Студенти вийшли на вулиці протестувати проти оплати за прогули у вишах
У вівторок на парах у львівських вишах було не велелюдно. Близько 8 тисяч спудеїв вирішили боротися з платними послугами за прогули – за допомогою тих же прогулів. Замість лекцій, студенти оточили приміщення ЛОДА з вимогою скасувати постанову Міністерство освіти та науки України № 796 “Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами”. Схожі акції протесту відбулися ще у понад десяти містах України.
Нагадаємо, 27 серпня цього року Міністерство освіти та науки України затвердило список послуг, які ВНЗ мають право надавати за гроші. Попри рекомендаційний характер постанови, деякі українські виші, як-от Таврійський університет імені В. Вернадського, вже встигли оприлюднити проектний прейскурант навчальних послуг. Студенти обурені, що незабаром за замовлення книжки у бібліотеці та перескладання іспитів доведеться сплачувати чималі гроші…
Попри те, що жоден із львівських вишів про намір запровадити платні послуги не оголосив, спудеї вирішили не чекати доброї волі ректорів, які можуть не ввести плату, а вийшли на вулиці, аби висловити своє ставлення до постанови. За словами Ірини Білик, однієї з організаторів мітингу у Львові, голови міської організації “Фундація регіональних ініціатив”, протест дав результат – завтра вони повинні зустрітися за “круглим столом” із заступником голови Львівської ОДА, аби обговорити “слизькі місця” постанови і передати зауваження до Міносвіти і науки.
– Якщо реальних результатів не буде, студентські страйки триватимуть, – повідомила “Пошті” Ірина Білик.
На жаль, вівторковий, мирний за задумом, протест не обійшовся без агресії. З натовпу студентів у бік ОДА летіли шматки паперу, яблука, яйця і навіть... димова шашка. Щоправда, від останньої організатори акції відхрещуються – переконують, що це робота провокаторів.
Масові обурення студентів вже привернули увагу глави держави. На сайті Кабінету Міністрів з’явилося повідомлення про доручення Президента переглянути постанову щодо розширення платних послуг у вишах, однак інформації про скасування постанови наразі немає. Тому львівські студенти не вірять словам.
– Ми готуємо позов до Кабміну, – розповідає “Пошті” Тарас Гук, ініціатор позову, голова ГО “Громадський захист”. – Сім положень цієї постанови суперечать праву студента на безкоштовне навчання. Серед них сплата за спецодяг під час проведення практичних робіт, понаднормове користування бібліотекою, користування локальними мережами та інтернетом, плата за оформлення студентських квитків та залікових…
Поки рішення не буде скасовано, студенти не опускатимуть рук. Тарас Гук вважає, що заяву про перегляд можна вважати замилюванням очей. У системі освіти й без того є низка хиб, тому ініціатори позову напротивагу постанові міністерства готують свої пропозиції, зокрема, розширити сферу послуг університету, ввівши, наприклад, безкоштовні додаткові заняття для тих, хто з поважних причин не зміг бути на парах.