Президентські вибори в африканській державі Кот-д’Івуар, що відбулися на початку грудня, досі перебувають у центрі міжнародної уваги. Передусім через страшний сплеск насильства.
“У період з 16 до 21 грудня правозахисники отримали інформацію про загибель 173 людей, 90 випадків тортур і жорстокого ставлення, 471 арешт, 24 випадки викрадення людей”, – повідомила заступник верховного комісара ООН з прав людини Гюн-Вха Кан. За її словами, ситуація в Кот-д’Івуарі й далі характеризується надмірним рівнем насильства, застосованим військами чинного президента Лорана Гбагбо.
Нагадаємо, що місцевий виборчком заявив, що на виборах переміг опозиціонер Алассана Уаттара. Однак Конституційний суд Кот-д’Івуару швиденько скасував це рішення і оголосив переможцем чинного главу держави Лорана Гбагбо. Той негайно розпочав репресії проти прихильників опозиції. Однак у ситуацію втрутилася міжнародна спільнота. Так, Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй визнала Уаттару законно обраним президентом Кіт-д’Івуару. Своєю чергою США, Франція, ООН і Африканський союз висунули ультиматум Гбагбо, закликавши його поступитися владою. А Рада міністрів ЄС із закордонних справ прийняла ухвалу, що обмежує дозволи на в’їзні візи в Євросоюз для “осіб, які перешкоджають мирному процесу і руйнують успішні підсумки виборів у Кот-д’Івуарі”. Цією ухвалою заборонено видавати візи Лорану Гбагбо і 18 високопоставленим представникам його режиму.
Наразі ситуація у країні залишається неспокійною. Репресії проти опозиції тривають, водночас прихильники Алассана Уаттара теж не сидять склавши руки і започаткували рух опору. Аналітики попереджають, що Кот-д’Івуар фактично опинився на порозі громадянської війни, і закликають до рішучих дій міжнародних миротворців ООН.
Марія Щепанська