Дитячі ясла у Львові: міф чи реальність

«Щоб набирати дітей від двох місяців, як це зазначено у законі, потрібно мати відповідні умови та приміщення. У Львові таких закладів немає, відповідно немає спеціалізованих штатних працівників

Проблема браку місць у дитячих садках, про яку говорять давно, й надалі вкрай актуальна. Якщо нестачу місць у садочка для дітей п’ятирічного віку намагаються вирішити на державному рівні, то що стосується ясельних груп – їх, зокрема у Львові, просто немає.

Ні приміщень,ні персоналу

Незважаючи на те, що держава гарантує молодій мамі відпустку по догляду за дитиною до трьох років, з різних причин не кожна матуся, котра виховує дітей, має можливість не працювати. Звичайно, дуже пощастило тим, хто може залишити свою дитину на турботливу бабусю чи дідуся або найняти кваліфіковану нянечку, яка доглядатиме малюка. Проте цей варіант відчутно може вдарити по сімейному бюджету, оскільки в середньому за годину своєї роботи няні беруть 10 – 20 гривень. Залишається тільки набратись терпіння і вперто шукати місце у дошкільному закладі.

В українському законодавстві зазначено, що у дитячих садках повинні формувати ясельні групи за віковими ознаками. Також мають бути відповідні ясла-садки, у які набирають дітей від двох місяців і до трьох років. Уже з цих наборів утворюють відповідно три групи раннього віку. У Львові, як запевняють у міському управлінні освіти, при кожному дитячому садочку діють молодші групи. Проте вони мають обмеження у віці – дитину приймають лише, коли їй виповниться два рочки. 

За словами Надії Оксенчук, начальника управління освіти Львівської міської ради, щоб набирати дітей від двох місяців, як це зазначено у законі, потрібно мати відповідні умови та приміщення. У Львові, на жаль, таких закладів немає, відповідно, немає спеціалізованих штатних працівників. 

– Зараз перед державою стоїть завдання укомплектувати садочки із п’ятирічними дітьми, а наймолодшим краще все ж бути із матір’ю, – говорить Надія Оксенчук.

Батьки-меценати

Якщо ж ви хочете віддати свою дитину у дворічному віці, то про це потрібно подбати заздалегідь. У державних дошкільних закладах поширена практика попереднього запису. Для цього визначають спеціальний день чи навіть годину, коли приймають заяви від батьків. Та навіть у такому випадку не можна бути певним, що вас не “посунуть”. Іноді, щоб влаштувати дитину в наймолодшу групу, батькам доводиться записуватися у “живу” чергу мало не від народження свого малюка! За словами молодої мами, львів’янки Ірини, у списку, куди вона оформляла своїх дітей, були й такі, що… ще тільки мали з’явитися на світ.

Часто, щоб прийняли малечу в молодшу дошкільну групу, потрібно виступити у ролі так званого мецената – надати певні кошти “на потреби закладу” чи своїми ж силами організувати ремонт приміщення. І що активніше візьметесь за цю справу, то швидше ваша дитина відвіду­ватиме заклад. Як розповідає молодий татусь Андрій, коли намагався влаштувати свого синочка в ясла, мало не зразу повідомили і відповідну суму. Та допоміг випадок – коли прийшов уже з відповідними документами та коштами, у садочку проводили перевірку і дитину прийняли без жодних проблем.

Пощастило…

Офіційно завідувачі садків зобов’язані приймати дітей протягом усього року. Як зазначає Надія Оксенчук, батьки мають право віддавати свою дитину в садочок, незалежно від місця проживання, і керівництво садочка не має права відмовити батькам, якщо у групі є вільні місця. Також, за її словами, від батьків у дитсадку не мають права вимагати грошей на ремонти чи інші потреби закладу. Ну хіба батьки готові добровільно викласти певну суму зі сімейного бюджету на потреби дитсадка, який відвідує їх донька чи синочок.  

Альтернатива,але дорога 

Звичайно, як альтернативу можна вибрати приватні дитячі садочки. Чисельність дітей у групах таких закладів не перевищує десяти, із малечею постійно працює вихователька та няня. Та в такому випадку щомісяця доведеться платити 1500 гривень і більше. Таке задоволення може дозволити собі не кожен. Відповідно, незважаючи на великі черги в державні дошкільні виховні заклади, приватні установи попиту не мають…

Вікторія Листопадська

Марічка Ільїна
мати трьох дітей:

–    Пошуки ясел для дітей є справою дуже проблематичною. Свої починала з Інтернету, та, крім різноманітних форумів із застарілою інформацією, більше нічого так і не знайшла. Після цього звернулась в управління освіти міської ради. Мене скерували, відповідно, у Галицький район, де мешкаю. Але там відповіли, що я сама маю знати про усі дошкільні заклади у своєму районі й уже самостійно домовлятися про місця. Коли ж наступного разу представилась працівником ЗМІ, мені повідомили, що ясла є фактично при усіх садочках. От тільки набирають діток туди із двох років. Молодші ж мають бути вдома із матерями. Зараз я живу із трьома дітьми сама. Водночас маю можливість повернутись на роботу і отримувати стабільний заробіток. Проте я не можу влаштувати свою дитину, якій ще не виповнилось двох років, у дитячий садочок. Та навіть, якщо залишусь удома, то не буду ж завжди брати з собою маленьку дитину, коли старших водитиму на підготовчі заняття!

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2360 / 1.59MB / SQL:{query_count}