У столиці Португалії відбувається саміт НАТО
Цей захід дехто називає найважливішим у 61-річній історії Альянсу. 28 країн сподіваються створити нову стратегічну концепцію подальшого розвитку НАТО, а також оборонних засобів, що відповідають загрозам найближчого десятиліття. Крім того, всі експерти звертають увагу на те, що в роботі саміту бере участь президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв, що однозначно свідчить про потепління відносин між НАТО і Москвою, які різко загострилися після російсько-грузинської війни 2008 року.
Альянс прагне налагодити мости з Москвою, і одним з головних питань стане обговорення можливих шляхів створення спільної системи протиракетної оборони. Імпульсу цьому додадуть зусилля президента США Барака Обами щодо ратифікації Конгресом США нового договору з Росією про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. За словами американського президента, для уряду США “немає важливішого пріоритету національної безпеки”, і його необхідно вирішити до початку роботи нового складу Конгресу в січні. Москва також обіцяє допомогти НАТО в Афганістані постачаннями озброєння афганській армії і послабити обмеження на транзит вантажів своєю територією.
Крім того, головним питанням порядку денного саміту запланований Афганістан, точніше – плани завершення бойових операцій НАТО до 2014 року. Афганський президент Гамід Карзай висловив побажання, щоб НАТО передало контроль над країною афганському уряду до кінця 2014 року. США вважають цей крайній термін реалістичним, але не обов’язковим. Так, прес-секретар Пентагону Джеф Моррелл зазначив, що крайній термін був визначений як “бажана мета”, проте це не означає, що всі коаліційні сили повинні покинути країну до цього часу.
Лісабонські дискусії повинні визначити майбутнє НАТО в складний період, коли держбюджети скорочуються одночасно з виникненням нових загроз, вважає військовий оглядач Керолайн Уайат. Вона додає, що основою майбутнього авторитету Альянсу стане поступова передача контролю за безпекою в Афганістані.
Напередодні саміту Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен визнав, що Альянс “недооцінив складність” операції в Афганістані. Згідно з даними ООН, внаслідок бойових дій в цій країні нині гине більше мирних жителів, ніж будь-коли раніше. Лише за перше півріччя 2010 року в Афганістані загинули понад 1200 осіб. Однак Генсек НАТО висловив упевненість, що тепер місія “на вірному шляху”. “Я дуже оптимістично налаштований стосовно нашої операції в Афганістані, і ми зробимо в Лісабоні позитивну заяву про те, що передача контролю незабаром розпочнеться”, – сказав Расмуссен в інтерв’ю португальській газеті “Renascenca”. Нагадаємо, що в Афганістані дислоковано близько 120 тисяч міжнародних військовослужбовців під командуванням НАТО.
На саміті також обговорюватимуть пропозиції щодо зміни командної структури НАТО: Альянс таким чином намагається зменшити бюрократію і скоротити витрати. В результаті кількість підрозділів НАТО в таких сферах, як логістика, зв’язок, військові дослідження і підготовка, скоротиться з 14 до трьох.
P. S. До участі у саміті Альянсу Генсек НАТО Андерс Фоґ Расмуссен запрошував і Віктора Януковича, проте Президент України відповів відмовою. Нагадаємо, що в середині жовтня в інтерв’ю литовській газеті “Lietuvos zinios” Віктор Янукович заявив, що Україна не збирається форсувати вступ до НАТО. За його словами, раніше Україна була “заручницею форсованої інтеграції в НАТО”. “Україна справді не рветься до Альянсу”, – наголосив глава держави.