Отож, родина (66%), діти (53%) та друзі (41%) викликають серед наших співгромадян найбільше радості. При цьому третина опитаних каже, що відчуває радість від грошей та перегляду телевізора (власне вони й завершують п’ятірку лідерів). Такими є результати дослідження соціологічної групи “Рейтинг”, на основі якого й складеного “Рейтинг радості”.
Два роки тому перші позиції “рейтингу щастя” були такими ж, як і сьогодні. Відтоді українці почали більше черпати радості від родини (+5%), дітей (+6%), друзів (+4%), грошей (+4%), однак менше від перегляду ТБ – зменшення на 5%. Що ж до “одвічних альтернатив” телебаченню, то серед них найбільше радості дає кіно (14% у 2009 р. і 12% у 2011), книжки (стабільно 12%) та інтернет (6% та 10% відповідно).
ДО ТЕМИ Опитування “Рейтингу” проводили із 17 до 27 вересня 2011 року серед українців віком від 18 років. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Метод опитування: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником. Помилка репрезентативності дослідження становить не більше як 2,2%. |
Окрім того, нині кожен п’ятий радіє від роботи, подарунків, спілкування із природою, подорожей та музики. При цьому найбільший ріст (порівняно з показниками 2009 р.) показує саме задоволення від роботи: якщо два роки тому вона “ощасливлювала” лише 13%, то цього року вже 20%.
Трішки менший ріст показує задоволення, що приносять дні народження та діти (по 6%). Не менш цікаво і те, що за два роки зросла кількість тих, хто дістає задоволення від усамітнення – сьогодні таких людей уже 5%.
Що ж до регіонального розрізу, то, як показує дослідження “Рейтингу”, найбільш щасливими є мешканці Півночі (передусім Києва), Заходу та Центру. Жителі Західної України найбільше з-поміж інших відчувають радість від молитов (церкви) (22% при загальноукраїнському показнику 9%) та роботи (вона приносить радість третині, в Україні ж загалом – 20%). Північна частина країни значно більше, ніж інші, радіє перегляду фільмів (22% при середніх 12%) та читанню книжок (20% при 12% по країні).
Цікава особливість (яка не повторюється у жодному іншому регіоні) є і в Східній Україні: тут гроші приносять більше радості, аніж друзі (і стільки ж, як діти). Принаймні про це говорять тамтешні респонденти.
Окрім цього, соціологи з’ясували, що з віком люди відчувають менше радості. При цьому літні українці найбільше з-поміж інших люблять поратися по господарству та відвідувати церкву.