Із Львівщини вивозять меланж. Цього тижня зі складу ракетного палива
поблизу міста Радехова на утилізацію в Росію вивезли першу партію
меланжу. Одночасно із області виїхали вісім залізничних цистерн загальною масою 401 тонна.
Сьогодні у Радехові зберігається 3118,4 тонни меланжу. Склад ракетного палива створили у 1961 році, і він призначався і для зберігання рідких компонентів ракетного палива, і для паливно-мастильних матеріалів та спеціальних технічних засобів. Востаннє із Радехова до РФ велике відвантаження ракетного палива відбулося у 1995
– 1998 роках, коли забрали близько 2,5 тонни ракетного палива гептил, що вважається найбільш токсичним і небезпечним компонентом.
– Цей меланж нікому не потрібен. У нас немає зброї, для якої він призначався. У цистернах він вже зберігається понад 25 років: без оновлення та освіження. За цей час він змінив свою хімічну формулу: став ще більш агресивною рідиною. Через це його стало ще небезпечніше зберігати, і ми вже не впевнені, що резервуари, у яких він зберігається, можуть довго витримати, – повідомив генерал-майор Сергій Ніколаєв, начальник логістики Західного оперативного командування.
Вивезення меланжу за територію України і його подальша утилізація відбувається у рамках спільного проекту ОБСЄ та України. Утилізацію небезпечного ракетного палива здійснюють два федеральних підприємства Російської федерації: “Завод ім. Свердлова” у місті Дзержинську та Бійський завод. В Україні на сьогодні немає підприємств, які могли б займатися утилізацією ракетного палива.
Наталя Морквич