Танки, оливкова олія і севрюга

Президент Венесуели Уго Чавес вирушив у світове турне

Президент Венесуели Уго Чавес вирушив у світове турне

У програмі мандрівки відвідини Росії, Білорусі, України, Ірану, Сирії, Лівії та Португалії. Першою зупинкою стала Москва, де на порядку денному стоять такі питання, як угода про розвиток атомної енергетики, придбання російських танків і відкриття спільного банку.

“Ми активно працюємо над створенням спільних з Росією атомних проектів. Уже створено проект будівництва першої у Венесуелі термоядерної станції”, – заявив Чавес перед від’їздом з батьківщини.

Він наголосив, що Венесуела зацікавлена лише в мирному атомі, тому що хо­че скоротити свою залежність від нафти у сфері виробництва електроенергії. У 2008 році російська державна атомно-енергетична компанія “Рос­атом” підписала угоду про продаж Венесуелі технологій і ноу-хау, потрібних для будівництва реактора.

Однак багато хто у США і Європі стурбований через новонароджений атомний проект Чавеса вкупі з придбанням ним величезної кількості зброї й налагодженням тісних зв’язків з одіозним президентом Ірану Магмудом Агмадінеджадом, якому він допомагав ухилятися від економічних санкцій, накладених на Тегеран за його власний атомний проект. Сам Чавес до цього ставиться з відвертим  презирством. Він вважає, що Ірану атомна енергія потрібна тільки в мирних цілях. Чавес наполягає на своєму праві вільно торгувати зі союзною країною, що поставляє Венесуелі трактори й автомобілі, а також будує на її території житлові будинки й підприємства легкої промисловості.

На закиди стосовно того, що за останні три роки Уго Чавес закупив озброєнь на суму щонайменше п’ять мільярдів доларів, зокрема російські реактивні винищувачі, зенітно-ракетні системи й танки, венесуельський лідер прямо відповідає: зброя потрібна, щоб захищатися від Сполучених Штатів.

Уго Чавес, відомий своєю просто шаленою ворожістю до Вашингтона, за допомогою нинішнього турне, очевидно, сподівається зміцнити своє становище на міжнародній арені. Зокрема, спростувати звинувачення в тому, нібито він підтримує терористичні угруповання, серед яких називають баскських сепаратистів з ЕТА. Крім того, не варто забувати, що недавно у Венесуелі відбулися вибори в законодавчі органи, у результаті чого соціалістична партія Чавеса втратила частину депутатських мандатів, натомість стан опозиції посилився.  Тож Чавес як досвідчений політик тепер спробує поправити свою репутацію державного діяча, який їде укладати міжнародні союзи в ім’я інтересів Венесуели. Зрештою, це підтверджує і його промова, виголошена перед відльотом з Каракаса. “Ми вирушаємо у стратегічне турне, що є складовою частиною нашої сміливої зовнішньої політики. Все це робиться заради людей, жінок, молоді, дітей. Кожна хвилина майбутніх днів буде насичена напруженою роботою в інтересах держави, включно з тими її громадянами, які не розділяють наших революційних переконань. Користь від цих поїздок буде поширюватися на всіх”, – запевнив Уго Чавес.

У Росії президент Венесуели, окрім ядерних проектів, також має намір обговорити придбання чергової партії російських танків. Схожа бесіда відбудеться і в Мінську, де Уго Чавес вмовлятиме бацька Лукашенку (і, очевидно, вмовить) продати йому найновіші зенітно-ракетні комплекси. В Сирії перемовини точитимуться навколо поставок оливкової олії. “Ми приїдемо до Сирії та уточнимо умови оливкових угод. Крім того, існує план побудувати в Сирії за наші кошти завод з рафінування олії”, – сказав Чавес. Під час перших відвідин України Чавес сподівається “розкрутити” Київ на укладення нафтових контрактів: “Ми встановимо тісніші стосунки. Президент Віктор Янукович виявив зацікавленість до нашої нафти”.

Крім нафти, Чавес сподівається підписати з Росією протокол про наміри щодо експорту квітів і кави. А ще він має плани з розведення севрюги – риби, яка дає чорну ікру, що користується великим попитом у Росії.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4240 / 1.57MB / SQL:{query_count}