Ірина Олива, заступник начальника Головного управління юстиції у Львівській області
Завершується 2010-й, в якому одні жителі Львівщини стали на рушничок щастя, в інших народилася дитина, а в когось, на жаль, були і втрати. Всі ці особисті та родинні події реєструють у відділах РАЦС. І хоч ще остаточно не підбиті підсумки, все ж можна провести певні узагальнення про рік, що минає. Про них сьогодні “Пошта” спілкується зі заступником начальника Головного управління юстиції у Львівській області, начальником відділу державної реєстрації актів цивільного стану області Іриною Оливою. “Упродовж останніх років на Львівщині батьки частіше почали називати дітей подвійними іменами, як наприклад Анна-Марія”, – каже співрозмовниця.
На рушничок щастя
– Ірино Степанівно, чи багато жителів Львівщини цьогоріч поєднали свою долю?
– Про остаточні підсумки року говорити ще трохи рано, бо наразі оперуємо статистикою за дев’ять місяців 2010 р. У січні матимемо підсумкові дані про цей рік. Отож, вальс Мендельсона за згаданий період пролунав для 12 900 пар (для порівняння: за аналогічний період минулого року для – 13 179 пар). Цієї осені був період весільного буму. Багато молодят хотіли одружитися 10.10. 2010.
– Прошу сказати, за скільки часу потрібно подавати заяву на реєстрацію шлюбу?
– Згідно з чинним законодавством, шлюб реєструють через один місяць від дня подання заяви про реєстрацію шлюбу. За побажанням молодят дату реєстрації можна перенести на пізніше, але обов’язково це треба зазначити при поданні заяви. При наявності поважних причин керівник органу РАЦС дозволяє провести реєстрацію раніше.
– А про які причини йдеться?
– Вагітність нареченої, наявність спільних дітей, коли в одного з подружжя є захворювання, що загрожує життю. У таких випадках шлюб може бути зареєстрований у день подання заяви. Також цей термін може бути скорочений за документального підтвердження тривалого відрядження чи виїзду за кордон одного з подружжя.
– Чи можна провести весільний обряд за межами РАЦСу, і чи багато було таких виїздів цього року?
– Так, наречені можуть замовити собі таку послугу. У 2010-му заяву на проведення весільного обряду за межами відділу подали 32 пари, торік – 52. Найчастіше наші працівники здійснюють виїзний обряд у Палац Потоцьких, Будинок учених, оперний театр, на Високий замок, а також у заклади харчування, де відбувається весілля.
– Скільки коштує така послуга?
– Виїзний урочистий обряд – 1000 грн. Вартість звичайного у відділі РАЦС: розширеного – 250 грн, скороченого – 150 грн.
– Скажіть, будь ласка, чи є в області черги на реєстрацію шлюбу?
– Зараз нема, бо піст. Але є певні періоди, коли молодят, які бажають одружитися, дуже багато. І всі хочуть реєструвати шлюб урочисто в міському палаці й обов’язково в суботу чи неділю. А ще як випадає такий збіг, як, наприклад, 10.10.2010…
– Прошу сказати, що маємо з розлученнями в регіоні?
– На жаль, кожний третій шлюб розпадається. Так, за 9 місяців цього року нами зареєстровано 4182 розлучення, що на 270 менше, порівняно з попереднім роком. Тут Львівщина займає золоту середину в Україні. Є області, де кожен другий шлюб розпадається. Є й такі регіони, де розпадається лише кожен четвертий і навіть п’ятий шлюб, як, скажімо, Закарпаття. У нас ситуація з року в рік є приблизно стабільна.
Скільки імен можна дати дитині
– Ірино Степанівно, яку маємо ситуацію в області з народжуваністю?
– За статистикою, яку маємо за 9 місяців, то у січні-вересні 2010 року в регіоні народилося 21 486 дітей, що на 1268 менше, порівняно з аналогічним періодом торік.
– А де найвищі і найнижчі показники народжуваності?
– Найвищий рівень народжуваності у Турківському районі, найнижчий – у м. Дрогобич.
– Скажіть, будь ласка, які імена найчастіше дають своїм малюкам жителі регіону?
– На відміну від інших областей України, на Львівщині переважають традиційні українські імена. Найпопулярніші серед жіночих – Анастасія, Софія, Аліна, Дарія, Діана, Катерина, Марія, Наталія, Юлія, Вікторія, Єлизавета, Ганна, Вероніка, Марта, Уляна, Олександра, Христина, серед чоловічих – Максим, Олександр, Назар, Денис, Дмитро, Данило, Олег, Володимир, Юрій, Роман, Андрій, Віталій, Владислав. Цікаво, що у нашій області до 80% імен обирають батьки, зважаючи на церковний календар, тобто називають дитину на честь святого, у день якого дитя з’явилося на світ.
– А чи були випадки, коли батьки давали дитині якесь особливе, незвичне для нашого регіону ім’я?
– Сьогодні назвати дитину дозволяється як завгодно, навіть якщо ім’я суперечить правилам правопису. Таких випадків безліч. Наприклад, жіночі – Кристина, Крістін, Оленка, Аня, Настя, Юля, Віроніка, Даринка, Дар’я, Уляна, Майа, Ксенія, Татіана, Татьяна, Ева, Інеса, Софі, Софья та чоловічі – Кірі, Лукян, Марян, Михаїл. У майбутньому це, на мою думку, заважатиме дитині, і як її будуть називати, коли вони стануть дорослими – Оленка Іванівна, Даринка Петрівна… Батьки, мабуть, шукають чогось незвичайного, рідкісного. Але нерідко вони забувають, що набагато комфортніше психологічно почувається третя в класі Настя, аніж єдина в місті Есмеральда чи Мерисабель. Особливо комічно звучать екзотичні імена у поєднанні з типово українськими прізвищами Ковбаса, Сало, Івашко, Петрунько… До подібних прізвищ, звичайно, більше пасуватимуть класичні Марійка, Дарія, Іван…
– А які імена були популярними серед нетрадиційних?
