У парламенті Грузії наприкінці тижня розпочали розгляд законопроекту, яким передбачено викорінити все радянське із країни. Так звану “Хартію свободи” наразі прийняли в першому читанні, остаточно ж утвердити документ планують протягом місяця. У законопроекті опозиційного депутата від фракції “Сильна Грузія” Гії Тортладзе пропонується об’єднати проекти законів “Про люстрацію” та “Акт патріота” (антитерористичні заходи). “Принципи і дух” документа підтримали також депутати від правлячої партії. За словами голови парламентського юридичного комітету Павле Кублашвілі, до другого читання можуть змінити лише деякі положення проекту.
Документ містить пункти, які стосуються посилення правил безпеки, люстрації та викорінення радянської та фашистської символіки. Серед іншого передбачається введення контролю з боку МВС тих фінансових надходжень “громадським організаціям, громадянам та особам” із зарубіжних країн, розмір яких перевищує 25 тисяч ларі (близько 15 тисяч доларів). На міністерство внутрішніх справ також покладено вимогу оснастити камерами спостереження аеропорти, метрополітен, стратегічні мости, електростанції та підключити всі канали отримання зображення до єдиної системи.
Є серед норм законопроекту і концепція люстрації. Зокрема, на високі державні посади не зможуть обиратися працівники служби безпеки радянського часу, лідери комуністичної партії та комсомолу, члени Центрального комітету, секретарі районних та міських комітетів, керівник “Телерадіомовлення” Грузії. Якщо ці люди вже обіймають високі посади, то зобов’язані звільнитися протягом місяця з часу набуття чинності закону. Якщо вони не зроблять цього, спеціально створена комісія оприлюднить особисті конфіденційні дані часів СРСР. Комісія також виноситиме рішення щодо викорінення комуністичної та фашистської символіки, спорудження культових будівель, найменувань вулиць… Згідно з ініціативою, комісію люстрації створює президент, а до її складу можуть входити представники фракцій парламенту.