Проголосувати тричі на виборах-2012

Президент готовий підписати виборчий закон, який, на думку експертів, містить неконституційні положення

Президент готовий підписати виборчий закон, який, на думку експертів, містить неконституційні положення

Глава держави цього четверга запевнив, що налаштований на підписання закону про вибори народних депутатів і не бачить у ньому антиконституційних норм. Віктор Янукович водночас не виключає, що, за потреби, скерує документ на доопрацювання у ВРУ. 
“Якщо будуть порушення Конституції, ці норми має бути із закону виключено, і в цьому випадку буду пропонувати, щоб парламент їх переголосував, якщо такі будуть. Але нині у мене такої інформації немає”, – зазначив очільник держави, інформує прес-служба АП. Таку інформацію ще до прийняття закону публічно виголосила заступник голови президентської Адміністрації Марина Ставнійчук, назвавши три антиконституційні норми тоді ще проекту документа. 
Із них сьогодні залишена одна – про подвійне балотування (можливість проходити і по списку партії у загальнодержавному окрузі і, водночас, по одномандатному мажоритарному окрузі). Та і поза цією нормою закон містить чимало сумнівних норм, які сприятимуть підтасуванню результатів. 

ДО ТЕМИ

Опозиція хоч у КСУ і не звертається, однак обіцяє згуртуватись для протистояння з владою. У понеділок має відбутися перше засідання відповідної комісії, на якому обговорюватимуть “принципи спільної роботи опозиції” на парламентських виборах. Про це повідомив заступник голови парламентської фракції БЮТ Сергій Соболєв, інформує “Українська правда”. У планах – узгодження списку кандидатів по кожному одномандатному округу – аби не плутатись в ногах одне одному. 

Деякі з них у четвер обговорювали під час зустрічі львівських журналістів із директором політико-правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив Денисом Ковриженком. За словами експерта, найбільш суттєві зміни у новому законі стосуються двох моментів – територіальної організації виборів та процесу висування і реєстрації кандидатів. 
Щодо першого, то у законі закріплено обов’язковість утворення округів у межах областей, однак, оскільки норму про неперервність меж округів зняли, то частину одного округу можуть вписати в інший. Тому правильна “нарізка” меж може сприяти потрібному результату, хай і у межах областей. Згідно закону, округи мають створити за 180 днів до виборів, тому кандидати зможуть спланувати або й підправити виборчу кампанію (яка у багатьох почалася ще від літа).
За словами Дениса Ковриженка, оскільки розділ по списках виборців залишено без змін, то нині він створює чимало можливостей для маніпуляцій. “Із списком виборців є дві головні проблеми. Перша – суди можуть змінювати ці списки у день голосування. Якщо виборець звернувся до суду у п’ятницю (вибори традиційно у неділю – “Пошта”) і сказав, що хоче включитись у список виборців, то суд зобов’язаний невідкладно розглянути позов і прийняти рішення. Однак, із одного боку він має прийняти це рішення невідкладно, а з іншого – повинен звернутись до органу ведення держреєстру. Сумнівно, що у п’ятницю ввечері такі структури працюватимуть, тому, швидше за все, суди керуватимуться першою вимогою – негайність. Виборець принесе копію паспорта і скаже “включайте”. Проблема ж у тому, що штамп у паспорті далеко не завжди говорить про виборчу адресу. Він може мати штамп один, виборчу адресу – іншу. Відтак за виборчою адресою його включать в один список, а за штампом у паспорті – в інший, відповідно якщо суд прийме рішення негайно (без звернення до органу ведення), то такий виборець зможе проголосувати двічі”, – розповідає експерт.
Однак і це не найгірший сценарій, ще більш придатна для маніпуляцій із списком – можливість зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. “Тобто, є виборець, прикріплений до конкретної виборчої дільниці. Йому захотілось проголосувати в Києві і він звертається у орган ведення держреєстру. Йому видають посвідчення про зміну місця голосування і він їде у Київ голосувати по загальнодержавному окрузі і за кандидата по одномандатному. Оця процедура про отримання посвідчень про зміну місця голосування фактично безконтрольна, а кількість таких посвідчень необмежена. Гіпотетично, можна ціле місто вивезти в інший регіон”, – каже експерт.
Відтак, зважаючи на особливості ведення держреєстру та оперативність обміну даними, може виникнути навіть ситуація потрійного голосування. Виборець отримує посвідчення про зміну місця голосування, звертається у п’ятницю ввечері до суду, аби його включили до певної дільниці, згідно штампу у паспорті і голосує за місцем.
Що ж стосується ключової антиконституційної норми, то тут слід чекати не стільки висновку КСУ, скільки бодай звернення до нього. Поки ніхто з опозиціонерів такої ініціативи навіть не анонсував. Із іншого боку ще невідомо, яке рішення КСУ може прийняти (він часто порушує свою ж логіку), і чи вчасно він його виголосить. Оприлюднене після виборів рішення КСУ нічого не змінить, адже стосуватиметься майбутніх подій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4839 / 1.59MB / SQL:{query_count}