– Найбільш нетрадиційними іменами на Львівщині серед чоловічих є – Абдул, Валдіс, Ейюб, Ендрю, Ніколас, Леон, Джозеф, Жан, Маротей, Севастіан, серед жіночих – Брешта, Дженіфер, Алсу, Ангеліна, Анелія, Даніела, Лейла, Каміла, Габріель, Кетрін, Роуз, Бусенур. У нас часто присвоєння імен іншомовного походження можна пояснити і збільшенням кількості шлюбів із іноземцями.
– Чи користуються популярністю давні, вже дещо призабуті імена?
– Так, але вже рідше. Так, у 2010 році поменшало колись дуже поширених на Західній Україні чоловічих імен – Зеновій, Мирон, Богдан, Йосип, Ілько, Гнат. Водночас з’являються такі давні українські імена, як Меланія, Мотря, Матвій, Юстина, Ярема, Євдокія, Архип, Лаврін…
– Прошу сказати, чи часто на Львівщині батьки дають дітям подвійні імена?
– Так, упродовж останніх років у Львові та області частіше почали називати дітей подвійними іменами, як, наприклад, Анна-Марія, або коли друге ім’я на честь святого чи святої, день яких у християнському календарі припадає на день народження дитини. Але це дуже невелика частка від усіх зареєстрованих нами дітей, більшість подвійні імена дає при хрещенні.
– Скільки ж імен можна дати дитині?
– Згідно з чинним законодавством, батьки можуть дати дитині два імені. Однак у випадках, коли національна чи релігійна традиція вимагає більше імен, то за надання відповідного документального підтвердження дитина може бути зареєстрована і з трьома та більше іменами. Це може бути довідка зі своєї релігійної громади, що є така традиція, або, якщо хтось із подружжя є іноземцем, то це може бути довідка із дипломатичної установи цієї держави.
Не забудьте зареєструвати дитину
– Де можна зареєструвати новонародженого?
– Два роки тому ми ввели положення, відповідно до якого реєструють народження дитини всі районні відділи. Раніше реєстрував лише міський РАЦС, що призводило до виникнення черг. Але люди за звичкою ідуть до міського, де і надалі є незручності через великий наплив людей. У районному нема жодних черг і дитину можна зареєструвати за 15 хвилин.
– У який період необхідно зареєструвати дитину?
– Відповідно до чинного законодавства України, заяву про реєстрацію дитини батьки зобов’язані подати не пізніше одного місяця від дати народження дитини.
– А якщо батьки не вкладаються у цей термін…
– Тоді відділи РАЦС складають відповідні адмінпротоколи про порушення місячного терміну реєстрації. Їх скеровують до адміністративних комісій, які накладають штраф. З початку року на Львівщині батьки більш ніж 360 дітей зареєстрували своїх новонароджених малят із порушенням місячного терміну.
– Як батьки пояснюють запізнілу реєстрацію?
– Дуже просто – забули зареєструвати, часу не було, зареєструвати мав тато, а він замотався, забув, не приділив цьому належної уваги, не мав часу тощо.
А нас все-таки меншає
– Скажіть, будь ласка, чи вийшла наша область із негативної статистики щодо зменшення населення?
– На жаль, ні, хоча, порівняно із минулим роком, за період січень-вересень є незначне зменшення. Однак, якщо порівнювати з народжуваністю, то ще досить велика різниця. За цей період в області померло 24198 осіб, що майже на 3000 більше, ніж народилося.
– У яких районах найвища смертність?
– Цьогоріч найвищий рівень смертності зафіксовано у Перемишлянському районі, найнижчий – у м. Новий Розділ. Серед причин смертності перше місце посідають хвороби серцево-судинної системи, друге – онкологія, третє – зовнішні причини смерті та захворюваності.
Змінити ім’я чи долю
– Кожна людина, досягнувши повноліття, може змінити ім’я, прізвище. Чи часто до відділів РАЦС звертаються з такими проханнями?
– Протягом січня-вересня 2010 р. щодо зміни імені звернулося 896 осіб. За рік ми маємо приблизно 1500 таких звернень.
– А з яких причин люди хочуть змінити ім’я, прізвище?
– Найрізноманітніші – немилозвучність, політичні уподобання, бажання носити родове ім’я когось із пращурів. Іноді людині здається, що її прізвище є принизливим, а ім’я зовсім не подобається або не відповідає темпераменту. Однією з найбільш вагомих причин зміни імені є те, що іноді ім’я або прізвище викликають насмішки навколишніх. Зміна звичного імені на незвичне – це спроба втекти від рутини і повсякденності. Ще одна підстава для зміни – прагнення позбутися комплексів, наприклад, якщо в дитинстві часто дразнили, перекручуючи ім’я чи прізвище. Дехто посилається на нумерологів, астрологів, котрі твердять, що одне й те ж прізвище чи ім’я по-різному впливає на людей, народжених під різними знаками зодіаку, в іншому місці чи часі. Та перш ніж вдатися до такого кроку, потрібно пам’ятати, що зміна імені тягне за собою розрив із минулим, початок руху в новому напрямку. Це немов би нове народження.