Мінералка за рецептом

Мінеральні води мали б продавати тільки в аптеках, і пити їх можна лише за призначенням лікаря

Мінеральні води мали б продавати тільки в аптеках, і пити їх можна лише за призначенням лікаря

Проблема якісної питної води з кожним роком стає все актуальнішою, бо доступ до неї щораз має менше населення планети. Неякісну воду споживає й значна частина жителів України, хоча спеціалісти й запевняють, що вона відповідає вимогам ДСТУ, але вони чинні у нас ще з 80-х років минулого століття, тож чи відповідають ці норми сучасним вимогам суспільства, під великим знаком питання. У такій ситуації споживачі самі шукають альтернативу: фільтрують  воду, що тече з кранів, купують привозну чи бутильовану.

Для кожного своя мінеральна вода

Ще одним джерелом чис­тої й поживної води, як вважають спеціалісти, є мінеральна. Як розповіла “Пошті” Марія Ковальчук, викладач кафедри товарознавства продовольчих товарів Львівської комерційної академії, мінеральна вода є джерелом мінеральних елементів, які потрібні організму людини. У ній міститься майже вся таблиця Менделєєва.

Упродовж дня людина витрачає значну кількість солей, – говорить Марія Павлівна. – Споживання прісної води, а тим паче кип’яченої, не поповнює цих втрат.

Та не кожна вода, на якій є напис “мінеральна”, є корисною. Тож, вибираючи воду, спеціаліст рекомендує звертати увагу на інформацію про походження води – природна чи штучна. Природну воду добувають із підземних джерел, багатих на мінеральні та органічні речовини, які природа створювала десятками тисяч років. Природні мінеральні води сприяють травленню й мають лікувальний ефект. Штучно мінералізовані води виготовляють, додаючи різні солі у питну воду. Така вода не має лікувального ефекту. Як пояснює Марія Павлівна, призначення та використання природних мінеральних вод залежить від їх загальної мінералізації та вмісту окремих мінеральних речовин. За ступенем мінералізації та призначенням мінеральні води поділяють на столові, лікувально-столові та лікувальні. Мінеральну природну столову воду, як говорить Марія Павлівна, можна споживати без обмежень, використовувати для приготування їжі.

Мінеральна природна лікувально-столова вода, на відміну від столової, має вищу мінералізацію, містить біологічно активні компоненти – залізо,  ортоборну та метакремнієву кислоти, бром, йод, органічні речовини. Тому таку воду треба споживати тільки за призначенням лікаря. Інформація про мінеральний склад, використання та показання щодо лікувального призначення мінеральних лікувально-столових вод має бути на етикетці. Але багато виробників цю інформацію подає дуже дрібним шрифтом і прочитати її неозброєним оком іноді дуже складно. Ще одним недоліком є те, що на воді не зазначають, при яких захворюваннях її вживати не бажано. Хоча, за проектом нового стандарту, таку інформацію повинні будуть подавати на окремих видах води. Раніше лікувально-столові води реалізували лише через аптечну мережу, але тепер їх можна придбати у будь-якому магазині.

Мінеральна природна лікувальна вода має лікувальну та профілактичну дію. У ній вищий ступінь мінералізації, вона містить специфічні біологічно активні компоненти, її можна споживати тільки за призначенням лікаря. Й продавати її повинні  тільки в аптеках.

Мінеральні води є негазовані та насичені діоксидом вуглецю. За походженням діоксиду вуглецю фасовані мінеральні води поділяють на природно газовані та штучно газовані, які за ступенем насиченості є слабогазованими та сильногазованими, –  продовжує Марія Ковальчук. – Насичення діоксидом вуглецю сприяє збереженню розчинних у воді солей, збільшує термін придатності та поліпшує смак води.

Мінералка боїться високих температур

Вода, тим паче якісна, – це той продукт, який завжди буде в ціні. Тож охочих збагатитися на такому бізнесі не бракує. Серед людей часто можна почути історії про те, що фасовану воду розливають у підвалах, додаючи до тієї, що тече з крана, соду та інші речовини. Та є й інші способи фальсифікації. За словами Марії Ковальчук, найпоширеніший  – виготовлення штучно мінералізованих вод з використанням відомих назв природних вод. Тож, аби не купити фальшивку, перед покупкою реально огляньте пляшку та етикетку. Виробники мінеральної води використовують фірмові пляшки та оригінальні етикетки і стежать за обігом продукції. І не піддавайтеся спокусі купити дешевшу воду невідомого виробника. Бо вона може бути фальсифікованою, найчастіше такий продукт може потрапляти у кіоски чи малі магазини.

За словами співрозмовниці, фальсифіковану воду можна розпізнати за нетиповим запахом і смаком. Не варто споживати воду, в якій є сторонні домішки, значний осад на дні пляшки, каламутність, неприємний запах, особливо його можна відчути, якщо нагріти воду до 25 градусів. Смак мінеральної води залежить від умісту аніонів. Найкращі смакові властивості мають хлоридні, гідрокарбонатні та гідрокарбонатно-сульфатні. 

Мінеральну воду рекомендують споживати прохолодною, але не крижаною. Для води без газу оптимальна температура при вживанні 15 градусів, для газованої 8 – 12 градусів.

Фасовані мінеральні води потрібно зберігати у спеціальних приміщеннях при температурі 5 – 20 градусів. Але в жодному разі не під прямим сонячним промінням. У таких умовах під дією сонячного проміння з полімерної пляшки у воду можуть проникати небезпечні речовини.

Зоряна Завада,
головний дієтолог Львівщини:

– Вважаю, що всі мінеральні води потрібно продавати тільки в аптеках, адже будь-яка мінеральна вода містить різні елементи та мінеральні речовини, які можуть або позитивно, або негативно впливати на здоров’я людини. Залежно від її складу, вода може підвищувати або знижувати кислотність, спричиняти захворювання кишківника, гастрити, виразкові хвороби. Дітям до трьох років газованої води не можна вживати взагалі. Дорослі мають пити мінеральну воду тільки за призначенням лікаря. Мінеральні води, які продають у нас, викликають великі сумніви щодо якості, адже у нас немає стандартів виготовлення води, тож кожен робить її, як хоче. Не варто брати воду, яку зберігають при температурі, вищій ніж 22 – 25 градусів, адже це вже просто зіпсований продукт і вживати його не можна.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4046 / 1.6MB / SQL:{query_count}