Країни Євросоюзу вирішили доопрацювати головний документ ЄС – Лісабонський договір. Зміні підлягають передусім пункти, що регулюють фінансові питання, зокрема надання допомоги країнам, які перебувають у кризовому стані. Сьогоднішні норми “конституції ЄС” забороняють подібні кроки. Німецько-французьку пропозицію спершу сприйняли доволі скептично, зокрема, єврокомісар з питань юстиції Вівіан Редінг перед початком четвергового засідання звинуватила Париж та Берлін у змові, та й, окрім неї, чимало посадовців країн-учасників Унії виявили свій скептицизм і небажання переглядати норми базового договору. Тож засідання у четвер відбувалося у доволі напруженій атмосфері, суттєві зрушення розпочалися лише вночі, коли багато країн погодились із необхідністю посилення відповідальності в економічній сфері.
Окрім створення “Фонду постійної підтримки”, проблемною для багатьох країн видається й ідея запровадження автоматичного штрафу для тих країн, що мають значні дефіцити бюджету. За повідомленням “Радіо Свобода”, ідеї Саркозі та Меркель учасники саміту називають диктатом. Критики внесення змін до Лісабонського договору, що, до слова, набув чинності менш як рік тому, акцентують увагу на проблемі прийняття документа через місцеві референдуми (пам’ятаємо перипетії в Ірландії та Чехії, що відбувалися торік).
Сам же президент Євросоюзу Герман ван Ромпей вважає, що це не стане суттєвою перепоною, оскільки у підсумку всі учасники саміту таки погодились із необхідністю створення антикризового стабілізаційного фонду для Єврозони. “Не важливо, хто спочатку виступав проти ідеї знову взятися за Лісабонський договір, хто вагався, хто був песимістом, а хто оптимістом. Саміт одноголосно і принципово ухвалив рішення про необхідність створення постійного антикризового механізму для зони євро ЄС, вказавши, що для цього необхідно змінити низку положень договору”, – сказав у підсумковому слові президент Євроунії. Саме Ромпею тепер належить розробити такий підхід до реформування системи економічного управління, який прийняли б у всіх 27 країнах.
Учасники саміту погодились також і з ініціативою Германа ван Ромпея щодо запровадження серйозних санкцій за порушення базового економічного документа – Пакта стабільності та росту, повідомляє Euronews. Наразі дотримання положень цього документа є добровільною справою країн-підписантів. Остаточне рішення щодо заявлених змін мають прийняти в грудні на зустрічі керівників країн Унії. Завершити ж процедуру реформування Лісабонського договору планують до 2013 року.