Кроки в Євразію

У період застою у відносинах із ЄС Київ утворює зону вільної торгівлі з країнами СНД

У період застою у відносинах із ЄС Київ утворює зону вільної торгівлі з країнами СНД

Сьогодні Віктор Федорович мав бути у Брюсселі, однак цей візит з ініціативи європейської сторони перенесено до кращих часів – коли буде впевненість у тому, що погляди на демократію українських посадовців та їхніх західних колег збігаються. 

У Брюссель сьогодні їде перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв – говорити про “технічні моменти” Угоди про асоціацію. Однак останні події свідчать, що про фінішну пряму переговорів заговорили передчасно. Тимчасовий застій у відносинах із ЄС, що виник після оголошення вироку Тимо­шенко, в Києві вирішили компенсувати поглибленням взаємодії на східному напрямку. Часу не гаяли, відтак уже у вівторок відбулися дві показові зустрічі: у Донецьку Янукович із російським колегою уклали кілька документів, а в Петербурзі глави урядів країн СНД підписали договір про ЗВТ у рамках Співдружності.

Без згоди щодо Угоди

Рішення перенести візит Януковича ухвалили голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу та голова Ради Європи Герман ван Ромпей. Причини вчинку пояснила баронеса Ештон – “зовнішньополітичний голос ЄС”. Вона й раніше говорила, що вирок Тимошенко у Європі вважають політично вмотивованим, а тому він створює причину для перегляду двосторонніх відносин із Україною. 

Два дні тому прес-служ­ба Ештон повідомила, що візит Януковича вирішили скасувати, аби підкреслити необхідність “досягнення прогресу у забезпеченні верховенства закону та незалежності судової влади в Україні”. При цьому уточнено, що йдеться далеко не про одну Юлію Володимирівну: представник Єврокомісії Кароліна Коттова того ж дня розповіла, що стурбованість викликає ситуація із демократичними цінностями в цілому. Поза тим, пояснила Коттова, технічні перемовини щодо Угоди тривають (про що й свідчить запланований заздалегідь візит Клюєва).

Янукович цими днями демонстрував стоїчну незворушність. Так, в інтерв’ю західним ЗМІ він розповів, що проти екс-прем’єра є ще кілька неоголошених справ. Запевнив, що не може втрутитись у діяльність українських судів, а особливо у справу Тимошенко, адже, як він каже, було б неправильно звільняти Юлію Володимирівну та ще й тоді, коли проти неї порушено чергову справу (про перенесення боргів ЄЕСУ на баланс бюджету – “Пошта”).

У вівторок у Донецьку президент розповів, від чого залежить подальша доля співпраці із ЄС: “Є дві сторони, що домовляються. Все залежатиме від того, яким чином буде досягнуто прогресу найближчим часом. У нас є відповідні плани, і ми хочемо почути ЄС, і якщо вони не змінилися, ми будемо йти цим шляхом”. Поки ж з’ясовується, змінився ЄС чи ні, Україна “дуже відповідально” шукає форм спів­праці із Митним союзом, про що теж було заявлено у Донецьку.

Відродження Співдружності

Укладені на зустрічі із Мєдвєдєвим документи були підкріплені підписанням угоди про утворення зони вільної торгівлі в ме­жах СНД. Домовленості досягнуто, як сказав у вівторок Путін, “несподівано для себе”. Керівники урядів співдружніх країн, окрім “нового фундаменту” торгово-економічних взаємин у ме­жах СНД, підписали ще 28 документів, зокрема, угоду про основні принципи політики у сфері валютного регулювання, валютного контролю в державах СНД, рішення про концепцію стратегічного розвитку залізничного транспорту країн СНД до 2020-го, угоду про Єдину систему обліку громадян третіх країн та осіб без громадянства, що в’їжджають на територію країн СНД, угоду про порядок перегляду ступеня секретності відомостей, засекречених у період існування СРСР.

Микола Янович у спільній заяві керівників урядів повідомив, що договір про ЗВТ ще не ідеальний: “У ньому, наприклад, є вилучення, хоча, з іншого боку, назвіть хоча б один договір про зону вільної торгівлі, в якому б не існувало вилучень. У цьому договорі ми заклали конкретні тимчасові норми, і впродовж тимчасового періоду усі вилучення будуть ліквідовані”. 

Що ж це за “вилучення”, прем’єр не повідомив, але зазначив, що сам документ є одним із найбільш важливих для України, як і аналогічний договір із ЄС, наприклад. 

ДО ТЕМИ

Нових справ, де б екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко виступала як обвинувачена, немає. Про це вчора заявив генеральний прокурор України Віктор Пшонка, повідомляє "РБК-Україна". "Службою безпеки України розслідується кримінальна справа (щодо корпорації ЄЕСУ), завершено розслідування, і адвокати Юлії Тимошенко знайомляться з кримінальною справою щодо придбання автомобілів швидкої допомоги та Кіотським протоколом. Інших кримінальних справ, де б Тимошенко проходила як обвинувачена, немає", - сказав він. За його словами, існують постанови екс-генерального прокурора Піскуна щодо закриття справ проти Ю.Тимошенко у 2005 р., які вимагають більш детальної правової оцінки. "Після такої оцінки можна буде говорити, законні чи незаконні ті рішення", - додав він.  

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4502 / 1.58MB / SQL:{query_count}