У Львові вже дванадцять років діє Фонд св. Володимира, мета якого – вирішення соціальних проблем, які постають перед сучасною родиною. Головним проектом фонду є Центр родини, що діє на вул. Городоцькій, 319 а, при храмі Воскресіння Христового.
“Завдання центру – створити особливу атмосферу для дітей, дорослих, родини, – зазначає заступник голови фонду, одна з ініціаторів його створення Леся Крип’якевич, – щоб вони відчули, що є якесь інше середовище, є таке місце, де вони можуть прийти, відчути себе добре, отримати відповіді на питання, які їх хвилюють. Стараємося вкласти щось добре в побудову держави, християнин-українець має бути доброю клітиною нашого суспільства, а здоровою клітиною є клітина родинна, тому головною метою діяльності фонду визначена опіка над родиною, а нашим пріоритетом є багатодітна родина. Насамперед намагаємося вчити родини бути солідарними. Проводимо зустрічі родин більш і менш успішних, щоб вони поділилися досвідом, взаємно підтримувати одні одних. Наразі ми єдині проводимо таку роботу, але чекаємо, що нашу модель переймуть й інші”.
Від народження до одруження
Основним напрямком діяльності центру є студійна робота з молодими людьми: від створення родини, народження дітей, їх виховання. “Ціль студійних програм, – зазначає директор Центру родини о. Тарас Фітьо, – через практичні заняття будувати атмосферу моральності, чистоти, миру і відповідальності за родину, спільноту, державу; навчати бачити красу Божого творіння, прилучати до культури й спадщини рідного народу, розкривати суть і цінність церковних і національних свят”.
Під час передподружньої підготовки молодята отримують духовні настанови, готуються до спільного життя. А у “Школі народжувати”, яку започаткувала Зореслава Городенчук, майбутні мами і тати готуються до пологів. Кваліфіковані інструктори та лікар акушер-гінеколог проводять з ними заняття два рази на тиждень: у першій половині – теоретичні заняття з підготовки до пологів, грудного вигодовування, догляду за дитиною, а у другій – заняття гімнастикою в тренажерному залі. Після народження діток центр і надалі підтримує зв’язок із молодою родиною, опікає її, а від півтора року запрошує дітей у школу “Малюк”. Тут разом із батьками майже 20 діток займаються розвитком мовлення, англійською мовою, гімнастикою, образотворчим мистецтвом, музикою та хореографією. А з трьох до шести років малеча займається у Школі інтелектуального розвитку дитини “Гармонія”, де навчається логічно мислити, розвиває мовлення, вивчає математику, англійську мову, музику та образотворче мистецтво.
Намагаються в Центрі родини допомогти дітям впоратися і з труднощами у засвоєнні шкільної програми, зацікавити їх ближче пізнати ту чи іншу шкільну дисципліну. Тож для школярів діють різноманітні студії: логіко-математична, комп’ютерна, української мови, з вивчення іноземних мов та ін. Діти тут можуть відкрити свої таланти, реалізувати їх, знайти своє покликання чи захоплення, навчитися чогось корисного та знайти нових друзів у музично-театральній, танцювальній студії “Дзвіночок”, студіях журналістики, крою та шиття, української кухні тощо. У музично-поетичній майстерні автор і виконавець власних пісень Зеновій Филипчук вчить підлітків не лише любити пісню, а й творити її.
Школа для шляхетних панночок
При центрі діє спортивно-юнацький клуб, де діти від трьох до п’яти років займаються гімнастикою, а дівчата та жінки – оздоровчою фізкультурою у тренажерному залі. Цього року запрацював ще один проект – школа шляхетного виховання панночок “Галичаночка”. “Тут дівчатка вивчають ведення домашнього господарства, – зазначила керівник із навчально-виховної роботи центру Галина Партика. – Хочемо показати, що воно може приносити задоволення, бути захопливим. Це – квітникарство, побут, кухня, дизайн та пошиття одягу, рукоділля, а також те, що мають знати і вміти шляхетні панни: основи християнської віри, англійська мова та фотошоп, етика спілкування та статеве виховання, аеробіка, бальні танці, фітокосметика тощо”.
Нині в центрі родини займається близько 250 дітей, а разом із дорослими – майже 320 осіб. Приїжджають вони сюди з різних куточків Львова.
У центрі діє лікарська, юридична, психологічна, соціальна порадня. Щовівторка тут приймає лікар, доцент Всеволод Чума, проводить обстеження, надає консультації. Він має свою команду – близько 30 висококваліфікованих медиків у Львові, до яких за потреби скеровує пацієнтів і де вони можуть безкоштовно отримати необхідну медичну допомогу.
У Центрі родини можна випозичити одяг для святкових подій: балів, карнавалів, народних свят, вбрання для урочистого Святого Причастя, щоб, як каже Леся Крип’якевич, у такі важливі моменти діти з бідніших родин не відрізнялися від дітей з заможних, щоб ніщо не затьмарювало свята, не перешкоджало переживати сакральні хвилини. Щоб повернути український дух в урочисту мить народження нової родини спільно з Львівським державним коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша виготовили весільні вбрання для молодят за народними мотивами.
До теми
Центр родини існує на благочинні пожертви, і в цьому Леся Крип’якевич вбачає ще одне завдання – вчити бути жертовними, людяними: “Ми створили таку спільноту, де кожен, хто приходить, почувається, як вдома, серед рідних і близьких людей, а для свого дому завжди хочеться зробити щось гарне, щось придбати, з дорогими людьми завжди хочеться чимось поділитися, подарувати їм радість”, – каже вона.
Ольга Хворостовська