Сьогодні Віктор Федорович мав бути у Брюсселі, однак цей візит з ініціативи європейської сторони перенесено до кращих часів – коли буде впевненість у тому, що погляди на демократію українських посадовців та їхніх західних колег збігаються.
Рішення перенести візит Януковича ухвалили голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу та голова Ради Європи Герман ван Ромпей. Причини вчинку пояснила баронеса Ештон – “зовнішньополітичний голос ЄС”. Вона й раніше говорила, що вирок Тимошенко у Європі вважають політично вмотивованим, а тому він створює причину для перегляду двосторонніх відносин із Україною.
Два дні тому прес-служба Ештон повідомила, що візит Януковича вирішили скасувати, аби підкреслити необхідність “досягнення прогресу у забезпеченні верховенства закону та незалежності судової влади в Україні”. При цьому уточнено, що йдеться далеко не про одну Юлію Володимирівну: представник Єврокомісії Кароліна Коттова того ж дня розповіла, що стурбованість викликає ситуація із демократичними цінностями в цілому. Поза тим, пояснила Коттова, технічні перемовини щодо Угоди тривають (про що й свідчить запланований заздалегідь візит Клюєва).
Янукович цими днями демонстрував стоїчну незворушність. Так, в інтерв’ю західним ЗМІ він розповів, що проти екс-прем’єра є ще кілька неоголошених справ. Запевнив, що не може втрутитись у діяльність українських судів, а особливо у справу Тимошенко, адже, як він каже, було б неправильно звільняти Юлію Володимирівну та ще й тоді, коли проти неї порушено чергову справу (про перенесення боргів ЄЕСУ на баланс бюджету – “Пошта”).
У вівторок у Донецьку президент розповів, від чого залежить подальша доля співпраці із ЄС: “Є дві сторони, що домовляються. Все залежатиме від того, яким чином буде досягнуто прогресу найближчим часом. У нас є відповідні плани, і ми хочемо почути ЄС, і якщо вони не змінилися, ми будемо йти цим шляхом”. Поки ж з’ясовується, змінився ЄС чи ні, Україна “дуже відповідально” шукає форм співпраці із Митним союзом, про що теж було заявлено у Донецьку.
Укладені на зустрічі із Мєдвєдєвим документи були підкріплені підписанням угоди про утворення зони вільної торгівлі в межах СНД. Домовленості досягнуто, як сказав у вівторок Путін, “несподівано для себе”. Керівники урядів співдружніх країн, окрім “нового фундаменту” торгово-економічних взаємин у межах СНД, підписали ще 28 документів, зокрема, угоду про основні принципи політики у сфері валютного регулювання, валютного контролю в державах СНД, рішення про концепцію стратегічного розвитку залізничного транспорту країн СНД до 2020-го, угоду про Єдину систему обліку громадян третіх країн та осіб без громадянства, що в’їжджають на територію країн СНД, угоду про порядок перегляду ступеня секретності відомостей, засекречених у період існування СРСР.
Микола Янович у спільній заяві керівників урядів повідомив, що договір про ЗВТ ще не ідеальний: “У ньому, наприклад, є вилучення, хоча, з іншого боку, назвіть хоча б один договір про зону вільної торгівлі, в якому б не існувало вилучень. У цьому договорі ми заклали конкретні тимчасові норми, і впродовж тимчасового періоду усі вилучення будуть ліквідовані”.
Що ж це за “вилучення”, прем’єр не повідомив, але зазначив, що сам документ є одним із найбільш важливих для України, як і аналогічний договір із ЄС, наприклад.
ДО ТЕМИНових справ, де б екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко виступала як обвинувачена, немає. Про це вчора заявив генеральний прокурор України Віктор Пшонка, повідомляє "РБК-Україна". "Службою безпеки України розслідується кримінальна справа (щодо корпорації ЄЕСУ), завершено розслідування, і адвокати Юлії Тимошенко знайомляться з кримінальною справою щодо придбання автомобілів швидкої допомоги та Кіотським протоколом. Інших кримінальних справ, де б Тимошенко проходила як обвинувачена, немає", - сказав він. За його словами, існують постанови екс-генерального прокурора Піскуна щодо закриття справ проти Ю.Тимошенко у 2005 р., які вимагають більш детальної правової оцінки. "Після такої оцінки можна буде говорити, законні чи незаконні ті рішення", - додав він. |