Чи є стабільність без МВФ?

Доки Фонд чекає завершення перемовин щодо газу, український прем’єр запевняє, що країна обійдеться без позичених доларів ще щонайменше рік

Доки Фонд чекає завершення перемовин щодо газу, український прем’єр запевняє, що країна обійдеться без позичених доларів ще щонайменше рік

Час від часу Микола Азаров робить сміливі заяви, як-от запевняє, що Україна проживе без позичених у МВФ доларів. Подача цього одкровення мала б наштовхувати на думку, що маємо достатньо власних ресурсів, аби країну фінансово не лихоманило. Насправді ж, відмова від грошей МВФ не означає відмову від зовнішніх кредитів. Тому зрозумілою є й поява застережних заяв опозиціонерів: мовляв, відрікшись від співпраці із Фондом, Україна зробить крок у східному напрямку – в обійми російських позичальників.

Сьогодні більшість вимог МВФ урядом виконано, залишилась ще одна, проте дуже серйозна – підвищення цін на газ. Виконуючи реформи, урядовці втратили значну частку довіри та підтримки серед українців. Втратив президент і його артилерія із Партії регіонів. Наближення парламентських виборів змушує замислитись бодай над мінімальним відновленням цієї підтримки (решту доберуть завдяки ще не дописаному закону та під час “польових умов”). 

Відтак закономірно, що урядовці шукають легших грошей. При цьому вони розтрачають ще й довіру партнерів із МВФ, які взяли паузу і терпеливо ждуть завершення українсько-російських перемовин щодо ціни на газ. Після цього діалог Україна – МВФ міг би бути відновлений. Однак днями Азаров конкретизував попередні заяви: навіть завершення газових розмов не означатиме, що уряд має намір звернутися по черговий транш кредиту Фонду.

 “У нас такої необхідності немає. Ми цей рік прожили без траншів і регулярно платили за боргами”, – заявив Микола Янович в ефірі Першого національного телеканалу. У той же час оцінки Фонду щодо економічної ситуації в Україні на наступний рік відрізняються від озвучених урядом. МВФ очікує погіршення ситуації. Вочевидь, в уряді розуміють майбутні небезпеки, але воліють співпрацювати із менш вимогливими кредиторами, які дадуть змогу ще й поправити передвиборний імідж. 

КОМЕНТАР

Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку, про майбутнє без МВФ

- Пане Олександре, чи поділяєте оптимізм прем'єр-міністра Азарова, який запевняє, що і наступний рік ми можемо прожити без грошей МВФ?- Не розраховував, скільки мільярдів ми маємо виплатити, а скільки нам може дати МВФ. Я виходжу із загальних спостережень. Україна - велика країна, яка не має катастрофічних умов, не має великого відносно нинішніх кредитних масштабів боргу. Хоч у нас можуть бути проблеми, але це не такі проблеми, під час яких ми не зможемо позичати. Тому я кажу: Україна може обійтися без МВФ. Але є ж і питання довіри: із тими, з ким співпрацює МВФ, співпрацюють й усі інші, а це означає, що гроші стають більш дешеві. Ось так, але не більше. Тобто не може бути такого, що якщо МВФ  не дасть грошей, то завтра наша країна перетвориться на попіл.- Чи мають рацію опозиціонери, які стверджують, що відмова від співпраці із МВФ означатиме посилення залежності від РФ, зокрема через тамтешні кредити?- Ми в поточному режимі це розглядаємо чи довгостроковому? Не виключено, якщо гроші знадобляться, а гроші потрібні, то вони десь позичатимуться. Тому це може бути і якийсь російський банк. Якщо він дасть гроші, то Україна їх візьме. Але не формулюйте це так, начебто тим самим здійснюється цивілізаційний вибір на користь Росії. Це просто кредит, який нічим не відрізняється від будь-якого іншого. Однак, якщо таку співпрацю розглядати як перші кроки на цивілізаційному шляху, крок за кроком... тоді це може бути небезпечно. Але ж у страху очі великі. Так, ми повинні попередити. Слід дивитись уважно, аби за зовнішніми, абсолютно нейтральними, цілком розумними фінансовими кроками не стояло чогось іншого. Це єдине, про що поки можна говорити. Але сказати, якщо Україна позичить у російського банку, то вона стане колонією Росії або її частиною - звичайно, так говорити не можна.- Зважаючи на те, що Україна показує своєрідну норовливість, про що свідчать заяви Азарова, а в той же час у Європі немало країн, яким допомога МВФ теж знадобиться, то чи зможемо ми безперешкодно повернутися до співпраці із Фондом, коли знадобиться?- Звичайно, завжди зможемо. Ми акціонери МВФ, тому він не може з нами не співпрацювати. Це ж не благодійна організація. Хоч усе, що вимагає МВФ, можна висловити словосполученням - жити за рівнем доходів. А те, як країна зможе це зробити, - питання інше. Чим менш уміло країна живе за доходами, тим жорсткіші і конкретніші вимоги МВФ. І це природно. Якщо ви не вірите комусь, то ви ставите жорсткі вимоги. Якщо Україна зможе забезпечити собі баланс доходів і витрат, і чим успішніше вона це робитиме, тим м'якшими із нами будуть у МВФ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4286 / 1.58MB / SQL:{query_count}