Зігрітись і не прокинутись… 

Львів’яни чадіють у власних домівках

Львів’яни чадіють у власних домівках

Разом із опалювальним сезоном почався сезон отруєнь чадним газом. Так, учора на вул. Максимовича, 5, у квартирі на третьому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку від отруєння чадним газом постраждали п’ятеро осіб, серед яких троє дітей. Їх у стані середнього та важкого ступенів важкості госпіталізували до реанімаційного відділення лікарні. За повідомленням управління надзвичайних ситуацій у Львівській області, причина отруєння – несправність газового обладнання. Загалом цьогоріч у Львові вже отруїлось 37 осіб, з них двоє померло. За цей же час загалом в області від чадного газу постраждала 61 особа, 8 померло.

Серед міст області Львів тримає пальму першості отруєнь чадним газом. Як зазначає Іван Квик, начальник Державної житлово-комунальної інспекції у Львівській області, це не випадковість, адже у центральній частині міста дуже багато старих будинків з  несправними димовентиляційними каналами.

– Із 20 вересня до 20 жовтня на Львівщині триває перевірка димоходів  на стан готовності до опалювального сезону. Поки що ми перевірили 12 населених пунктів області  та частину комунальних підприємств Львова. Вже зараз є 173 будинки, які мають несправні і зруйновані оголовки димоходів і там не можна вмикати опалення. Окрім цього, ми обов’язково вимагали показати документацію, що свідчить про перевірку димоходів, а саме: графіки профілактичних робіт прочистки димовентиляційних  каналів та робочі листки з підписами  виконавця та мешканців. І обов’язково має бути акт про технічний стан димовентиляційного каналу, його перепровірку і прочистку, який мають віддати у газову службу, – розповів “Пошті” Іван Квик.

На думку співрозмовника, головною проблемою міста є короткозора політика міської влади щодо популяризації професії сажотруса. Зокрема, у 2006 р. міськрада провела курси сажотрусів, де навчила більше сорока осіб. Майбутнім фахівцям навіть обіцяли надати квартири, однак пізніше про це забули. Тож зараз, за словами Івана Квика, у львівських комунальних підприємствах, що обслуговують будинки, працює менше як шістдесят сажотрусів, тоді як має бути не менше дев’яноста.

– Згідно з нормами, в кожному ЛКП, яке має будинки з димовентиляційними каналами, повинно працювати два сажотруси. Це технічна необхідність. Або ж має бути укладений договір на виконання цієї роботи з фірмою, що надає такі послуги. Та на практиці цього рідко дотримуються, і як наслідок – маємо дуже багато випадків отруєнь, – резюмував держслужбовець.  

У міськраді визнають, що сажотрусів бракує, однак, як виправити ситуацію, не кажуть. Не кажуть також, як можна перевірити, чи справді хтось дивився в комин чи ні.

– Я запевняю: димовентиляційні канали справно перевіряють, про що в кожному ЛКП є відповідні акти, – запевнила “Пошту” Наталя Герус, заступник начальника управління житлового господарства з питань ремонту та експлуатації житлового фонду міськради.

Щоправда, згідно з правилами, мешканці мали б фізично бачити, що димарі перевіряють. Зокрема, сажотрус має зайти в кожну квартиру, щоб перевірити тягу в димовентиляційних каналах, і мешканець має підписати робочий листок. Як воно є на практиці, знає кожен, хто мешкає у будинках з димарями. Тож фахівці радять самим перевірити тягу в димоході. А саме, прикласти до димовентиляційної решітки  невеликий шматок паперу. Якщо він прилипне, то тяга хороша. Якщо ж ні – йти в ЛКП  і вимагати сажотруса. До слова, якщо працівники ЛКП запевнятимуть, що димар перевіряли і за додатковий виклик  потрібно платити гроші, вимагайте робочий листок з підписами сажотруса і мешканців вашого будинку, які там підписалися. Цей листок є в бухгалтерії, адже за ним цьому ж сажотрусові нараховується зарплата. Головне не лінуйтесь, бо одного дня можете  просто не прокинутись.

Мовою цифр

Упродовж 2007 – 2009 рр. у Львові отруїлося 70 осіб, з них 28 дітей. П’ятеро осіб померло. Загалом в області за цей період отруїлось 160  осіб, з них 62 – діти. 54 особи померли, зокрема п’ятеро дітей.  

Пам'ятайте!

Чадний газ не має ні запаху, ні кольору, ні смаку. Колір шкіри у постраждалого залишається рожевим, тому що рівень гемоглобіну не знижується. Але гемоглобін перестає виконувати свою функцію і переносити кисень до тканин мозку. Якщо потерпілому вчасно не надати допомогу, він може померти від задухи.

При отруєнні чадним газом людина спочатку відчуває головний біль, починається запаморочення, загальна слабкість, нудота, блювота. Швидко, протягом кількох хвилин особа, що постраждала, непритомніє.

Потерпілого потрібно винести на свіже повітря і звільнити від одягу, що стискає дихання. Якщо у постраждалого з’явилася блювота і порушилася координація рухів, його треба покласти на бік і викликати лікаря. До приїзду лікаря надайте першу допомогу: піднесіть до носа нашатирний спирт або зробіть штучне дихання (якщо людина знепритомніла). Пити давати не можна! Можна тільки змочити обличчя та вуста. Не можна давати ліки та робити промивання шлунка.

Щоб запобігти випадкам отруєння, потрібно перевірити систему опалення перед початком експлуатації. Особливу увагу слід звернути на справність систем виведення продуктів горіння – коминів. Наявність у них тяги перевіряється за допомогою запаленого сірника. Утримуйте газові прилади у чистоті та справному стані. Систематично перевіряйте тягу в димоході перед вмиканням і під час роботи газового приладу та не включайте його за її відсутності. У жодному разі не залишайте ввімкнені прилади опалення без нагляду та під час сну. А тим паче – наодинці з дітьми.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4549 / 1.59MB / SQL:{query_count}