Надія Оксенчук, начальник управління освіти м. Львова
У міській скарбниці на 2011 рік пріоритетною є галузь освіти. Грошей освітянам цьогогоріч зі загального бюджету виділили більше, ніж торік. Окрім, звісно, зарплат, оплат за енергоносії, поточні ремонти, кошти скерують також на премії для працівників освіти, стипендії найкращим учням, поповнення бібліотечних фондів. А з коштів бюджету розвитку, який депутати міськради ще мають затвердити, планують завершити минулорічні ремонти у дитсадках та школах. Відповідно, у місті побільшає груп у дошкільних навчальних закладах, що є приємною новиною для батьків. Про це “Пошта” спілкується з начальником управління освіти Львівської міськради Надією Оксенчук.
Більше грошей
– Надіє Володимирівно, розкажіть, будь ласка, яку суму із бюджету міста виділено на освіту цього року?
– Контрольну суму завжди подає Київ. Цього року вона була набагато менша, ніж ми сподівалися, і навіть не дотягувала до рівня минулого року. Проте бюджетна комісія Львівської міської ради вирішила збільшити цю суму до 508, 5 млн грн. Це трошки більше, ніж було виділено торік.
– Прошу сказати, куди саме цьогоріч вкладатимуться кошти з міської скарбниці?
– Мова про загальний бюджет, який має чітко визначені статті видатків. Перш за все гроші підуть на зарплати працівникам освіти, медикаменти, харчування, оплату енергоносіїв, поточні ремонти та видатки. Решту грошей розділяють пропорційно на інші проблеми освіти. Крім того, у самій програмі передбачено проведення семінарів, конференцій для вчителів. Також виділяються гроші на стипендії кращим учням та премії для працівників освіти. Із цих грошей поповнюємо бібліотечні фонди. Минулого року придбали ще комп’ютерну техніку, проте цього року багато зробити не зможемо. Бюджет непоганий, але не такий, який би хотіли.
Бюджет розвитку і дитсадки
– Дуже багато шкіл та дитячих садочків потребують ремонту. Чи передбачено у бюджеті-2011 кошти на ці потреби?
– Для ремонтів гроші виділяються із бюджету розвитку, який сьогодні ще не затверджений. Хоча плани у нас великі, хотілося б отримати суму не меншу ніж 2010 року. Адже потрібно завершити ще минулорічні ремонти, які не були доведені до кінця через різні обставини. Потрібно виводити ті об’єкти, які перебувають в аварійному стані. Перш за все ліквідовувати підвальні котельні та несправності у системі опалення. Але яку суму затвердять для бюджету розвитку, наразі не відомо. Якщо стільки, як торік, то це буде добре, якщо менше – то з того, що планували, доведеться робити найнеобхідніше.
– Чи є у Львові освітні заклади, для яких позачергово потрібно виділити кошти?
– Вже потребують ремонту ті системи опалення, які працюють погано у цьому сезоні. Наприклад, уже зараз у проект внесено заміну пічного опалення у садку № 29 на теплові акумулятори. Автономне опалення дасть економію коштів. Також плануємо відремонтувати басейн у школі № 92. Цей об’єкт потрібно завершити, адже його реконструкція триває вже два роки поспіль. Треба доробити ще один басейн у дитячому будинку. Потрібно виносити підвальні котельні, є відповідні проекти для реалізації у школах № 35 та № 62. Роботи багато, але конкретні дії будуть відомі тільки після прийняття бюджету розвитку.
– Не секрет, що місту бракує дошкільних навчальних закладів. Чи закладено кошти на відкриття нових дитячих садочків?
– За минулі роки відкрили понад 130 груп. Лише торік їх збільшилося до десяти у наявних дошкільних закладах. Окрім того, тривають роботи над приміщенням садочка на вул. Чукаріна, 9. Чотири групи вже готові до відкриття, три уже наближено, але їх потрібно доробляти за гроші нового бюджету. Така ж ситуація із дитячим садочком на вул. Рильського, 9. Тут теж довго тривав ремонт, проте не було достатньо коштів. Його продовжимо цьогоріч. Окрім того, на вул. Любінській, де колись була школа № 40, має бути великий дитячий садок. Вже є готовий проект і потрібні кошти для його реалізації.
Батьківські кошти
– Дуже часто працівники освіти наголошують на тому, що батьки також мають долучатися грішми до ремонтів навчальних закладів. Прошу сказати, чи ці внески є обов’язковими?
– Це є добровільні внески і ніхто їх не має права вимагати. Можна лише батькам розповідати про проблеми і разом з ними шукати їх вирішення. І якщо батьки мають можливість, то допомагають коштами. Але це справа добровільна.
Втім, можна допомогти й власною працею. Хоча добровільні внески є великою підтримкою для конкретної школи чи дитячого садочка. Ми вдячні батькам, які допомагають, адже назагал було зібрано понад 5 млн грн. Це не маленькі кошти, і за них зробили комфортні умови в садочку чи школі, закупили іграшки чи нові килими. Навіть ремонти проводили в групах та класах.
– А облік батьківських коштів проводять?
– Звісно. Це не є тіньові гроші, які батьки дають і вони зникають невідомо куди. За них повинні звітувати керівники чи представники батьківського комітету. Вже після звіту ця інформація потрапляє до нас. Це взаємодопомога та співпраця батьків і міста.
Розмовляла
Вікторія Листопадська