Навіть за зміни урядів підхід до виплати заробітків не змінюється. Про це свідчать оприлюднені на початку тижня результати дослідження Рахункової палати, зокрема – аналіз дотримання та покращення Єдиної тарифної сітки окладів бюджетників. У відомстві дійшли висновку, що “удосконалення системи оплати праці працівників бюджетної сфери на основі ЄТС упродовж 2009-го та I півріччя 2010 року не відбулось, ситуація тільки погіршилась”, і загалом “стандарти оплати праці надто низькі”. Як повідомляється, у березні 2010 року мінімальну зарплату отримував кожен шостий працівник, а зарплата половини працездатного населення не перевищувала середню у країні. Понад те, у структурі доходів все більше відсотків становить соціальна допомога (36,7% – 2007 р., 37,8% – 2008 р., 39,6% – 2009 р.), тоді як частка заробітної плати усе зменшується: у 2007 році питома вага зарплати у доходах населення становила 44,8%, у 2008-му – 43,3%, а в 2009 році – 41,9%.
Створення Єдиної тарифної сітки передбачало встановлення оптимальної диференціації окладів працівників різних сфер. Окрім того, це допомогло б усунути диспропорції у виплаті зарплат працівникам однакової кваліфікації, однак, повідомляє прес-служба Рахункової палати, прийняті рішення уряду тільки “призвели до руйнації запровадженої у бюджетній сфері тарифної системи та зрівнялівки в оплаті праці”. Серед конкретних негативних кроків у відомстві називають рішення про встановлення посадового окладу працівника I тарифного розряду в меншому за визначений законом про оплату розмірі, а також – безсистемні коригування умов оплати праці з боку Кабміну. Наслідки цих ініціатив призвели до того, що сьогодні зарплата не виконує основних функцій – відтворення робочої сили та стимулювання праці, а методи врегулювання цієї сфери урядами полягають в “ручному управлінні” зарплатами бюджетників, підсумовують у відомстві.
Рівень зарплати визначає ще й макроекономічні параметри, зокрема стандарти соціального захисту та сукупний платоспроможний попит, нагадують посадовці Рахункової палати, а тому методи управління уряду мали б бути іншими. Та чи зміняться ці підходи до того часу, коли джерела кредитування потуг країни перестануть прихильно оцінювати економічний стан держави? Наразі ж працівники Рахункової палати змушені констатувати: “руйнація тарифної системи в бюджетній сфері триває”.