Табу на оцінки

З нового навчального року на уроках фізкультури забороняють ставити оцінки. “Пошта” дізнавалася, така новація дітям на користь чи на шкоду

З нового навчального року на уроках фізкультури забороняють ставити оцінки. “Пошта” дізнавалася, така новація дітям на користь чи на шкоду

Такий підхід Міністерства освіти та науки не підтримують ні вчителі, ні батьки та діти, бо вважають, що зміцнювати фізичне здоров’я школярів, аби на уроках фізкультури не помирали учні, потрібно не скасуванням оцінок, а переглядом нормативів.

Оцінка як стимул

Як каже міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмит­ро Табачник, наразі необхідно звернути увагу на здоров’я учнів, їм потрібні рух, зарядка, дихальна активність, а не навантаження нормативами. За його словами, не можна всіх дітей порівнювати за допомогою секундоміра, адже “фізичне виховання – це не навчальний предмет, а скоріше, відпочинок”.

Із такою думкою міністра категорично не згідні вчителі. Вони твердять, що зі скасування, оцінок діти взагалі перестануть ходити на фізкультуру. Адже оцінка є певним стимулом, вона заохочує дітей показувати кращі результати та займатися спортом.
“Не оцінки треба скасовувати, а переглянути нормативи, – каже вчитель фізкультури СЗШ №1 м. Борислав, майстер спорту з тенісу Ольга Устай. – Вони є заважкі для учнів. На мою думку, біг на великі дистанції варто замінити легкою атлетикою. Та оцінки скасовувати не потрібно, адже вони є заохоченням до занять. Якщо дитина постійно ходить на уроки, але не може пробігти крос чи здати норматив, то ми ставимо оцінку за ставлення до уроку”. За  словами вчителя, сучасні школярі дуже мало рухаються. Батьки нечасто роблять із ними елементарну зарядку й уже в перший клас приходять неповороткі, малорухливі діти й неохоче виконують фізичні вправи.

“Учні не вміють ні стрибати на скакалці, ні вести м’яч рукою. Це дуже невтішна статистика. Раніше не було таких проблем, адже всі дівчатка полюбляти влаштовувати різноманітні змагання зі скакалками, а хлопці проводили весь вільний час із м’ячем. Зараз у дітей інші розваги, вони свій час проводять перед монітором комп’ютера чи телевізора, – продовжує Ольга Устай. –  Та і держава не пропагує здоровий спосіб життя. Чомусь із екранів телебачення зникли змагання з тенісу, легкої атлетики, волейболу чи хокею. Єдине, про що наші діти знають – то це футбол і Євро-2012. Вони не можуть навіть правильно сказати, які види спорту зимові, а які – літні”.

Здоров’я понад усе

Та найважливіший фактор, на який потрібно звернути увагу й батькам, і вчителям – це здоров’я дитини. Важливо перед кожним навчальним роком не нехтувати медоглядом чи проходити його для “галочки”, а ретельно обстежувати дитину. У довідці лікар зазначає, в якій групі, відповідно до стану здоров’я, займатиметься учень – основній, підготовчій чи спеціальній. Для кожної групи – своє навантаження.

“В університет при вступі діти приходять із довідкою, що вони здорові. Але все одно потрібно перестраховуватися, – каже завідувач кафедри фізвиховання Львівського національного аграрного університету, колишній головний тренер жіночої гандбольної команди “Галичанка” Валерія Тищенко. – У нашому закладі для перевірки здоров’я студентів запроваджено відповідну методику. На перших заняттях першокурсники здають так звану пробу “Руф’є”. Згодом проходять обстеження в університетській лікарні, де кожному студенту видають довідку. Такий підхід варто застосувати і в школі, щоб учитель знав, як займатися з дитиною: варто їй бігти 100 метрів чи вона взагалі не повинна займатися фізкультурою”.

Відповідальність за здоров’я дітей передусім лягає на плечі батьків. Саме вони мають бути зацікавлені у співпраці з лікарями та вчителями фізкультури. Іноді, каже Валерія Тищенко, варто вкотре нагадати вчителю про проблеми зі здоров’ям сина чи доньки. Батьки повинні повідомити вчителю про всі хвороби, через які дитина пропустила заняття, адже можуть бути ускладнення. Тоді вчителі зменшують навантаження на учнів.

“У моїй практиці був випадок, коли батьки не сказали про струс мозку, який переніс учень. Тож хлопець займався в основній групі, а під час гри в баскетбол йому у голову влучив м’яч, і школяр потрапив до лікарні. А цього можна було уникнути, якби батьки повідомили про проблеми сина, – продовжує вчитель фізкультури Ольга Устай.

Зацікавити просто

Учитель має проводити уроки фізкультури так, щоб дитина із задоволенням їх відвідувала. Організовувати естафети, змагання між школами, спортивні ігри тощо.  “Дітям нудно бігати по колу, їм хочеться якоїсь емоційної складової. Можна підключати музичний супровід чи використовувати дитячу йогу. Проте для цього потрібні відповідні умови. Зараз важко проводити такі уроки, коли в школі є один спортивний зал, в якому проводять уроки старшокласники. А для молодших просто немає місця, учням навіть за розкладом у спортзал важко потрапити”, – говорить Ольга Устай.  

Коли дітей зацікавити фізкультурними змаганнями, вони самі починають виявляти активність. Це підтверджує і завідувач кафедри фізвиховання Валерія Тищенко. “Щороку проводимо різноманітні спартакіади, тижні спорту. У такий спосіб пропагуємо здоровий спосіб життя. І останнім часом до мене підходять діти, які самі пропонують провести певний захід чи то до дня закоханих, чи до 8-го Березня. І ми радо їм допомагаємо. Цікавляться студенти і різноманітними секціями. Для них ми зробили додатковий майданчик для волейболу і баскетболу”, – каже педагог.

Для школярів можна проводити різноманітні спортивні ігри з м’ячами чи стрічками, продовжує Валерія Тищенко. Тож діти будуть бігати, рухатися. Але це  потрібно робити тільки з тими, у кого хороший фізичний стан. Можна залучати батьків до змагань, придумати невеликі призи чи грамоти – має бути потяг до здорової фізкультури, а не до професійного спорту.

Що більше, то краще

Ще однією зміною, яку впроваджує Міністерство освіти і науки з нового навчального року, є збільшення кількості годин із фізвиховання в початкових класах. Для дітей додаткові вправи просто необхідні, переконані вчителі. Адже зараз учні мають дуже велике навантаження в школі. Навіть у початкових класах по п’ять уроків щодня. Дитина просто не може стільки часу висидіти спокійно. Їй фізично необхідний рух, щоб вихлюпнути енергію, що накопичується. Після цього і слухатиме уважніше, і завдання виконуватиме  ретельніше.

“Збільшення кількості уроків фізкультури тільки на краще. У молодших класах треба, щоб була і гра, і навчання, але це має бути полегшений варіант фізкультури, щоб вони не надто втомлювалися”, – каже Валерія Тищенко. – У фізично розвинених, здорових дітей варто розвивати спортивні здібності, водити їх на різні секції. І якщо син чи донька має хист до баскетболу, волейболу чи іншого виду спорту, то його, за словами педагога, потрібно розвивати. Це буде дитині тільки на користь. Передусім загартує, зміцнить її здоров’я”.  

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4325 / 1.62MB / SQL:{query_count}