Табу на рекламу ліків

Щороку через неправильне використання медпрепаратів гине 5% українців. У 25% некоректно підібрані медикаменти викликають алергію

Щороку через неправильне використання медпрепаратів гине 5% українців. У 25% некоректно підібрані медикаменти викликають алергію

Заборону реклами ліків у ЗМІ ініціює Міністерство охорони здоров’я України й активно підтримують провідні українські лікарі. Вони наголошують: повіривши недобросовісній рекламі диво-ліків, люди все частіше вдаються до самолікування, що призводить до запущених форм захворювання, серйозних ускладнень та медикаментозної алергії! Ба більше, як розповіли “Пошті” лікарі-онкологи, в них навіть є така сумна прикмета: щойно на телебаченні та в інших мас-медіа починають масовану рекламу, скажімо, “унікального засобу лікування болю в шлунку”, через півроку-рік у них значно збільшується кількість хворих зі злоякісними пухлинами саме в ділянці шлунково-кишкового тракту!

Рекламують ліки, які медики ніколи не рекомендують

МОЗ виступає за повну заборону реклами лікарських засобів. “У міністерства своя позиція щодо реклами ліків. Її потрібно заборонити, адже ліки рекламують не в тому напрямку, в якому потрібно. Реклама рекламою, але сприйняття її різне. Ліки повинен виписувати лікар. Зараз у Верховній Раді України є законопроекти, які підтримує міністерство, в тому числі щодо заборони реклами ліків”, – каже міністр Зіновій Митник.

Медики Львівщини ціл­­ком підтримують думку міністра. Так, головний алерголог області Анізія Бандрівська зазначила “Пошті”, що останнім часом різко зросла кількість хворих із медикаментозною алергією, яку спричиняє самолікування. Нерідко пацієнти вживають велику кількість медикаментів, які абсолютно не сумісні один із одним. Трапляються випадки передозування. І тоді хворі потрапляють до лікарень із неймовірним букетом хвороб: відбувається нашарування одних недуг на інші.

– Реклама часто буває дуже неетична, рекламують медпрепарати, яких ми ніколи не рекомендуємо пацієнтам, – каже Анізія Зіновіївна. – Люди йдуть в аптеку й купують неякісні препарати. А алергічна реакція на медикаменти дуже небезпечна, бо здатна призвести до анафілактичного шоку, в 50% таких випадків може наступити смерть! Переконана: ліки має призначати лише лікар, їх повинні видавати за рецептами і жоден фармацевт не має права поміняти препарат, навіть якщо є стовідсотковий аналог. Медикаментозна алергія останнім часом стрімко зростає, тому що люди безконт­рольно вживають ліки.

Лікарі-інфекціоністи розповіли про випадок, коли мати тривалий час лікувала 12-річного сина від болю в горлі одним розрекламованим препаратом. І долікувалася до того, що він потрапив до лікарні у вкрай важкому стані. У хлопчика була дифтерія, яка через несвоєчасне і неправильне лікування призвела до важкого ускладнення – дифтерійного міокардиту.

Коли прибуток важливіший за здоров’я

Голова Асоціації практикуючих психологів Львівщини Ігор Корнієнко зазначив “Пошті”, що реклама – то велика сила. Якщо, скажімо, реклама ліків на телебаченні повторюється кілька разів упродовж певного часу, то впливає на глядача на рівні підсвідомості. І тоді він вибирає ті медпрепарати, які йому нав’язують ззовні, бо переконаний, що вони справді ефективні, чудодійні і допоможуть позбутися недуги. І ця впевненість подвоюється, коли з екрана телевізора про це кажуть люди у білих халатах.

І хоча нині, за чинним українським законодавством, лікарям заборонено рекламувати лікарські засоби, цієї вимоги ніхто не дотримується – медиків доволі часто бачимо в кадрі. Та не всі знають, що цей лікар – здебільшого звичайнісінький “заробітчанин”, якому фірма заплатила за рекламу свого препарату. За кордоном такий лікар одразу залишився б без роботи, а в нас ще не було прецеденту, щоби за це когось покарали.

Українське законодавство забороняє під час реклами лікарських засобів посилатися і на рекомендації лікарів, учених, медичних установ і організацій. У нас же скрізь і всюди звучить: “Схвалено МОЗ”, “Рекомендовано асоціацією...”. Рекламодавці нахабно дурять споживача, бо не всі знають: такі написи на упаковці препарату зовсім не означають, що саме його рекомендують для лікування тієї чи іншої патології. Вони свідчать лише про те, що препарат пройшов стандартну процедуру контролю.

Виробники тих чи інших ліків, які просувають свій товар на ринок, менше за все турбуються про здоров’я пацієнта, бо перед ними стоїть інше, важливіше завдання – отримання прибутку. І заради нього вони доносять до пацієнта лише ту інформацію, яка їм вигідна, яка спонукатиме хворого купити ліки саме цієї фірми. А про побічні дії препарату – жодного слова! А пацієнт мав би знати і про них, перш ніж ковтнути ту чи іншу таблетку.

Тож ідею заборонити ліки для широкого загалу підтримують фактично всі лікарі. Її пропонують залишити лише для фахівців медичної сфери. Наразі створюється спеціальна робоча група, яка має детально вивчити це питання. Існує два варіанти: повна заборона реклами ліків і будь-яка реклама лікарських засобів повинна узгоджуватися з МОЗ. На якому варіанті зупиняться, наразі не відомо. На повній забороні наполягають МОЗ, Антимонопольний комітет. Відповідний законопроект зареєструвала і голова комітету ВРУ з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва.

Звісно, фармацевтичні компанії проти такої заборони, бо вони добряче збагачуються на чужій біді, тому будуть усіляко протистояти прийняттю відповідного закону через депутатів, які лобіюють їхні інтереси у ВРУ. Чи переможе здоровий глузд – побачимо.

Та навіть якщо таки вдасться добитися заборони реклами лікарських засобів у ЗМІ, фармбізнес так просто не здасться. Тоді він ще потужніше використовуватиме нелегальний канал реклами – лікарів. Адже нині ні для кого не секрет, що фармкомпанії доплачують деяким лікарям, аби вони виписували рецепти на ліки саме їхніх фірм. Якщо нині така послуга обходилася їм у середньому у 200-300 доларів, а то й більше (сума залежить від посади), то після заборони реклами ці суми можуть суттєво зрости. І знову крайніми стануть пацієнти. Як заборонити цей нелегальний, лікарський канал реклами, там, “нагорі”, не говорять, хоча про нього знають усі. Хоч він підриває здоров’я і кишеню хворих не менше, ніж реклама ліків у ЗМІ.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4682 / 1.6MB / SQL:{query_count}