Дублікати документів

“Пошта” дізнавалася, де і як швидко мешканці Львівщини можуть їх отримати

“Пошта” дізнавалася, де і як швидко мешканці Львівщини можуть їх отримати

Більшість із нас сприймає РАЦС як місце, де одружуються та реєструють новонароджених. Але в житті виникають ситуації, коли потрібні дублікати тих чи інших документів. Їх також видають тут. Як розповіла “Пошті” Ірина Олива, заступник начальника Головного управління юстиції у Львівській області, начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану області, тут можна отримати повторні свідоцтва та витяги з реєстру, а також внести зміни до актового запису тощо.

Як отримати повторне свідоцтво

Повторно документ видають за потреби у разі його втрати чи пошкодження. Дублікат може отримати визначене законом коло осіб. Так, свідоцтво про народження видають особі щодо себе, її батькам або іншій особі за дорученням. Свідоцтво про шлюб може отримати один із подружжя або інша особа за дорученням, свідоцтво ж про смерть – другий із подружжя, батьки, діти, близькі родичі: бабуся, дідусь, брати, сестри, опікуни, піклувальники або спадкоємці чи інша особа за дорученням.

По такий документ слід звернутися зі заявою та паспортом безпосередньо до відділу РАЦСу, де було зроб­лено відвідний актовий запис. Його вам видадуть у день звернення. Якщо ж такої змоги нема, то звертайтеся до найближчого відділу РАЦСу і через нього подавайте заяву або надсилайте її листом, вказавши свої дані та відділ РАЦСу, куди слід надіслати документ.

Як отримати повторне свідоцтво

Повторно документ видають за потреби у разі його втрати чи пошкодження. Дублікат може отримати визначене законом коло осіб. Так, свідоцтво про народження видають особі щодо себе, її батькам або іншій особі за дорученням. Свідоцтво про шлюб може отримати один із подружжя або інша особа за дорученням, свідоцтво ж про смерть – другий із подружжя, батьки, діти, близькі родичі: бабуся, дідусь, брати, сестри, опікуни, піклувальники або спадкоємці чи інша особа за дорученням.

По такий документ слід звернутися зі заявою та паспортом безпосередньо до відділу РАЦСу, де було зроблено відвідний актовий запис. Його вам видадуть у день звернення. Якщо ж такої змоги нема, то звертайтеся до найближчого відділу РАЦСу і через нього подавайте заяву або надсилайте її листом, вказавши свої дані та відділ РАЦСу, куди слід надіслати документ.

Внесення змін та доповнень до актових записів

Є ситуації, коли в актових записах, а відповідно і у виданих документах допущено помилку. “Свідоцтво видають тільки відповідно до актового запису. Навіть якщо помилились в одній букві, то все одно необхідно дотримуватися встановленої процедури, а не просто виписати нове свідоцтво – заводиться справа, збираються документи, витребовуються копії документів. Людям часом не зрозуміло, чому ця робота триває так довго. Але законом встановлено термін до трьох місяців”, – каже Ірина Олива.

Ще одне важливе питання – внесення доповнень до актових записів про розірвання шлюбу. Люди звертаються через багато років за свідоцтвом про розлучення, бо на момент розлучення для них це було неважливо, а зараз виникла така потреба. Для цього необхідно з рішенням суду прийти безпосередньо до відділу РАЦСу, де було розірвано шлюб, доповнити актовий запис, і тоді лише можна отримати свідоцтво на своє ім’я. Шлюб вважається розірваним, коли один із подружжя оформив його у відділі РАЦСу.

Якщо ж рішення суду немає, потрібно звернутися до суду і отримати його. Відповідно до нового законодавства, рішення суду про розірвання шлюбу винесене після 27 липня 2010 р. є остаточним та розірвання шлюбу не підлягає реєстрації в органах РАЦС.

“Закордонні” документи

Є багато випадків, коли людина перебуває за кордоном і їй потрібно отримати той чи інший документ. Особи, які перебувають за кордоном, можуть звернутися до наших консульських установ із заявою про витребування документа або скласти доручення на отримання цього документа. До речі, як зазначила Ірина Олива, за кордоном дійсні свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану нового зразка, запровадженого у 2005  році, лише на такому свідоцтві може бути поставлено легалізаційний штамп. Для виїзду за кордон видають повторні свідоцтва на бланках нового взірця. Повторне свідоцтво видають у день звернення.

Витяги

Ще одним видом документів, які видає РАЦС, є витяги з реєстру актових записів. Витяги видають у тих випадках, коли особи не мають права на отримання свідоцтва.

Так, шлюб розірвано, свідоцтво про шлюб уже не видають, а видають витяг. При народженні дитини видають витяг на отримання соціальних допомог, у разі смерті – для допомоги на поховання – ці витяги є безоплатними. Всі інші витяги щодо певних фактів, наприклад, для підтвердження дошлюбного прізвища, зміни імені, родинних зв’язків є платними. Плата визначена постановою Кабміну і становить 73 грн. На запити державних установ, слідчих органів, СБУ, прокуратури тощо витяги видають безоплатно.

“Якщо раніше для отримання такого документа необхідно було звертатися безпосередньо у відділ, де такий актовий запис було зроблено, то із запровадженням у грудні 2008 р. реєстру актових записів це можна зробити у відділі за місцем проживання заявника. Є єдина комп’ютерна база на всю Україну, і всі актові записи реєструються в ній. Будь-які зміни також в ній відображено. Крім того, до реєстру вносять всі дані архівів до 1950 року. Всі довідки тепер називаються витягами з реєстру, – розповідає Ірина Степанівна. – Їх друкують тільки з реєстру на захищених бланках із логотипами, які є бланками суворої звітності”. Перш ніж зробити витяг, необхідно внести всі дані включно із даними квитанції про оплату. Пільг щодо оплати за витяги законодавством не передбачено. Процедура отримання витягу аналогічна до отримання свідоцтва.

Свідоцтво про смерть

Коли ми втрачаємо когось із близьких, у більшості випадків не чуємося в силі займатися процедурою реєстрації смерті. Тому законодавством передбачено, що зареєструвати смерть може не обов’язково близький родич, а й стороння особа. Обов’язкові вимоги – надати паспорт заявника, який реєструє смерть, Медичне свідоцтво про смерть, видане медичним закладом, паспорт померлого, якщо його нема, то смерть реєструється без його пред’явлення, але вноситься запис, що паспорт не зданий. Первинне свідоцтво про смерть видається заявникові, а повторні – лише визначеному законодавством колу осіб. Як розповіла посадовець, усі відділи РАЦСу реєструють смерть, у святкові дні у місті встановлюється чергування відділів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4171 / 1.61MB / SQL:{query_count}