Єгипетська сила

У Північній Африці розпочалася ще одна Twitter-революція

У Північній Африці розпочалася ще одна Twitter-революція

Не встигла влягтися сахарська пилюка за поваленим туніським президентом, який від гріха подалі чкурнув з охопленої масовими акціями протесту країни, як закурило за ще одним високопоставленим утікачем. Батьківщину терміново залишив син президента Єгипту. На згадку про рідний край він прихопив із собою майже сто валіз, в яких, як стверджують єгиптяни, вивіз основні цінності президентської родини.

Єгипет залихоманило цього вівторка. Причому все відбувалося майже за туніським сценарієм. Незадоволені низьким рівнем життя та безробіттям мешканці домовлялися про організацію акцій протесту за допомогою соціальних мереж Twitter і Facebook. Варто наголосити, що жодні політичні сили чи якісь харизматичні лідери за цим не стояли. Просто людям набридло жити так, як вони живуть, а приклад Тунісу засвідчив: змінити ситуацію можна.

Майже відразу економічні вимоги були доповнені політичною – відставка президента країни Госні Мубарака, який перебуває при владі вже 30 років. Так само, як і в Тунісі, поліція розігнала мітингувальників, що лише додало олії до єгипетського вогню. Вже наступного дня завдяки інтернету на вулиці Каїра вийшли ще більше людей. Станом на вчора було відомо про загибель принаймні сімох осіб, близько тисячі заарештовані. Однак протестувальники налаштовані вкрай рішуче, тим паче, що в них з’явився лідер-важковаговик – до Єгипту прибув колишній глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Могаммед ель-Барадей, який відразу заявив, що Мубараку «настав час відпочити».

Майже всі сходяться на думці, що режиму Госні Мубарака таки дійсно гаплик, адже нові протести вже не зупинити. Єгиптяни усвідомили, що відстоювати свої права на вулицях можна, що боротьба їхня справедлива, а найголовніше – не слід боятися влади, тому що влада боїться їх, а поліція безсила. Заарештувати організаторів або лідерів Twitter-революції неможливо – їх просто немає. Саджати до в’язниць простих демонстрантів безглуздо – тюрем забракне. Залишається, звичайно, спокуса викосити протестувальників кулеметним вогнем, але навіть у Північній Африці розуміють, що для XXI століття це вже занадто.

Що цікаво: нова Twitter-революція вкрай збентежила не тільки єгипетського президента-довгожителя, але й Захід. Одна справа – зміна влади в дрібній державі-курорті Тунісі, й зовсім інша – у ключовій країні Близького Сходу, переповненій радикальними ісламістами. Діячів у Вашингтоні, Брюсселі, Тель-Авіві та навіть Москві дрижаки беруть при одній лише думці про те, що трапиться, якщо на зміну давно прирученому Госні Мубараку прийде який-небудь затятий мулла з ісламістської організації “Брати-мусульмани” (до речі, дуже популярній, хоча й забороненій у Єгипті). А такий сценарій, до речі, дуже навіть можливий.

Важливість Єгипту для Заходу переоцінити дуже складно. По-перше, це найбільша за кількістю населення арабська країна – близько 80 мільйонів жителів. Вона є своєрідним інтелектуальним і культурним центром арабського світу. По-друге, Єгипет контролює Суецький канал – критично важливу транспортну артерію, без якої важко собі уявити морське сполучення в сучасному світі. По-третє, єгипетсько-ізраїльські мирні угоди стали наріжним каменем усього близькосхідного мирного процесу. Без них ніякої стабільності в регіоні не могло б бути в принципі. Ну й по-четверте, Єгипет – це один з головних союзників Вашингтона на Близькому Сході і другий після Ізраїлю одержувач американської допомоги у світі.

Захід, і передусім Сполучені Штати, просто не може допустити того, щоб така країна вислизнула з «дружніх» обіймів. Госні Мубараку допомагати навряд чи будуть, йому дійсно пора на спочинок. А ось уже згадуваний екс-керівник МАГАТЕ Могаммед ель-Барадей цілком може стати тузом в американському рукаві. По-перше, етнічний єгиптянин, по-друге, абсолютно лояльний до Заходу діяч. Зрештою, Twitter покаже, хто буде в Єгипті господарем.

Галина Берчак

Коментар:

Світлана Бойчук,
виконавчий директор туристичної фірми «Піраміда-Тур»:

– Наразі жодного спаду туристичної активності не зафіксовано. Люди, які повертаються з туристичних поїздок до Єгипту, кажуть, що не відчували жодних проблем. Зрештою, найпопулярніші єгипетські курорти Шарм-аль-Шейх і Хургада розташовані майже за півтисячі кілометрів від Каїру, і туди заворушення, що відбуваються в єгипетській столиці, не докотилися.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4591 / 1.58MB / SQL:{query_count}