Полковник Каддафі далі воює з власним народом, а король Саудівської Аравії злякався шиїтського заколоту
Лівійські урядові війська, вірні Муаммару Каддафі, відтісняють бунтівників. Вони увійшли до центру стратегічно важливого нафтового порту Рас-Лануф на сході країни та ведуть бої за контроль над містом. Як зазначають деякі спостерігачі, в Лівії може настати перелом – війська Каддафі почали здобувати перемоги. Якщо їм вдасться захопити Рас-Лануф, це відкриє шлях на Бенгазі – друге за величиною місто Лівії, що стало головною базою повстанців. Останні заявляють, що здатні чинити опір наземному наступу, але не можуть нічого вдіяти з авіацією Каддафі.
Напередодні син лівійського лідера Сеїф аль-Іслам, який узяв на себе в останні дні роль офіційного представника правлячого режиму, заявив в інтерв’ю Reuters, що шансів на врегулювання кризи шляхом переговорів більше немає, настав час для повномасштабної воєнної операції проти повстанців. Син Каддафі також заявив, що Тріполі не потерпить військового втручання з боку інших держав. Крім того, керівництво Лівії пообіцяло заплатити півмільйона лівійських динарів (400 тисяч доларів США) тому, хто затримає і видасть владі лідера Національної ради Мустафу Абдель Джаліля.
Тим часом запахло смаленим у Саудівській Аравії, де вчора відбувся “день народного гніву”. Незважаючи на обіцяні королем мільярдні субсидії, невдоволення населення зростає. Заслуговує на увагу войовнича заява члена королівської родини, міністра закордонних справ Сауда аль-Фейсала, який пообіцяв “відрізати будь-яку руку, що спробує проникнути в королівство”. Не важко здогадатися, що за цим ховається погано прихований страх перед іранською змовою. Шиїтська меншість у Саудівській Аравії прагне скасування утисків та рівноправ’я з правлячими сунітами. В цьому їм активно допомагає шиїтський Тегеран. З одного боку, вимоги саудівців про проведення вільних виборів, свободу слова, формування політичних партій та боротьбу з корупцією мало чим відрізняються від тих, що висувалися в Каїрі, Тунісі або Тріполі. З іншого – в Ер-Ріяді звучать вимоги звільнити численних шиїтських активістів, яких без суду і слідства багато років тримають за ґратами.
Не може не турбувати саудівського короля і розрив з головним союзником – Сполученими Штатами. У той час як Барак Обама публічно закликав туніського президента Бен Алі та єгипетського Мубарака поступитися владою, саудівські правителі надали притулок туніському диктатору й продемонстрували солідарність з Мубараком лише за кілька годин до його відставки. Що ж станеться, якщо протести охоплять Ер-Ріяд? Чи насмілиться Обама звернутися до короля Абдалли із закликом поступитися частиною своїх повноважень, чи американський президент буде змушений тримати язика за зубами, з огляду на залежність від саудівської нафти?
“Незважаючи на всі свої багатства й рекорди, Саудівська Аравія відчуває величезний дефіцит демократії й відчуває ріст неблагополуччя серед молоді, яка в цій країні становить більшість населення. На думку багатьох, мільярдів короля Абдалли не вистачить, щоб задовольнити прагнення свободи”, – підсумовує італійський часопис “La Repubblica”.