторитаризму і відкритої демократії. Кучма до закликів ще тоді слабкої Європи залишився глухим. Чи зробить з цього висновок Янукович – питання відкрите. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5352 / 1.58MB / SQL:{query_count}