Вирок, який у вівторок, 11 жовтня, суд оголосив екс-прем’єр-міністру Юлії Тимошенко, шокував Україну та весь цивілізований світ. Сім років позбавлення волі, три роки без права обіймати державні посади та відшкодування більш ніж півтора мільярда гривень збитків від підписаних із Росією газових контрактів – таке суворе покарання отримала лідер опозиції.
Сама леді Ю назвала вирок “поверненням 37-го року в Україні”. Нині ж Тимошенко перебуває у Лук’янівському СІЗО столиці.Однак її прихильникам не варто передчасно гарячкувати, бо адвокати Юлії Тимошенко впродовж 15-ти днів можуть оскаржити вирок Печерського райсуду в Апеляційному суді. Отже, ще є шанси на виправдання головної опозиціонерки.
Утім варто визнати, що негативний резонанс від вироку пішов світом, наче кола від вкинутого у воду каменя. Найбільше ж шкоди від цього отримала Україна – про негативні наслідки від рішення суду цими днями говорить уся Європа. Українська влада 11 жовтня перекреслила усі свої скромні здобутки у євроінтеграційній сфері.
Росія здивована
Вирок Тимошенко не дає Києву жодних аргументів у дискусіях із Росією щодо газу. Так вважає віце-спікер Держдуми, президент Російського газового товариства Валєрій Язєв, повідомили у прес-службі “Єдиної Росії”. Парламентар назвав вирок “несподівано суворим і незвичним”. “З іншого боку, це рішення жодним чином не може бути аргументом у наших дискусіях щодо ціни газу”, – підкреслив Валєрій Язєв у коментарі ІТАР-ТАСС.
“На мій погляд, контракт справедливий, абсолютно обґрунтований економічно й концептуально, його треба виконувати, – заявив Язєв. –
Жодних підстав для його перегляду немає”.
Відповідаючи на запитання, чи допускає він, що це спричинить нову хвилю заяв українського керівництва зі закликами переглянути чинні домовленості в енергетичній сфері, Язєв висловив думку, що “час жорстких заяв минув, і тон змінився з наближенням зими й терміну розгляду цінових умов на 2012 рік”.
“Але, звісно, сказавши “а”, напевне, українська сторона буде говорити і “б”: якщо засудили за неправильний договір – давайте їх переглядати”, – додав В. Язєв.
Водночас віце-спікер не виключає можливості деякого ускладнення в діалозі між Україною та ЄС. “Наскільки я знаю, Євросоюз схильний розглядати це (справу Тимошенко) як політичну розправу. Тому для України, яка вступила в енергетичне співтовариство і бере участь у євроінтеграційних процесах, напевно, це ускладнить переговорну позицію”, – вважає В. Язєв.
Путіну подобається цифра 7
Прем’єр-міністр РФ Владімір Путін узагалі заявив, що не зовсім розуміє, за що Юлія Тимошенко отримала сім років, але наголошує, що ставити під сумнів комплекс досягнутих за підсумками переговорів з нею газових домовленостей між Росією та Україною небезпечно та контрпродуктивно.
“Сім років – цифра така... Сама по собі цифра – хороша. Я, щоправда, не дуже розумію, за що їй дали ці сім років”, – заявив Путін.
За його словами, Тимошенко для нього – не друг, не родич, “швидше, політичний опонент”, тому що вона “завжди була людиною в політиці, орієнтованою на Захід”.
“Щодо газових справ, то я не знайомий із обвинувальним висновком суду, не знаю, що там написано конкретно, але, якщо судити з матеріалів ЗМІ, то обвинувальний вирок оголошено за підписання контрактів із Росією щодо газу. Ну, по-перше, Тимошенко нічого не підписувала, контракти підписано на рівні господарюючих суб’єктів “Газпромом” і НАК України”, – сказав В. Путін.
Найголовніше, за словами Путіна, не в цьому. “Найголовніше полягає в тому, що ці контракти комерційні підписано в повній відповідності до законів Росії, України та міжнародних правил, міжнародних норм”, – сказав прем’єр РФ. Він нагадав, що під час підготовки документів підписанти керувалися практикою, що склалась у відносинах “Газпрому” з іншими партнерами в Європі. Для визначення ціни на газ було застосовано таку саму формулу, як в аналогічних контрактах з європейськими партнерами, додав Путін.
