Вирок для “сплячого агента”

Між Польщею та Росією спалахнув черговий шпигунський скандал

Між Польщею та Росією спалахнув черговий шпигунський скандал

Вільно володіючи польською та працюючи в солідній фірмі з торгівлі лазерними прицілами для мисливської зброї, Тадеуш, або T.J. (справжнє прізвище розвідника так і не розголосили), був важливою ланкою шпигунської мережі російської військової розвідки, переконані польські спецслужби. Проте вирок виявився напрочуд м’яким – лише три роки позбавлення волі.

Це обумовлено тим, що чоловік не займався конкретною розві­дувальною діяльністю, а був так званим “сплячим агентом”, міцно вкоренившись у польське суспільство, набувши широких зв’язків і очікуючи моменту активації. Зокрема, з’ясовано, що він був членом елітного мисливського клубу, серед учасників якого – кілька польських відставних генералів, до яких агентові вдалося ввійти в довіру. Польські засоби масової інформації характеризують підсудного як “класичного нелегала, який навіть близько не підходив до російського посольства”. Це, однак, не заважало йому підтримувати регулярний зв’язок з ГРУ. Польські слідчі відзначають, що Тадеуш добре володів навичками шифрування й підтримував постійні контакти зі своїми кураторами в Москві за допомогою ультрасучасної системи зв’язку, замаскованої під звичайне електронне устаткування. До речі, сам підсудний свою провину категорично заперечував, стверджуючи, що придбав устаткування на базарі і навіть не здогадувався про його шпигунську начинку.

Крім того, є версія, що після 10 років “сплячки” T.J. таки був активований, тому його і заарештували. Зокрема, один з офіцерів контррозвідки заявив, що діяльність росіянина “ставала дедалі більш ворожою й шкідливою”.

Цікаво також, що таємничий агент був затриманий контррозвідниками з Агентства внутрішньої безпеки (Agencja Bezpieczenstwa Wewnetrznego, ABW) ще в лютому 2009 року і з того часу перебуває під арештом. Треба віддати належне хлопцям з ABW: їм майже рік вдавалося приховувати інформацію про T.J.  Про арешт російського розвідника стало відомо лише в січні 2010 року, коли у звіті Агентства внутрішньої безпеки з’явилося повідомлення про затримання “громадянина Російської Федерації, підозрюваного в діяльності на користь російської військової розвідки ГРУ”. Там же говорилося, що більше десяти років він “діяв на шкоду Республіці Польща”.

За деякими даними, під час арешту росіянин намагався чинити опір. До речі, у Польщі не виключають, що його провал став причиною відставки начальника ГРУ Росії генерала Корабєльнікова.

Щоправда, польська влада так публічно і не пояснила, за якою саме інформацією полював непримітний торговець прицілами для мисливських рушниць. Експерти кажуть, що після майже десятилітнього шпигунського затишшя після буремних 1990-х (про тодішнє протистояння детальніше в “Хроніці” – “Пошта”) в останні роки Польща стала знову привертати увагу російських розвідувальних служб. Адже через її територію пролягають стратегічно важливі нафто- і газогони. Крім того, інтерес Росії та її спецслужб серйозно підсилила дана Польщею у 2008 році згода на розташування на її території елементів протиракетної оборони США.

P.S. Жодних офіційних коментарів з боку Росії щодо вироку в “справі T.J.” на момент підготовки цього матеріалу до друку не надходило.

Марія Щепанська

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4568 / 1.56MB / SQL:{query_count}