Отримувати пенсію через банк

“Менше місяця тому я вирішила забрати до Львова свою 82-річну матір, яка до того мешкала у Волинській області. Скажіть, будь ласка, яким чином можна швидко перевести виплату її пенсії за новою адресою? Чи можна відкрити картковий рахунок у банку?”
Катерина Кіць, м. Львів
Галина Друзь, секретар громадської приймальні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
– Пенсійний фонд України здійснює виплату пенсій як через поштові відділення, так і через банківські установи. Сьогодні пенсіонери мають право самостійно вибирати форму отримання пенсії. У разі обрання банківського варіанта, вони на власний розсуд можуть вибрати установу, яка безпосередньо здійснюватиме пенсійні виплати як готівкою в касах банків, так і через карткові рахунки. Виплата пенсій через банківські установи для Пенсійного фонду здійснюється безкоштовно, тоді як за доставку пенсій через УДППЗ “Укрпошта” сплачується поштовий збір. Здійснення виплати пенсій через банківські платіжні картки не лише відкриває для літньої людини нові можливості у комплексному обслуговуванні, але й економить її час, оскільки, скориставшись мережею банкоматів, не потрібно стояти в черзі в касу банку.
Чи можна оформити лікарняний на родичів?

“У садок чотирирічна донька ходить не так давно, ніяк не може адаптуватися, хворіє по два-три рази на місяць. Мої батьки ще працюють, чоловікові – мешкають в іншій області, тому сидіти з дитиною нікому. Після кількаразових лікарняних складається враження, що на роботі починають думати, що я просто прогулюю. Скажіть, будь ласка, чи може лікар видати лікарняний листок не матері, а, наприклад, батькові чи родичам?”
Катерина Очіпко, м. Львів
Роман Бабінець, головний спеціаліст з питань експертизи тимчасової втрати працездатності Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування:
– Згідно з інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, для догляду за хворим членом сім’ї лікар може видати листок непрацездатності одному із членів сім”ї або іншій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Тобто, у разі хвороби дитини, листок непрацездатності можуть надати її батькові, якщо він є застрахованою, тобто офіційно працевлаштованою особою, або іншій застрахованій особі, яка буде фактично доглядати за дитиною.
У дитсадок – через інтернет?

“Моїй донечці Катрусі влітку виповниться три рочки. Відповідно, настане час повертатися на роботу. Знайомі молоді мами, з якими часто гуляємо на майданчику, кажуть, що вже потрібно думати про запис дитини у дитсадок. Я багато чула про електронну реєстрацію, тому хотіла б дізнатися, чи у Львові вже працює така система?”
Ольга Книш, м. Львів
Катерина Гороховська, в. о. начальника управління освіти м. Львова:
– Питання електронної системи реєстрації у дитячі садки у Львові наразі перебуває на стадії розробки. Уже відбулося дві зустрічі, опрацьовані мережа, кількість груп, нормативно-правова база. Робота на 50% виконана. Зараз вирішують технічні питання. Програма дуже дорога, тому, якщо з нового року з бюджету виділять більше грошей, вирішення питання пришвидшиться. Затягується робота і через певні нюанси, особливо це стосується реєстрації пільгової категорії дітей, багаторівневої програми, адже, наприклад, якщо будуть місця у садку на вул. Топольній, то туди не можуть потрапити діти зі Сихова. Натомість відпрацьований момент щодо вікових категорій, оскільки львівські програмісти ознайомилися з відповідним досвідом Росії, Польщі, країн Прибалтики. Потрібно лише адаптувати його до наших умов. Найімовірніше, програма запрацює ближче до весни. Наразі не відомо, чи це буде окремий сайт, чи захищена програма, яка міститиметься на сайті Львівської міської ради. Питання у процесі обговорення.
Коли ставати на облік у Центр зайнятості?

“Через певні причини два місяці тому була змушена звільнитися з роботи. Владнавши всі свої проблеми вдома, зрозуміла, що час шукати нову роботу, проте, як відомо, її зараз не так просто знайти. Скажіть, будь ласка, чи не запізно мені ще звернутися у Центр зайнятості та стати на облік, чи все ж є певні часові рамки?”
Зоряна Зарецька, м. Городок
Віра Савка, начальник юридичного відділу Львівського міського центру зайнятості:
– Усі, хто звернувся до державної служби зайнятості за сприянням у пошуку роботи, будуть зареєстровані як такі, що шукають роботу. Реєстрація особи провадиться за місцем проживання (реєстрації) після пред’явлення паспорта і трудової книжки, а в разі потреби – військового квитка, документа про освіту або документів, що їх заміняють. Чинним законодавством не встановлено граничних термінів реєстрації громадянина в державній службі зайнятості після звільнення з роботи.