Венеціанська комісія розкритикувала “мовні” ініціативи “регіоналів”. Хоч і визнала, що якість їх законотворчості стає трохи кращою – не так часто згадують за російську мову, відбуваючись мантрою про “регіональні мови та мови меншин”.
Експерти Ради Європи на днях оприлюднили висновок щодо проекту закону “Про засади державної мовної політики”, який був розроблений Колесніченком та Ківаловим і внесений до парламенту наприкінці літа. Один із головних недоліків документу, кажуть експерти, відсутність достатніх гарантій для підтримки власне державної мови в Україні.
“Одна зі слабких сторін нинішнього проекту – гарантії для забезпечення належного рівня використання та захисту української, як державної мови. Тому Комісія вважає, що є ще що зробити для того, щоб забезпечити цей баланс не лише на папері, хоча й на папері ще потрібно змінити окремі речі, але й як це зробити на практиці”, – розповіла “УНІАН” голова відділу демократичних інституцій та фундаментальних прав Венеціанської комісії Артеміда-Татьяна Кіска.
ДО ТЕМИ Як уже писала “Пошта”, ключові положення нового проекту закону залишилися незмінними від тих ініціатив, які проштовхувались і минулого року. Це, зокрема, виокремлення “регіональних мов” – мови нацменшин, яких на певній території є більше 10%. За підрахунками на основі перепису 2001-го, у дев’яти областях російська (за пропонованих у проекті “регіонів” умов) отримає права державної. Вочевидь, ми не востаннє пишемо про ініціативи “регіоналів”, особливо зважаючи на те, що наступного року має відбутися черговий перепис населення та парламентські вибори. |
“Залишається питання, наскільки, враховуючи специфічну ситуацію в Україні, достатніми є гарантії в нинішньому проекті закону для консолідації української мови, як єдиної державної, та щодо її ролі, яку вона відіграватиме в українському суспільстві”, – зазначено у тексті висновків щодо “мовного” проекту, схвалених кілька днів назад.
Венеціанська комісія також наголосила, що загалом представлений проект закону “Про засади державної мовної політики” є кращим, аніж попередні “мовні” проекти, позаяк у ньому не настільки очевидно виокремлюють російську мову. Свіжіший проект віддає перевагу поняттям “регіональна мова та мова меншин”.
“Тим не менше є кілька сфер громадського життя, в яких російська за цим проектом отримає рівень захисту відмінний від інших регіональних мов та мов меншин”, – цитує “УНІАН” висновки експертів. Тобто, йдеться про те, що російська у багатьох випадках отримає такий самий рівень захисту, як і українська”. Це включає і оприлюднення актів центральних органів влади російською мовою. Згадаймо також недавнє рішення КСУ про те, що російська може нарівні із державною використовуватись у судах.
Цікаво, що розробники законопроекту задоволені висновком Венеціанської комісії і кажуть, що та насправді схвалила документ. Зокрема, прес-служба Сергія Ківалова цитує слова народного депутата: “Сподіваюся, що незабаром нам вдасться його (законопроект – “Пошта”) прийняти у Верховній Раді і зняти “мовну” напругу в Україні, припинити всі спекуляції на цій темі. І, головне, надамо кожному громадянину України право говорити тією мовою, якою він хоче”.