Борис Ґудзяк, отець-ректор Українського католицького університету
У передріздвяний час підводимо певні підсумки, ставимо запитання і шукаємо на них відповіді. Про важливість Різдва та небезпеку втрати його таїнства, а також про опору та виклики для суспільства, спілкуємося з ректором Українського католицького університету отцем-доктором Борисом Ґудзяком. Із теплотою співрозмовник згадує Різдво дитинства у м. Сіракузи (США), а також Святвечір у семінарії у Римі з Патріархом Йосифом. “Це Різдво для мене буде особливим, бо приїхала моя 85-річна мама. Я виїхав із дому 30 років тому, жив на різних континентах, далеко від родини. Для мене це Різдво буде нагодою вчитися у мами, яка дарувала мені пережиття Різдва і дарує його надалі”, – говорить ректор УКУ.
Нагода наблизитися до таїнства життя
– Минуло понад 2000 років із часу, коли народився Христос. Отче, скажіть, будь ласка, чи змінилося його значення за цей час?
– Є певні цикли в історії. Не можна увійти в ту саму воду, але є певні аналогії. Ми живемо в глобальному світі, подібному до Римської імперії, такої, якою вона була 2000 років тому. Світ технологічно став надто самовпевнений. Тодішні державні механізми, римські акведуки, військо, яке розширювало розлогі кордони, постачання зерна з Єгипту – все свідчило про високу розвиненість структур і техніки. І в парадоксальний, таїнственний спосіб, Бог Вседержитель, який створив Вселенну, незбагнені параметри якої ми щойно стараємося встановити, Господь, який тримає цей світ у своїй десниці, вирішує воплотитися в немочі немовляти у світі, зачарованому потугою однієї імперії. І перед цим ми зупиняємося в паузі таїнства і здивування, як ті пастушки. Разом із ними маємо одне запитання: невже Бог йде до мене? І не завжди легко відповісти на це запитання. Допомагають нам діти, які не перевантажені логікою та альтернативними позиціями.
– Чим, на Вашу думку, є Різдво сьогодні?
– Різдво, тиша чистого білого снігу – це згадка про наше дитинство. Все це є нагодою наблизитися до таїнства нашого життя, до тих питань, які є в кожного. І, можливо, до відповідей. У цьому Різдво є таке ж саме щороку. Але і в тому воно є живе і щоразу нове. І мені здається, що при кінці ери традиційних культур ми знову є на грані якихось епох. Ми вже не модерні люди. Ми вже якісь там постмодерні, але не відомо, які саме. Ми часом самовпевнені, принаймні назовні, щодо нашого панування над цим світом. Але маємо ті ж питання. Але, Богу дякувати, що Різдво знов приходить до нас із нашими питаннями.
– Усі ми на Різдво згадуємо дитинство. А чим запам’яталося Різдво Вашого дитинства?
– Дуже пам’ятається Різдво у ранньому дитинстві. Виростав я у м. Сіракузи (США), клімат якого подібний до львівського. Був сніг, ми жили за містом, в окремому будинку. Біля нашої хати росли дві ялинки, сріблястого кольору, на Різдво вони були вкриті снігом і завжди на них були лише сині ліхтарі. Моє ліжко в кімнаті, яку ми ділили з братом, стояло біля вікна. Я любив дивитися, як падає сніг. Це був час тихої дитячої молитви. Любив сидіти під ялинкою в хаті, на програвачі грали платівки з колядами. Пам’ятаю ще був запис вірша Богдана Лепкого, дуже теплий, наповнений тугою за домівкою. Батьки в різдвяний час особливо багато розказували про Україну. Ми виглядали ту саму зірку, яку чекали, щоб розпочати вечерю і в Україні. Було у нас і 12 страв. Завжди було вільне місце для тих, хто не з нами, і батьки завжди запрошували когось самотнього чи людей, які не мали родини. Вже на сам Свят-вечір ми йшли до українських родин, що жили неподалік, несли їм коляду і щось смачне. Часом ходили на вечірню Службу Божу. На Свят-вечір не можна було підносити голосу, не було мови про якісь сварки. Панувала тиша і таїнство.
– Прошу сказати, а яке ще Різдво для Вас було особливим?
– До особливих належить перший Свят-вечір у семінарії, коли я поїхав до Рима, де ми святкували, для мене вперше, з Патріархом Йосифом, який очолював цю вечерю, в УКУ в Римі. В їдальні долівка була покрита соломою чи сіном. Цього в діаспорі майже ніде не було. Якщо в Сіракузах ми знали один-два куплети коляди, то у Римі співали вісім-дев’ять.
– А яка коляда Вам найближча?
– Багато коляд мені подобаються. Але ця наша древня “Бог Предвічний” має дуже глибоку богословську суть. Деякі наші коляди є дуже радісні і фольклорні. А ця суцільно, цілісно, стисло, майже по-святоіванівськи, висловлює суть свята. “Бог Предвічний народився. Прийшов днесь із небес” – і сьогодні далі приходить, коли ми згадуємо подію Різдва, вона знову стає реальною. “Щоб спасти люд свій весь” – весь люд, Господь хоче спасіння кожної людини. Це не конкурс, де одні мають виграти, а інші програти, це цілісна любов. “І утішив вся” – не “утішився”, як часом співають. А утішив всіх і все. І дай Боже, щоб ми всі могли не через градуси алкоголю, не через повні пуза, а через присутність Божу серед нас утішатися правдивим миром і правдивою радістю.
– На Вашу думку, чи є загроза втрати Різдва в Україні і яка вона?
