США виділить Україні цього року 124 мільйони доларів
Аж 124 мільйони доларів виділять Сполучені Штати Америки у 2011 році на розвиток демократії в Україні. Зазначимо, що це найбільша сума за останні кілька років. Про це сказано на офіційному сайті уряду США, який повідомляє про надання допомоги різним країнам світу. Зокрема, там наведено дані таких відомств, як USAID та Department of State.
Згідно з інформацією щодо окремих країн, допомогу Україні витратять на шість основних напрямів: забезпечення миру і стабільності – 44,6 мільйона доларів, розвиток демократії, гарантування прав людини і управління – 28,8 мільйона доларів, економічний розвиток – 25 мільйонів, освіту – 600 тисяч доларів, охорону здоров’я – 24 мільйони, гуманітарні програми – 1,3 мільйона доларів.
Зазначені суми уряд США планує витратити на “підтримку демократичної, процвітаючої і безпечної України, повністю інтегрованої до євроатлантичної спільноти”. Водночас у абзаці, присвяченому загальним цілям допомоги, йдеться про “серйозні економічні проблеми в України у зв’язку зі світовою фінансовою кризою”, а також поширену корупцію, політичну роздрібненість і уповільнення законодавчих, судових та ринкових реформ.
Для порівняння: розміри допомоги Афганістану становитимуть 3,9 мільярда доларів (згідно із запитом на 2011 рік), Пакистану – 3 мільярди, Білорусі – 14 мільйонів.
Нагадаємо, раніше США заявили про готовність надати Україні компенсаційний пакет у розмірі 40 млн доларів за високозбагачений уран, вивезти з України який до квітня 2012 року пообіцяв Президент Віктор Янукович. За підрахунками фахівців, ця сума істотно перевищує оцінну вартість українського урану.
Уже не перший рік США дають кошти на підтримку та розвиток демократії в Україні. Так, минулого року на це витратили близько $123 млн, а позаминулого – менше $99 млн. Загалом у попередні кілька років ця сума коливалась від $95 до $117 мільйонів.
Тим часом глава Адміністрації Президента Ганна Герман в ефірі каналу заявила, що американська неурядова організація “Freedom House”, яка виключила Україну з категорії вільних країн у своєму щорічному рейтингу, упереджено поставилася до нашої держави.
“Я думаю, що Freedom House упереджено поставився до України. Чому з нами наші сусіди іноді дозволяють собі говорити таким тоном, знаєте не те, що зверхнім, а таким очікувальним: А що вони зроблять? А як вони на це прореагують? Тому що ми не маємо ще сили, достатнього запасу міцності, тому що в нас слабенька економіка”, – заявила Ганна Герман.
Водночас заступник глави Адміністрації Президента зазначила, що Freedom House” теж мав якусь однобічну інформацію”.
Як повідомила “Пошті” Ірина Бекешкіна, директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, ініціатива американського уряду має змусити українську владу задуматися власне над розвитком демократії.
“Звичайно, це є тривожним сигналом для влади, але куди підуть ці гроші – питання. Якщо говорити про розподіл тих коштів, які виділялися раніше, то частина з них йшла, наприклад, на підготовку різних заходів уряду, на експертну допомогу, на навчання членів виборчих комісій, тобто на допомогу уряду розбудовувати демократичні інституції в Україні. Як все це буде відбуватися зараз – я не знаю”, – сказала Бекешкіна.
На питання про те, чи багато це, чи мало – 124 мільйони доларів, Ірина Бекешкіна відповіла: “На ці гроші демократію однозначно не побудуєш, але це підмога. У цьому контексті варто згадати, якою була допомога Україні від різних демократичних фондів до 2004 року”.
За словами Ірини Бекешкіної, значних здобутків у розвитку демократії як верховенства закону і після 2005 року немає. Лише завдяки свободі слова, свободі громадських і політичних організацій Україну визнано вільною країною. “Але й цього було досягнуто не за рахунок американських грошей, а Майдану”, – підкреслила експерт.
Також дуже важливо для існування демократії, щоб були в державі люди, які хочуть цю демократію розбудовувати:
“Якщо не буде кому тут допомагати цими грошима, якщо в Україні не буде критичної маси людей, які хочуть розбудовувати демократію, то ніякі кошти не допоможуть. Так, як не допомогли Білорусі”.
Зрештою, треба розуміти, що демократію важко побудувати чужим коштом, якщо влада в країні сама не хоче розбудовувати її. І тому скільки б виділяв Україні американський уряд або міжнародні фонди, але без сприяння влади ми й далі втрачатимемо ті крихти демократії, які встигли надбати після 2004 року.