Як вибрати корпусні меблі для свого помешкання, щоб вони служили довго та надійно
Усі ми хочемо, щоб в наших оселях було зручно і комфортно. Коли настає час купувати меблі, намагаємося робити свій вибір так, щоб вони не тільки гарно виглядали у помешканні, а й надійно служили не рік – два, а щонайменше з десяток років. Окрім того, задоволення це не з дешевих, тож маємо бути пильними та обачними, добре зважати на співвідношення ціни та якості, а найперше враховувати їх функціональне призначення, щоб вони не тільки милували око, а й були зручними та практичними в користуванні.
Напевне, багато хто хотів би мати класичні меблі із дерев’яного масиву. Вони респектабельно виглядають, екологічні, однак ціна їх не кожному по кишені. Значно доступніший варіант корпусних меблів – з плити. Варіантів є два – робити на замовлення або купувати вже готові. Як краще з цим впоратися, читачам “Пошти” радить дизайнер-конструктор однієї зі львівських меблевих фабрик Тарас Будзяновський.
Меблі на замовлення
Такий варіант має головну перевагу – можна отримати саме такі меблі, як ви хочете, врахувати усі побажання і щодо вигляду, і щодо практичного застосування. Тут ви замовник і все вирішуєте ви. Треба, однак, пам’ятати, це може обійтися вам майже удвічі дорожче, ніж купівля типового комплекту, але ви гарантовано отримаєте те, що хочете. Узгоджуючи проект, потрібно уточнити всі деталі: матеріали, фурнітуру, кількість шухлядок, поличок, їх розміри, додаткові деталі та дрібниці. Щоб потім не виникало взаємних претензій, замовник має бачити не тільки розраховану специфікацію деталей та фурнітури, а, оскільки сьогодні це дозволяють технології, візуалізацію свого замовлення – як меблі виглядатимуть в інтер’єрі. Під час узгодження, окрім того, що клієнт подає своє бачення, дизайнер може запропонувати свої варіанти, пояснить їх переваги, чому так буде краще, чим відрізняється фурнітура, крім ціни, в чому переваги, скажімо, цих завісів чи кріплень над іншими.
Крім того, індивідуальний проект дозволяє встановити вбудовану техніку, це обійдеться ще дорожче, але і вигоди та естетики також буде більше. Треба пам’ятати, що за такого варіанту найперше купують техніку, щоб не прогадати з розмірами, важливо, щоб дизайнер, який займається вашим проектом, її побачив, адже саме він зможе зняти правильно необхідні заміри.
Купуємо типовий набір
Маючи намір придбати типовий набір меблів, бажано спочатку проконсультуватися з людиною незаангажованою, економічно не зацікавленою у тому, щоб ви придбали меблі саме тут, котра хоч трохи розуміється у меблевому виробництві. Як радить Тарас Будзяновський, зважуючись на купівлю, важливо ретельно оглянути вибраний вами варіант на предмет наявності дефектів: сколи на краєчках деталей свідчать про те, що порізку виконували тупими пилами або з недотриманням технології. Якщо ви виявили хоч один такий дефект, від купівлі краще відмовитися, ймовірно, що згодом ви знайдете й інші дефекти. Важливий момент – крайкування деталей. Згідно з сьогоднішніми вимогами, усі торці – незалежно від того, видимі вони чи ні – мають бути закрайковані. Найкраще перевірити дотримання цієї вимоги виробником – витягнути шухлядку та оглянути її тильну сторону.
Важливо також ретельно перевірити функціонування усіх без винятку елементів – дверей, дверцят, шухлядок, контейнерів тощо – при цьому не повинно бути жодних скрипів, тертя, проблем з відчиненням. “Якщо вас запевняють, що це проблема фурнітури, не вірте, фурнітура ні при чому, це порушення технології виробництва, – радить фахівець. – Усі конструктивні елементи мають працювати легко, без докладання зусиль, адже прослужити вони вам мають ще довго”.
Бажано, щоб усі елементи, що мають стояти на підлозі, були на регульованих опорах, зважаючи, що знайти в наших помешканнях рівні поверхні дуже проблематично, це дозволить легше виставити меблі на місці.
Важливо пам’ятати, що меблі для різних приміщень мають свої особливості. Так, меблі для кухні, згідно з сучасними вимогами, мають стояти на 10-сантиметрових пластмасових опорах, щоб жоден із елементів корпусу, окрім знімного цоколя, не контактував з підлогою. Адже кухня – це територія, що потребує регулярного вологого прибирання, також там є більший ризик виникнення ситуацій, коли вода потрапляє на підлогу, а це може спричинити розбухання та псування деталей. Також важливо, щоб стільниця, тобто робоча поверхня або постформінг, була волого- та термостійкою.
Меблі для ванної кімнати мають бути вологостійкими, усі поверхні – або з водостійкої фанери, або, якщо ж це плита, вона має бути не тільки ламінована, а й покрита водостійким лаком, а усі стики надійно зароблені.
Матеріали та фурнітура
Купуючи меблі, варто поцікавитися, з чого вони виготовлені, яка використана фурнітура. Нині корпусні меблі виготовляють із дерево-стружкової плити (ДСП) 16 мм або 18 мм. Меблі із плити товщиною 16 мм (зазвичай польські) дешевші, але і термін їх служби значно менший.
Що ж до самої плити, то ДСП українського виробництва завжди дешевша, ніж польська, угорська, німецька чи інша, і завжди програє за якістю. Якщо ж вас переконують у протилежному, такому продавцеві не варто вірити. Найкраща плита, як і меблі загалом, – італійська, іноді такі меблі коштують дорожче, ніж меблі з масиву.
Так само і з фурнітурою. Добра фурнітура – добре коштує, зазначає фахівець. Найкраще співвідношення ціна-якість, на його думку, має фурнітура, яку продає Hаfele, не виробляє, а саме продає. Серед виробників фурнітури він радить також BLUM та HETTICH – фурнітура дорога, але дуже хороша.
Оплачуємо повну вартість після монтажу та встановлення
Купуючи чи замовляючи меблі, важливо не платити усю суму одразу, а тільки її частину. Повну оплату краще здійснювати тільки після доставки і монтажу. У вас буде більше важелів впливу, якщо виникнуть якісь проблеми. Добре, якщо є можливість особисто проконтролювати процес монтажу, після якого обов’язково перевірити належне функціонування кожного з елементів – усі рухомі деталі мають діяти без скрипу, без тертя, без зусиль. У жодному разі не можна дозволяти кріпити задню стінку, забиваючи шурупи (чи ще гірше цвяхи) молотком, їх повинні прикручувати, це продовжить термін вжитку і дасть можливість повторно зібрати шафу, наприклад під час переїзду. Спеціаліст радить також під час монтажу насамперед кухонних меблів простежити, щоб усі різи, які виконуються на місці, наприклад, коли встановлють вбудовану техніку чи мийку, були зароблені герметиком, адже якщо потраплятиме волога, плита буде псуватися.