Українські кишені чекають на тамтешні йєни
Відносини зі скількома країнами для України є пріоритетними? Це питання виникає після кожного закордонного візиту Президента, тим паче, що кожного разу, гостюючи у різних державах, він говорить про “головний пріоритет”. Половину цього тижня Віктор Федорович провів у Японії, з якою відносини у нас не те, щоб вельми інтенсивні, а тому не зайвою є їх актуалізація. Однак цей закордонний візит має кілька нюансів.
Про те, що у Японію Президент їхав по інвестиції, під час візиту говорили не раз. Це підтверджується і підбором співрозмовників, і словами Президента. Однак, як посилити інвестиційні потоки із країни, дипломатичний зв’язок із якою не такий уже й насичений, та ще й за умов, коли всередині самої України півроку вирують пристрасті навколо “кіотських грошей” та відкритих кримінальних справ? У зв’язку, примітним стало оголошення результатів аудиту, який провела Держфінінспекція.
У середу Петро Андрєєв, голова Державної фінансової інспекції, дохідливо відмежовував чинний уряд від попереднього, вказуючи, що кошти, отримані від продажу Японії квот на викид вуглекислого газу, Кабмін Тимошенко використовував не за призначенням. Юлія Володимирівна того ж дня відповіла на звинувачення, заявивши, що цей аудит – замовлення влади. Та для облагородження внутрішньодержавної ситуації було достатньо й цього. Однак цікаво, що під час зустрічей із прем’єром Японії Наото Каном (який фактично є ключовою фігурою політичного життя країни, позаяк система урядування там схожа до тієї, що функціонує у Великобританії) обговорювали тему демократичної складової розвитку України.
Іншим моментом візиту є зовні незначна його результативність. Фактичний підсумок – нагородження японського сумоїста українського походження Кокі Ная орденом “За заслуги” III ступеня за значний особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України; підписання Спільної заяви про українсько-японське глобальне партнерство та Кредитної Угоди між Публічним акціонерним товариством “Державний експортно-імпортний банк України” (Укрексімбанк) та Японським банком міжнародного співробітництва (ЯБМС) щодо відкриття другої кредитної лінії.
Декларацій не співмірно більше: тут і наміри розпочати у 2011 році роботу над двосторонньою Угодою, спрямованою на взаємне сприяння і захист інвестицій; і можливе відкриття прямого авіасполучення між нашими країнами; і готовність із нагоди 20-ї річниці налагодження між двома державами дипломатичних відносин взаємно провести у 2012 році Місяці культури України і Японії; окрім цього, Президент повідомив, що цьогоріч більшість проектів із енергозбереження, які ми маємо втілити за умовами Кіотського протоколу, реалізуємо.