Ігри у недоторканість

Парламентарі-опозиціонери вимагають скасування імунітету президента, сам гарант – хоче зняття депутатської недоторканості. Піар-тему перенесли на липень 

Парламентарі-опозиціонери вимагають скасування імунітету президента, сам гарант – хоче зняття депутатської недоторканості. Піар-тему перенесли на липень 

Президент України Віктор Янукович висловив підтримку ініціативі скасування депутатської недоторканості, але жодним словом не обмовився щодо власної невразливості до законодавства. Порушення старого питання про зняття недоторканості вже тиждень шириться коридорами Верховної Ради, проте не знаходить свого фактичного вирішення. 

Пафосні заяви все більше перетворюються в традиційно безрезультатний передвиборчий міф. Своє тверде переконання скасувати недоторканість Янукович висловив у телеінтерв’ю Першому національному каналові. 

“Коли відбуваються зустрічі з депутатами, і я їм постійно кажу: хлопці, коли ми кажемо, що це піде на користь країні, що це піде на користь суспільству тут не треба затягувати і тягнути це під якісь політичні події. Приймайте сміливіше рішення”, – заявив президент, коментуючи перспективи скасування імунітету.

Заява гаранта стала суголосним продовженням останньої діяльності Партії регіонів, яка несподівано активізувалась із ініціативою скасувати недоторканість. Так, раніше лідер фракції Олександр Єфремов заявив, що недоторканість має бути скасована вже найближчим часом. Інші політичні сили таку ідею схвалюють лише частково. Адже суть пропозиції “регіоналів” не в повній мірі відповідає очікуванням опозиції. 

Зокрема, Партія регіонів пропонує голосувати виключно за зміни до статті 80 Конституції, яка стосується лише недоторканності народних депутатів. Своєю чергою опозиціонери вимагають голосувати за весь законопроект, у якому також йдеться про внесення змін до статті 108-ї Конституції, що також має скасувати імунітет президента. “Регіонали” проти такої ініціативи. Втім, до розгляду пропозиції справа все одно не доходить і “найближчий час” Єфремова так і не настає…

ДО ТЕМИ

Законопроект щодо скасування недоторканності від “регіоналів” розглядатимуть 5 липня. Хоч ще кілька днів тому мова йшла про сьогоднішній вівторок. За словами спікера Володимира Литвина, парламент просто ще не розглянув проекту постанови, який стосується ініціативи, а ще, впевнений голова ВРУ,  “питання потрібно розглядати з урахуванням роз’яснень Конституційного суду”. “Тому пропонуються наступні терміни: до 7 червня – подання пропозицій і поправок до закону, до 22 червня – комітет пропонує опрацювати ці поправки, до 4 липня – організувати його надання депутатам і 5 липня винести на розгляд Верховної Ради”, – цитує спікера “Українська правда”. 

Скасування недоторканості стало ідеєю фікс українського політикуму ще з кінця 90-років. Для того, щоб це відбулось, необхідно пройти два голосування. У першому “за” повинні проголосувати 226 депутатів, а в другому – ініціатива має отримати 300 голосів. 

Утім, шанси провести таке рішення доволі примарні: пропозиція не лише не знаходить активної підтримки серед парламентарів, а й не ставиться на порядок денний “регіоналами”. Причиною затримки вірогідно є небажання самої ПР підтримувати власну пропозицію, адже перетворити себе на звичного смертного означає наразитись на небезпеку у майбутньому.

Для владних сил набагато вигіднішим сьогодні є спекулювати на питанні, яке хвилює значну частину електорального поля і замість реальних результатів роботи дає можливість звітувати на популістських питаннях. Адже скасування недоторканості, як таке, відіграє далеко не ключову роль у формуванні демократичного і правового суспільства (у Європі лише голландці не мають імунітету), проте більшість населення таки виступає за притягнення депутатів до відповідальності без попередньої згоди Верховної Ради. Про скоріше популістські заяви “регіоналів”, які не дійдуть до реалізації, говорять також опозиціонери. 

“Це як в цирку – передвиборчий трюк. До виборів лишається мало часу і виноситься питання недоторканості, мовне питання. Кожна їхня реформа приводила до одного – до величезних суспільних збурень, – каже народний депутат України Андрій Парубій. – Тепер, будучи повними банкрутами, вони витягають мічену карту з-під рукава – карту спекулятивних питань”. 

Тим не менше, і Парубій, й багато інших опозиціонерів готові проголосувати за знаття імунітету. Хоча це і відкриває депутатам від опозиції шлях, що проходитиме лезом ножа. Так, якщо недоторканість буде знято сьогодні, то за ґратами можуть опинитися той же Андрій Парубій, а також Юрій Гримчак, які у 2010-му влаштували бійку у Раді й отримали кримінальну справу, від якої їх рятує лише імунітет.  

Також під криміналом може постати Андрій Павловський, який в новорічну ніч на Майдані, завдяки “підпільному” лазерному шоу  представив  глядачам напис “Юлі – волю”.

Якщо найближчим часом недоторканість таки скасують, це матиме два різні значення. По-перше, зникне спекулятивне питання української політики й депутати можливо-таки не почуватимуться безкарними. По-друге,  відсутність недоторканості в країні, де є політичні в’язні, перетворює на живу мішень усіх опозиціонерів і може суттєво вдарити по й так несформованому українському парламентаризмові. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4182 / 1.59MB / SQL:{query_count}