Міські чиновники радять переселятися на хутір
Через численні скарги мешканців площі Ринок, Львівська міська рада перенесла фестиваль “Літо на ринку” подалі від житлових будинків – у сквер біля Порохової вежі. Водночас городяни традиційно нарікають на шум із кнайп та крамниць.
Окрім піднесення культурно-мистецького рівня львів’ян та гостей міста, фестиваль “Літо на Ринку” приніс чимало клопотів мешканцям навколишніх будинків. Адже під час масових заходів “Літа на Ринку” про тишу залишалось тільки мріяти. Городяни одного з будинків на площі Ринок пані Валентині 80 років. Проте, як зауважила вона, навіть на старості літ спокою в домі немає. “Влітку, в неймовірну спеку, коли хочеться відпочити, з вулиці весь день, а іноді й вночі лунала гучна музика. Тому я була змушена зачиняти вікна в квартирі, щоб хоч трохи приглушити шум, – розповідає городянка. – Під вечір від шуму та спеки в домі нестерпно боліла голова. Хоч із дому втікай!”. Не лише пані Валентина скаржиться на шум із вулиці в центрі міста. Мешканці неодноразово зверталися з цією проблемою до міського голови, виступали на сесії міської ради. Врешті їхнє прохання було задоволено – сцену таки перенесли.
Регулярно порушують режим тиші магазини та торгові центри, власники яких організовують різноманітні акції, а частенько й виставляють на вулицю колонки, з яких лунає гучна музика. Як повідомляє Анна Баранюк, консультант Центру обслуговування мешканців ЛМР, кожен підприємець має право на проведення рекламних заходів та акцій за умови, що повідомить про це органи влади. “В центрі обслуговування мешканців є бланк заяви, який фізична чи юридична особа повинна заповнити перед проведенням заходу. Ця інформація скеровується у правоохоронні органи, районні адміністрації та відповідні управління, – розповідає пані Баранюк. – Заява розглядається представниками управлінь чи районних адміністрацій, і, якщо претензій немає, дається дозвіл на проведення. Письмового дозволу зазвичай не видають, просто повідомляють телефоном. Пишемо лише лист-відповідь, якщо заяву відхилено, або коли маємо претензії до умов проведення”. Причинами не надання дозволу на проведення заходів чи рекламних акцій можуть стати перекриття руху транспорту чи порушення громадського порядку. Якщо захід проведено з порушеннями, накладаються адміністративні стягнення. Встановлення магазинами чи торговими центрами колонок з гучною музикою на вулицях, згідно з ухвалою ЛМР, не дозволено. “Якщо ж підприємці хочуть встановити колонки в рамках певної акції, про це вони зобов’язані повідомляти районним адміністраціям”, – розповіла “Пошті” Анна Баранюк.
Натомість Ярослава Білостоцька, в. о. голови Галицької РА, запевняє: значних проблем із дотриманням тиші закладами громадського харчування, магазинами та торговими центрами немає.
– З початку цього року до нас надійшло 15 звернень від мешканців щодо порушення громадського спокою. Звернення з пл. Ринок, пл. Підкови, вул. Дудаєва, проїзду Крива Липа. Власне в одному з кафе у проїзді Крива Липа довелося змінити режим роботи з цілодобового до 23.00 години, оскільки шум заважав мешканцям. Ми дуже оперативно реагуємо на такі звернення і повідомляємо про це міліцію та СЕС. Переважно власник кафе та магазинів відразу усувають причини шуму та намагаються дотримуватися режиму – ніхто не хоче мати проблем з дозволами, – зазначає Ярослава Білостоцька.
Натомість гучна музика на відкритті магазину вдень, на думку пані Білостоцької, не є великою проблемою: “Врешті ми не на хуторі мешкаємо, а в місті, тож доводиться терпіти деякі незручності”.
Уляна Депутович
До теми
За останні 30 років шум у Львові збільшився на 12 – 15 дБ, а суб’єктивна гучність зросла у кілька разів. Шум знижує продуктивність праці на 15 – 20%, суттєво підвищує ріст захворюваності. Експерти вважають, що у великих містах шум скорочує життя людини на 8 – 12 років. У січні цього року депутати ЛМР затвердили правила дотримання тиші у громадських місцях на території міста. Згідно з цією ухвалою, керівники підприємств та організацій, а також громадяни зобов’язані не допускати у місцях громадського користування перевищення рівня шуму, встановленого санітарними нормами (40 дБ у денний час та 30 дБ у нічний).