У вівторок на Яворівському полігоні відбувся черговий етап комплексу навчань “Взаємодія-2010”, що є своєрідним звітом перед початком нового “навчального” року та перевіркою обороноздатності військовиків. Офіційно анонсували, що під час навчань відпрацьовуватимуть ведення маневреної оборони в умовах застосування противником високоточної зброї та засобів радіоелектронної боротьби. У бою із “ворогом” – близько 600 мішеней, що імітують “броньовану техніку та живу силу умовного противника” – взяло участь 650 службовців та 112 військових машин. Однак цьогоріч навчання було не лише екзаменом, яким війська “звітують про свої можливості виконувати завдання за призначенням”. Відомі ж застороги Президента про персональну відповідальність керівника Генштабу та очільника Міноборони за стан Збройних сил, а, як відомо, ситуація у війську в основному через послідовне недофінансування залишає бажати кращого. Власне, і Григорій Педченко, і Михайло Єжель прибули на полігон, аби поспостерігати за маневрами. За повідомленням прес-служби Міністерства оборони, керівництво відомства прийняло рішення “детально з’ясувати реальний стан Збройних сил, ролі та місця кожного органу військового управління”. За результатами “Взаємодії-2010”, активна фаза якої розпочалась навчаннями на полігонах “Опук” та “Чауда” в Криму, а завершиться випробуваннями у Центрі підготовки підрозділів на Житомирщині та на полігоні “Широкий лан” на Миколаївщині, мають намір остаточно погодити структуру керівних органів ЗСУ і внести корективи до системи планування та підготовки, а також до програмних документів Збройних сил.
Поміж тим, після проведення навчань на Львівщині міністр оборони вкотре уточнив низку обіцянок та ініціатив, що заплановані до виконання з наступного року. По-перше, це фінансування. За словами посадовця, у бюджеті на наступний рік фінансове забезпечення військовиків буде на 5 мільярдів гривень більшим, аніж у цьому році. За розрахунками Єжеля, воно становитиме 13,6 мільярда гривень. Оскільки цьогоріч Міноборони з бюджетних коштів запланували виділити 12,8 мільярда гривень, то, здавалося б, у 2011 році аналогічна сума мала б сягнути 17,8 мільярда гривень. Однак, як уточнив “Пошті” міністр, йдеться про загальний фонд, що цьогоріч профінансований на 7,4 мільярда. Втім, окрім нього, існують ще стабілізаційний та спеціальний фонди, які наразі опинилися поза увагою. Останній, між іншим, мають намір невдовзі забрати із загального бюджету армії, про що на днях говорив і віце-прем’єр зі силових питань Володимир Сівкович. Посадовець також повідомив, що із бюджету-2011 для Міноборони виділять 13,6 мільярда гривень, однак він уточнив, що ця сума включає спеціальний фонд. Тобто збільшення фінансування (зокрема на кілька мільярдів), найімовірніше, так і залишиться тільки декларованим.
Ще дві ініціативи міністра, що випливають із першої, – зарплати військовикам та забезпечення службовців житлом. Щодо першого, то Єжель пообіцяв, що за рахунок преміювання військовослужбовці отримуватимуть зарплати на рівні держслужбовців. “Тобто кожен, хто служить в армії, повинен заробити цю премію своєю службою, ставленням до виконання службових обов’язків”, – сказав міністр. За такого підходу виконання пункту теж може зіткнутись із ускладненнями, адже яким чином визначатиметься право на премію і хто саме його встановлюватиме в кожному конкретному випадку – не зрозуміло.
За словами Михайла Єжеля, головна мета керівництва Міноборони – забезпечити житлом кожного військовика. “Ми поставили перед собою дуже амбітні плани – хочемо, щоб за п’ять років кожен військовослужбовець мав своє житло. Це наша найголовніша мета”, – пояснив на брифінгу глава оборонного відомства. Єжель також повідомив, що цьогоріч міністерство планує отримати 2350 квартир. До речі, за офіційною статистикою Міністерства оборони, на кінець 2009 року відомству потрібно було 45 085 будівель (30 367 з яких для постійного проживання службовцям). Описані міністром ініціативи, звісно ж, очікувані, однак вирішення головних проблем армії потребуватиме далеко не лише вправних заяв, якими переадресовують відповідальність за корупційні схеми, а й швидких дій з виконання своїх же обіцянок. Під час “Взаємодії-2010” керманичі Міноборони задекларували чимало кроків, реалізувавши які можна покращити ситуацію в оборонній сфері, однак не хотілось, аби сезонна активність міністра була реакцією на засідання Ради національної безпеки та оборони, одне з яких невдовзі може закінчитися ротацією військової верхівки.