“Неочікувана очікуваність” Литвина
Спікер ВРУ Литвин назвав вирок для екс-прем’єра Тимошенко “неочікуваною очікуваністю”. “Усі про це багато говорили, і сьогодні це відбулося”, – сказав він, перебуваючи у Львові.
Литвин також зазначив, що не варто робити поспішних висновків після вироку Печерського райсуду, бо у парламенті зареєстровано декілька законопроектів, які стосуються декриміналізації статті Кримінального кодексу України, за якою засудили Юлію Тимошенко. “Як відбуватимуться далі події – буде залежати від того, чи знайдуть політичні фракції компромісне рішення з цього приводу”, – заявив голова ВРУ. Цікаво, що ця його заява у Львові збігається із заявою Віктора Януковича.
Для Януковича це “прикрий випадок”
Президент Віктор Янукович назвав вирок “прикрим випадком”. “Це, безумовно, є прикрим випадком, який сьогодні перешкоджає питанню європейської інтеграції України”, – констатував Янукович. Загалом він вважає рішення суду ще не остаточним. “Попереду ще Апеляційний суд, і, безумовно, яке він прийме рішення і в рамках якого законодавства він буде приймати рішення – це матиме велике значення”, – заявив президент. Окрім цього, очільник держави сказав, що справа Тимошенко його абсолютно не хвилює. Про це він повідомив у інтерв’ю грецькій газеті “Ethnos tis Kyriakis”, коментуючи суд над екс-прем’єром. “Мене це питання абсолютно не хвилює. Мене хвилює перш за все те, що ми повинні налагодити відносини з Росією (газове питання) на рівні угод”, – цитує президента його прес-служба.
Янукович також зауважив, що справа Тимошенко дісталась нинішній владі у спадок від попередньої, оскільки розслідування було розпочато після рішення РНБО у лютому 2009 р. “Тому вона (справа – “Пошта”) розслідувалась правоохоронними органами і логічно завершилась рішенням суду. Безумовно, рішення суду було в рамках існуючого Кримінально-процесуального кодексу”, – додав Янукович.
Ющенко: у справі Тимошенко політики нема
Третій президент України Віктор Ющенко не вважає справу Юлії Тимошенко політично обумовленою. Уклавши з російським прем’єр-міністром Владіміром Путіним 2009 року газові угоди, вона зрадила національні інтереси, сказав він в інтерв’ю BBC. При цьому Ющенко дистанціюється від своєї участі у підписанні контрактів, хоча і звинувачує Тимошенко в тому, що вона не координувала свої дії з ним.
У контрактах 2009-го, за словами Ющенка, він безпосередньої участі не брав, однак засуджує те, що Тимошенко без його дозволу поїхала до Москви й уклала з Путіним газові угоди.
“Україна цей контракт обслуговувати не може. Він приносить нам збитків щорічних, якщо взяти за транзитом, ми десь не добираємо 4 мільярди. За газ ми щорічно переплачуємо від комерційної ринкової ціни приблизно 3,5 мільярда”, – заявив Ющенко. Він схвалює намагання уряду Азарова переглянути газові угоди з Росією і вважає, що Росія ніколи не відмовиться від ідеї “колоніальної України”.
На думку Ющенка, неринковою є і ціна на транзит російського газу, і підходи до штрафів за не викуплений вчасно газ.
“Чому Німеччина має базову 250, Словаччина, Австрія мають від 250 до 300, Україна має 450? Причому я назвав держави, які знаходяться на одній гілці газопроводу. Чому, знаходячись ближче до джерела видобування, Україна платить ціну, яка знаходиться на кордоні між Францією і Італією в Альпах? Як вийшло так, що Україна платить некоректну, неринкову ціну? Що за цим стоїть?” – запитує третій президент України.
На його думку, те, що багато колишніх функціонерів часів його правління (Юлія Тимошенко, Юрій Луценко та багато інших – “Пошта”) перебувають у СІЗО, не є добре, однак він вважає, що відповіді на всі питання має дати тільки суд.