– Загроза є. У багатьох частинах України, в багатьох сім’ях, Новий рік переважає над Різдвом, і далі нав’язуються совєтські моделі і зразки – Дід Мороз, свій аналог комерціоналізованого Санта-Клауса, подарунки, спецефекти. Піддаємося на ерзац часто і легко. Правдиві речі є вимогливі, правдива пропозиція Божа є не лише для нашого самозадоволення, а для нашого росту. Ріст є болісним процесом, тому ми часто відвертаємося від нього, думаємо, що можемо його якось оминути. Думаємо, що може буде магія – ріст без болю, плід без жертви, життя без хреста. Але чи наша особиста історія чи якісь світові події, дай Боже, своєчасно, промовлять до нас і вкажуть, де твердий ґрунт під ногами, а де пісок. Думаю, що втрата відчуття таїнства не є небезпекою, яка чигає лише там десь далеко. Вона є там, де є пропозиція віртуальності, а вона є в наших кишенях, на наших столах. Усюди, де електронний екран притягає більше, ніж тихий кивот, там є небезпека втрати таїнства.
– Як варто відсвяткувати Різдво, щоб не було гіркого відчуття браку присутності свята?
– Тут немає однієї формули. Різдво – не є ідеологією, Різдво – це зустріч і пережиття з Богом та людьми. Таїнство, оточене різними феноменами, які є споріднені і, залежно від їх конкретної реалізації, можуть мати різний ефект і різну орієнтацію: феєрія, гра, усміх. Ми не є приречені до пережиття таїнства, якщо на нього не відкриті. Ми бачимо зі свідчень Церкви, що в дуже вдячний і таїнственний спосіб, можна пережити Різдво в тюрмах, навколо однієї чи двох зернинок куті. Так само і у вільному Львові з його церквами, колядками, програмами і гостинами можна цим таїнством знехтувати, його не побачити, не пережити.
– А як Ви цього року святкуватимете?
– Це Різдво для мене буде особливим, бо до мене приїхала мама. Я виїхав із дому 30 років тому, жив на різних континентах, далеко від родини. Мій батько вже покійний, і після його смерті мама вперше приїхала до мене на Різдво. Я подивляю її рівновагу духа. Вона має 85 років, квола, добиралася чотирма літаками, через погодні умови була в дорозі майже три доби, а валізи прийшли на четвертий день. Все це вона переносить дуже мирно і погідно, як і моє доволі хаотичне, насичене життя, в якому мало спокійних моментів. Для мене це Різдво буде нагодою вчитися у мами, яка народила мене, дарувала мені пережиття Різдва і дарує його надалі.
Про УКУ і суспільство
– Отче, у 2010 р. Ви відсвяткували 50-річний ювілей, за чим шкодуєте і чим радієте?
– Я шкодую за часом, який не зумів використати. Час – це великий дар. Тому ми святкуємо дар життя. Було чимало нагод, моментів і триваліших періодів, які не наповнив любов’ю, жертвою, увагою до Божої присутності. Найбільше радію тим, коли спричинявся до налагодження стосунків, можливо, часом віддалених сфер, як Церква і наука, як Україна і закордон, як молодіжна надсучасна культура і традиційний світ. І найбільше жалію, коли мені не вдавалося бути добрим посередником, коли, можливо, цим стосункам шкодив. Покликання священика – бути містком між Богом і людьми. І по тому, наскільки я дозволяв Богові бути протагоністом і не перешкоджав Йому, не шкодив Його місії, буду оцінений і суджений, коли прийде момент стати перед Господом.
– 2010 рік був також визначним і для УКУ. Він розвивається, почали зводити будівлі, зокрема і на вул. Стрийській. Які завдання стоять першочергово перед університетом?
– Найбільший виклик, який стоїть нині перед суспільством в Україні, – брак людей, які готові брати моральну і практичну відповідальність і за себе, і найближче середовище, а також за суспільство і світ. Розвиток УКУ також є обумовлений наявністю чи браком таких осіб. Вважаю першочерговим завданням, моїм і університету, знаходити таких осіб і плекати їх, давати їм моральні і матеріальні передумови для того, щоб вони брали на себе відповідальність. Посилати таких людей в ширше суспільство. Це дуже тонкий процес. І, можливо, я десь лише відкриваю, скільки на це потрібно часу, терпеливості, дуже систематичної праці і всеобіймаючої любові, до якої колись, сподіваюся, доросту.
– Що, на Вашу думку, може дати опору сьогодні людям?
– Човен, який шукає пристані, але якого кидають хвилі, має небезпеку розбитися об скелі, якщо він не має якорів. Якщо людина буде починати і закінчувати кожен день хоча б короткою молитвою, день святий святкувати щотижня, в її житті з’являться якорі і вона почуватиметься безпечно у пристані, навіть коли великі хвилі. Потребуємо більше дисципліни у час гіперстимуляції і її безмежних можливостей. Такими якорями є практики, які допомагають нам освячувати час у якомусь щоденному порядку, щотижневому ритмі, який є дуже безболісним ліком на наше збентеження та розгублення.
– Яку перспективу, на Ваш погляд, відкриває прийдешнє десятиліття і які чигають на нас небезпеки?
– Мені здається, що сьогодні ми одночасно возвеличуємо свободу, а часом навіть прославляємо свавілля, з іншого боку – дуже легко її віддаємо. У найближчому десятилітті буде цікаво, чи людство і молодше покоління зуміють бути вільними серед пропозицій сучасної технології, чи зуміють вживати комп’ютер як інструмент, щоби він їм служив, а не вони були його рабами, рабами цієї віртуальності і безмежного доступу до інформації. Стоїть питання, чи будемо держатися своєї свободи, чи будемо її плекати, чи легко продамо її за тимчасові дуже поверхові обіцянки. Особиста, цілком побутова свобода і соціальна свобода цілої нашої громади – це є головні виклики найближчого часу.