Шевченківський районний суд Києва задовольнив претензії “РосУкрЕнерго” і визнав, що НАК “Нафтогаз” порушив контракт, а тому зобов’язаний до 1 вересня (хоча за домовленістю сторін термін можна змінити) повернути РУЕ 12,1 мільярда кубометрів газу.
Про це у четвер повідомило видання “Комерсант”, у розпорядженні якого опинилась ухвала суду від 13 серпня. Таким чином українською судовою гілкою цілком підтверджено вердикт міжнародного арбітражу Стокгольма від 8 червня. Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко вже доручив “Нафтогазу” подати апеляцію на ухвалу Шевченківського райсуду. Щоправда, є чимало скептиків результативності такого кроку, зокрема, депутат від БЮТ Сергій Пашинський вважає, що “в цій справі вже все вирішено”, а тому апеляція – не більше ніж формальність. “З самого початку метою влади була саме реалізація цієї злочинної схеми. Рішення Шевченківського райсуду є кримінальним – держава здала свої інтереси на користь “РосУкрЕнерго”, – заявив Пашинський. Приятельські стосунки Юрія Бойка із Дмитром Фірташем, власником 45% акцій РУЕ, також свідчать про те, що заяви очільника Мінпаливенерго навряд чи матимуть вагомі наслідки. Раніше, до слова, той повідомляв, що віддавати такий обсяг палива ніхто не має наміру, оскільки це порушить газовий баланс країни.
На початку серпня Юрій Бойко також розповів, що тривають перемовини із “Газпромом” (на руках якого 50% акцій РУЕ) зі врегулювання конфлікту. Якими будуть результати переговорів, поки не відомо.
Однак, за оцінками експертів, сьогодні “РосУкрЕнерго” має чимало шансів стати вагомим гравцем на ринку палива, і саме повернення 12,1 мільярда кубометрів газу створить непогані стартові можливості для цього. Однак ще не з’ясовано, як в “РосУкрЕнерго” ставляться до пропозиції Мінпаливенерго продати відсуджений газ на внутрішньому ринку України. У міністерстві розраховують, що компанія Фірташа підтримає пропозицію, оскільки має проблеми із Польщею та Угорщиною, куди раніше транспортувала газ. Наразі ж РУЕ добивається примусового виконання рішення міжнародного арбітражу. Ще до розгляду позову в український судах екс-прем’єр, за дорученням якої у лютому 2009-го й вилучили газ із підземних сховищ, заявляла, що необхідно в суді оскаржити рішення про підвищення цін на газ, яке, на її думку, й стало наслідком програшу в арбітражі.
Офіційна версія підвищення тарифів – вимога МВФ, виконання якої є обов’язковим для того, аби поновили кредитування України. Поки ж найбільш відчутним наслідком судово-газової тяганини є відкрита СБУ кримінальна справа за фактом збитків, завданих державі. Зокрема, кримінальну справу за статтею “Службова недбалість” порушено щодо колишнього голови Державної митної служби Анатолія Макаренка. Зважаючи на історію із екс-міністром економіки Богданом Данилишиним та риторику кількамісячної давності про аудит діяльності попереднього Кабміну, чинній владі пригодиться гучний процес для дискредитації своїх опонентів.