Опозиція нарешті об’єдналася
Народний депутат, лідер партії “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко вважає, що президент своєю діяльністю зумів об’єднати розрізнену опозицію. “Сьогодні (11 жовтня – у день оголошення вироку Юлії Тимошенко – “Пошта”) під Печерським судом Києва стояли разом представники всіх опозиційних українських сил: “Фронт змін”, “Громадянська позиція”, ВО “Свобода”, Народний рух, “За Україну!”, Європейська партія та інші. Вони захищають не Тимошенко, а 46 мільйонів українців, адже суди ламають через коліно простих громадян, садять на роки за ґрати. Усі чудово розуміють, що хлопчина Кірєєв – просто ведучий шоу і не приймає самостійних рішень. Янукович ухвалює рішення, щоб не дати права Тимошенко брати участі у виборах”, – зазначив А. Гриценко.
Натомість Народний рух України прогнозує хвилю збурень у суспільстві. “Сьогодні ми переконались, що правове регулювання будь-яких відносин в Україні є фікцією, доведеною до колапсу. Тому ця логіка не залишає для людей іншої можливості боротьби за свої права, як вивільнення природних інстинктів. Неважко спрогнозувати, що все це на тлі соціально-економічних провалів нинішньої влади призведе до всенародних збурень”, – сказано у заяві Львівської крайової організації НРУ.
Так, голова ЛКО НРУ Андрій Корнат певен, що влада просто боїться поразки на парламентських виборах від реального лідера опозиції, що здатний діяти рішуче навіть у найскладніших ситуаціях. Проте влада вибрала найгірший для себе варіант розв’язання цієї проблеми.
“Міжнародна спільнота блокуватиме інтеграцію України до європейського співтовариства. Тому Україна, на відміну від Росії, матиме лише східний напрям розвитку. Наша держава може потрапити на периферію міжнародних економічних відносин і стати повністю залежною від Росії. Це буде повторенням білоруського варіанта. Для українців це означатиме, що вони будуть ще біднішими та зневаженими”, – заявив Андрій Корнат.
Дипломатичний акцент |
МЗС Росії:"По суті справи, Ю. Тимошенко судили за чинні та ніким не скасовані угоди між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України", які юридично зобов'язують. Звинувачуючи Ю.Тимошенко у перевищенні влади під час укладання контракту на постачання російського газу в 2009 році, Печерський суд проігнорував переконливі свідчення того, що згадані газові домовленості були оформлені у суворій відповідності до законодавства Росії і України та норм міжнародного права". У заяві також наголошується, що "не можна не брати до уваги той факт, що керівництво багатьох держав і світова громадськість сприймають весь цей судовий процес як ініційований винятково з політичних мотивів". Офіційний представник Білого дому Джей Карні:"США глибоко стурбовані засудженням і вироком колишньому прем'єр-міністру Юлії Тимошенко, оголошеним під час політично мотивованого процесу. Звинувачення на адресу пані Тимошенко та ведення суду так само, як і переслідування інших лідерів опозиції та колишніх членів уряду, викликають серйозні питання щодо схильності уряду України до демократії та верховенства закону". МЗС Польщі:" І спосіб ведення процесу, і сьогоднішній вирок є прикладом політизації українського правосуддя. Серйозно підірвано імідж України як держави, яка реалізує фундаментальну проєвропейську трансформацію. Польща неодноразово й на рівні ЄС, і в безпосередніх контактах з українською владою підкреслювала, що треба зробити все, щоб цей процес був чесним і прозорим. Подальший розвиток цієї справи виразно продемонструє, наближається Україна чи віддаляється від задекларованої владою мети, яку підтримує населення - європейської інтеграції". МЗС Франції:"Це (вирок суду у справі Тимошенко - "Пошта") доводить, що в судових справах щодо колишніх членів уряду Тимошенко наявний елемент політичної мотивації. Ми закликаємо владу України дотримуватися положень Європейської Конвенції із захисту прав людини і основних свобод під час розгляду апеляції, а також під час розгляду інших справ". Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг:"Україна висловлює намір коли-небудь вступити до ЄС. Британія підтримує цю мету. Однак це не відбудеться доти, поки Україна не продемонструє відповідність найвищим демократичним стандартам. Засудження Тимошенко і справи, порушені проти інших представників попереднього уряду, ставлять під питання прихильність України до цих цінностей". Міністр закордонних справ Німеччини Гвідо Вестервелле:"Сьогоднішній вердикт у справі колишнього глави уряду Ю. Тимошенко - це невдача для України. Цей вердикт не може не мати наслідків у тому, що стосується наших відносин із Україною, а також відносин Києва з ЄС". Міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні:"Сім років в'язниці - це неприпустимий вирок... На деякі теми ми можемо проводити перемовини технічного характеру. Однак важко буде працювати над зближенням, над єдністю у політичній сфері Італії з України доти, поки в Києві не буде докорінно переглянуто підхід до цієї теми (ситуації навколо Тимошенко - "Пошта"), яка пов'язана з дотриманням основних прав людини і норм правової держави". МЗС Чехії:"Вердикт винесено після судового процесу, який продемонстрував неповагу до міжнародних стандартів проведення справедливих, прозорих та незалежних юридичних процесів. Вирок показує, яке далеке українське розуміння кримінальної та політичної відповідальності від усталеного в Європейському союзі. Він показує значну розбіжність у правовій культурі. Чехія не може погодитися з вироком, який, імовірно, призведе до подальших зловживань у політичній боротьбі... Усі українські політики, особливо ті, хто чекає вироку, як Юрій Луценко, повинні мати беззаперечне право брати участь в українському політичному процесі, у тому числі пасивне виборче право. Чеська Республіка бажає Україні, своєму європейському сусідові, бути незалежною країною без політичних в'язнів, країною з відкритою плюралістичною політичною системою, де нація буде мати вирішальний голос на виборах. Тільки тоді Чехія готова прийняти заяву України на вступ до ЄС". Міністр закордонних справ Канади Джон Бейрд:"Очевидні політичні мотиви і безпідставне переслідування у цій та інших справах перешкоджають демократичному розвитку України. Легітимна і активна опозиція є невід'ємною частиною ефективної демократії. У своїх останніх листах президентові Віктору Януковичу я закликав українську владу зміцнити незалежність і компетенцію судової системи. Це необхідно для того, щоб Україна змогла стати мирним, демократичним і багатим суспільством, як вона того хоче. Канада ж, своєю чергою, продовжуватиме докладати зусиль у цьому напрямі. Сьогоднішні події можуть мати серйозні наслідки для наших двосторонніх відносин". |
|
|
|
Надто різка реакціяВерховний представник ЄС із питань спільної зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон:- ЄС глибоко розчарований вироком Печерського районного суду України щодо справи Юлії Тимошенко. Вирок винесено після процесу, який не відповідав міжнародним стандартам щодо чесності, прозорості та незалежності юридичного процесу, до чого я неодноразово закликала в моїх попередніх заявах. Це, на жаль, підтверджує, що юстиція застосовується вибірково у політично вмотивованих переслідуваннях лідерів опозиції та членів колишнього уряду. Те, як українська влада в цілому поважатиме універсальні цінності та верховенство права і, зокрема, як вона поводитиметься у цих справах, містить ризик глибокого впливу на двосторонні відносини ЄС - Україна, включаючи укладення угоди про асоціацію, наш політичний діалог і більш тісну співпрацю.Президент Європарламенту Єжи Бузек:- Я глибоко жалкую щодо вироку, винесеного українським судом стосовно Юлії Тимошенко, яким її засуджено до семи років ув'язнення... Я очікую, що вирок буде переглянуто у процесі оскарження. У мене є серйозні сумніви щодо справедливості, незалежності і прозорості цього суду. Це - дивна практика (стаття, за якою засудили Тимошенко, була прийнята ще за часів СРСР - "Пошта") у демократичній країні. Україна - велика країна, яка заслуговує на краще. Зміцнення верховенства права та боротьба з корупцією життєво важливі не тільки для завершення перемовин щодо угоди про асоціацію до кінця цього року і поглиблення відносин Україна - ЄС, а й для консолідації демократії в Україні.Генеральний секретар Ради Європи Турб'єрн Ягланд:- У демократії оцінку політичним рішенням повинні давати парламент і виборці, а не суди. Я сподіваюся, що запропоновані зміни до Кримінального кодексу України зроблять неможливими подібні випадки в майбутньому.Президент Світового конгресу українців Євген Чолій:- За винятком чинних владних структур України, більшість спостерігачів, експертів та лідерів, зокрема і Світовий конгрес українців, розкритикували судовий процес проти опозиційного лідера Юлії Тимошенко як політично мотивований. Світовий конгрес українців буде моніторити апеляційний процес засудження Тимошенко аж до Європейського суду з прав людини. |
|