Місце зустрічі змінити не можна

Президент, мимовільно чи свідомо, відмінив візит представників релігійних організацій до Брюсселя, терміново запросивши їх на зустріч у адміністрацію

Президент, мимовільно чи свідомо, відмінив візит представників релігійних організацій до Брюсселя, терміново запросивши їх на зустріч у адміністрацію

Поспіх, із яким була організована зустріч президента із Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), викликає чимало підозр. По-перше, чи є випадковістю, що саме у зарезервований президентом день мав розпочатися триденний візит представників ВРЦіРО до Брюсселя – важливий захід, що планувався близько півтора року? 

По-друге, якщо зустріч президента щорічна і важлива, то чому про неї глави конфесій дізналися лише у понеділок в обідню пору? До того ж про неї не домовлялися, терміни її не узгоджували – на неї “запрошували”. І якщо раптовий інтерес президента до думок членів ВРЦіРО спричинений не боязню брюссельського візиту і не спробою виявити увагу напередодні виборів, то чому ще один такий (“щорічний”) візит заплановано на середину серпня?

Та й чи не переплутав президент аудиторію, коли розпинався у монолозі про, те що незабаром Україну зі сходу на захід можна буде перетнути автомобілем за 15 годин!; про те, що під час підготовки до Євро-2012 “вклали ми у всю інфраструктуру близько 35 млрд грн. Це не окупиться за один чемпіонат, але буде служити не одному поколінню”; про те, що вступ чи то до Митного союзу, чи до Євросоюзу потребуватиме змін Конституції.

КОМЕНТАР
Андрій Юраш, релігієзнавець:
- Я не думаю, що це була випадковість (те, що зустріч із президентом відбулася у той час, коли мав пройти візит до Брюсселя - "Пошта"). Офіційно задекларовано, що це є традиційна зустріч президента із лідерами релігійних організацій. Насправді так воно не є, бо пам'ятаємо, що більше року початку свого президентства Янукович не мав часу зустрітися із лідерами релігійних організацій. Зараз це лише друга зустріч за більш, як два роки, і я думаю, що її можна вважати вимушеною і зумовленою відповідними обставинами із кількох причин. По-перше, це виборчі сюжети і намагання мінімізувати якісь негативні сценарії для Партії регіонів в контексті майбутніх виборів до парламенту - маю на увазі те, що рейтинг Партії регіонів у східних регіонах падає і тому вони повинні думати про розширення електоральної бази в інших регіонах, де немає такого однозначного домінування Московського патріархату. Тому й потрібні контакти і впливи інших церков. Це перше. Друга причина, це, власне, намагання випередити можливу негативно-критичну інформацію, яку лідери релігійних організацій могли надати у Брюсселі керівникам Євросоюзу. Навіть щодо того, що їхні очікування на результативнішу і регулярнішу співпрацю із президентом, не дістають належного вирішення.Я думаю, що ці два моменти збіглися і адміністрація президента у терміновому порядку організувала цю зустріч, показавши з одного боку зацікавлення президента релігійними питаннями, а з іншого боку, мінімізувавши будь-який вихід інформації, яка могла би критичніше сприйматися щодо діяльності теперішнього президента України.

Чи не єдиною “профільною” інформацією був заклик долучитися до обговорення Програми гуманітарного розвитку України, підготовленої фахівцями НАНУ.

Заради цих, незрозуміло кому більше адресованих – електоральній пастві чи поважним представникам релігійних організацій – повідомлень ВРЦіРО відклала візит до Брюсселю. 

Думка представників церков

Як повідомив “Пошті” речник Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря), ідея зустрічі із європейськими структурами виникла ще у листопаді 2009-го – після того, як Всеукраїнська рада церков та релігійних організацій провела виїзне засідання у Єрусалимі: “Тоді, враховуючи, що Україна є європейською країною, що нашою державою офіційно проголошена політична мета європейської інтеграції, члени Всеукраїнської ради церков вирішили провести таку зустріч із відповідними європейськими структурами”, – каже він. 

За його словами, зустріч неодноразово відкладалася – важко було погодити зручну для обох сторін дату. Тепер же, вибачившись перед європейськими колегами, візит перенесли на невизначений термін.

Отець Ігор Яців, прес-секретар Патріархії УГКЦ пояснив “Пошті”, що члени Всеукраїнської ради церков повинні були відгукнутися на запрошення глави держави – “чисто із пошани до глави держави, громадянами якої ми всі є, вони прийняли рішення іти на зустріч із президентом, а поїздку до Брюсселю відкласти”. Проте, чи можуть вони сподіватися на таку ж пошану з протилежної сторони? Чергове запрошення від президента до Криму підштовхує до сумнівів, – “Я чому кажу – Крим? Тому що більшість людей в цей час, десь до двадцятих чисел серпня, відпочиває в Криму, ну і я особисто. Тому – подумайте”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4134 / 1.59MB / SQL:{query_count}