Європейський Союз прийняв рішення заборонити на своїй території незаконну торгівлю деревиною
За прикладом США, які прийняли в себе аналогічний закон в 2008 році, Європарламент проголосував за введення протягом двох років заборони на ввіз на європейський ринок лісу, добутого незаконним шляхом. У такий спосіб європарламентарі сподіваються ефективніше боротися зі зникненням лісів і зміною клімату. В першу чергу під пильне око контролерів потрапить імпортна деревина з Бразилії, Центральної Африки та Росії.
Нова постанова зобов’язує імпортерів представляти вагомі докази легальності свого товару, причому йдеться не тільки про пиломатеріали. Відповідну документацію доведеться збирати й імпортерам похідних товарів, скажімо, меблів з екзотичних порід деревини. Документально має бути засвідчений увесь ланцюжок: хто рубав, хто обробляв, кому продав чи перепродав. У випадку виявлення порушень розрахунок штрафних санкцій проводитиметься на основі визначення завданого екологічного збитку, вартості деревини й обсягу недоплачених податкових зборів.
Закон також передбачає вилучення деревини й похідних товарів або навіть негайне відкликання дозволу на ведення комерційної діяльності на всій території Євросоюзу. Щоправда, не варто забувати, що після прийняття Європейським парламентом закон має ще одержати схвалення держав-членів ЄС, а це може зайняти досить багато часу.
За даними Організації Об’єднаних Націй, обсяг незаконно зрубаного лісу досягає 350 – 650 мільйонів кубічних метрів на рік, тобто від 20 до 40% усієї промислової деревини на світовому ринку. Всесвітній фонд дикої природи вважає, що кожного року на територію країн Євросоюзу завозиться близько 30 млн кубометрів нелегального лісу. Серед основних його джерел називають Росію, Китай та Індонезію, а також низку африканських країн, таких як Демократична Республіка Конго й Габон.
Найбільші екологічні організації (“Грінпіс”, Всесвітній фонд дикої природи, “Друзі Землі”) висловили своє захоплення цим “важливим кроком” Євросоюзу. Натомість росіяни вже бідкаються, адже хочеш – не хочеш, а доведеться доводити законність свого чималого деревинного експорту. Крім того, росіян турбує і очевидна зміна торговельних відносин з Китаєм, тому що більша частина купленого китайцями в Росії лісу потім перепродується за кордон, у тому числі і в країни Європейського Союзу.
Варто також зазначити, що, хоча майбутні обмеження й торкнуться виробників паперу, вони не зачеплять книгодрукування та видавців іншої друкованої продукції. За словами одного з ініціаторів “лісового закону”, євродепутатки від Фінляндії Сату Хассі, це пояснюється “активним лобізмом видавців”, яким вдалося переконати більшість депутатів у тому, що обмеження на друковану продукцію створять стимул до переміщення поліграфічної промисловості за межі Євросоюзу.
Юлія Горбатюк
Визначити реальну швидкість винищення лісів досить складно, оскільки організація, що веде облік цих даних (Продовольча й сільськогосподарська організація ООН, FAO), в основному, спирається на офіційні дані відповідних міністерств окремих країн. За оцінками FAO, сумарні втрати у світі за перші 5 років XXI століття склали 7,3 мільйона гектарів лісу щорічно. За оцінками Всесвітнього банку, в Перу і Болівії нелегальними є 80 % лісозаготівель, у Колумбії – 42 %. Зникнення лісів Амазонії в Бразилії також відбувається набагато швидше, ніж вважалося раніше. У Нігерії за період з 1900 по 2005 рік було знищено 81% прадавніх тропічних лісів. У Центральній Америці з 1950 року 2/3 площі тропічного лісу було перетворено на пасовища. Дуже значні площі тропічних лісів втратили такі країни як Мексика, Індія, Філіппіни, Індонезія, Таїланд, М’янма, Малайзія, Бангладеш, Китай, Шрі-Ланка, Лаос, Конго, Ліберія, Гвінея, Гана й Кот-Д’Івуар.
Вирубка лісів сприяє глобальному потеплінню і часто визначається, як одна з головних причин посилення парникового ефекту. На знищення тропічних лісів припадає приблизно за 20% парникових газів. Зазвичай дерева й інші рослини в процесі фотосинтезу вилучають вуглекислий газ із атмосфери Землі. Натомість деревина, що гниє або горить, викидає накопичений вуглець назад в атмосферу.
Крім того, зменшення лісових масивів також впливає на кругообіг води. Дерева споживають підземні води, причому вода з глибин через коріння піднімається по стовбуру до їхнього листя і випаровується. При вирубці лісу цей процес припиняється, що спричиняє осушення клімату та виникнення напівпустель і пустель.
Джерело: wikipedia.org