У різних куточках планети з незрозумілих причин масово гинуть птахи
Упродовж останніх двох тижнів мало не щодня з різних країн надходять повідомлення про загибель птахів: дроздів, голубів, галок та горлиць. Розгублені вчені пропонують найрізноманітніші версії: хтось говорить, що пернаті гинуть від страху перед феєрверками, хтось припускає, що у всьому винні отруйні хімікати. Але досі ніхто не спромігся дати якесь універсальне пояснення.
Усе почалося 31 грудня 2010 року, коли в містечку Біб, що в американському штаті Арканзас, відразу після новорічного феєрверку на землю посипалися сотні мертвих дроздів. Потім підрахували – міттєво загинуло майже три тисячі птахів. Перша версія: дрозди, налякані залпами феєрверку, в паніці вдарилися об стіни будівель, димоходи та антени. На цьому й заспокоїлися.
Спочатку цей випадок сприйняли як прикрий, але поодинокий інцидент. Але минуло лише кілька днів, і з незрозумілих причин в Луїзіані загинуло близько 500 червоноплечих чорних трупіалів. Далі пошесть пішла в Європу. У шведському місті Фальчепінг у ніч на
5 січня знайшли сотні мертвих галок, сорок і ворон. Спочатку фахівці заявили, що птахи загинули внаслідок “сильного зовнішнього впливу” – на пташиних трупах були переломи й рани. Хтось нібито бачив, як у зграю, що злітала, врізалася вантажівка. Потім виявилося, що покалічено лише кількох птахів, тож з’явилося припущення, що причиною смерті були речовини, які входять до складу дорожніх реагентів.
7 січня в італійській провінції Равенна знайшли мертвими кілька сотень горлиць. Знову версії про отруєння, епідемію і навіть така екзотична, як… надмірний апетит горлиць, які нібито обжерлися залишків з новорічних банкетів. Уже наступного дня настала черга канадських голубів – у містечку Сан-Огюстен-де-Демор виявили майже сто мертвих птахів. І знову чіткої причини сформулювати ніхто не зміг.
А птахи гинули й надалі. Зранку 11 січня в турецькій провінції Бурса виявили десятки загиблих шпаків. Оскільки трупи лежали уздовж дороги, припустили, що причиною інциденту стало зіткнення з великовантажним транспортом. Однак ні водії, яких тієї ночі на трасі було чимало, ні місцеві жителі не бачили жодного ДТП за участі птахів.
Словом, простір для фантазії з’явився чималий. Прихильники теорії змови, наприклад, уже заявили, що масова загибель птахів у різних куточках планети – це наслідок таємного тестування нового виду зброї. Інші кажуть про приховане транспортування транснаціональними корпораціями небезпечних хімічних речовин, зокрема фосгену. Ті, хто вірить у неминучу загибель Землі в 2012 році, пропонують звернути увагу на те, що, крім птахів, останніми днями також гинули риби й краби (по усьому світу мертвими знайшли кілька мільйонів морських мешканців), що однозачно свідчить про початок кінця світу. Зрештою, підстави для паніки таки є: випадки масової загибелі птахів у природі – не рідкість, але одна справа, коли кілька тисяч пернатих з незрозумілих причин помирають протягом року, і зовсім інша – коли тисячі птахів у найрізноманітніших куточках світу гинуть з різницею в кілька днів, а подекуди – навіть у кілька годин.
Не сидять склавши руки й прихильники “зелених” ідей. Вони також вказують на одночасну масову загибель риб і птахів, тільки вбачають у цьому не ознаки апокаліпсису, а результат діяльності людини, що вже вичерпала ліміт довіри планети й тепер розплачується за свої діяння. При цьому аматори природи підкреслюють, що птахи вмирають не від того, що людство нашкодило саме їм – люди нашкодили всій Землі. Ну, й не варто забувати, наголошують “зелені”, що випадки загибелі пернатих та морських мешканців збіглися з потужними повенями в Центральній Європі та Австралії. Такий збіг, на їхню думку, є доказом того, що планета “втомилася” від людей, які лише нищать довкілля, замість того, щоб бодай якось рятувати природу.
Марія Щепанська