Як ми вже не раз повідомляли, цьогорічна вступна кампанія відбувається з великими стресами для дітей та їхніх батьків. Навіть час прийому документів скоротили: якщо торік він тривав місяць, то цього року – всього два тижні. Який резон у цьому – ніхто не пояснює. Що ж маємо на практиці?
Спостерігачі з громадської організації “Опора”, яка вирішила провести спостереження за цьогорічною вступною кампанією у 25-ти вузах України, стверджують, що уже в перші дні зафіксовані великі черги, які починали формуватися о 4-й годині ранку. Спекотна погода та скорочені терміни реєстрації спровокували ще більший хаос біля приймальних комісій, ніж у попередні роки. Абітурієнти непритомніють у задушливих коридорах, а вистоювати в черзі на вулиці в середньому доводиться до дев’яти годин.
Громадські спостерігачі стверджують, що більшість ВНЗ не були готові до напливу абітурієнтів. Для прикладу, в Тернопільському державному медичному університеті ім. І. Я. Горбачевського у перший день прийняли лише 100 заяв, тоді як у черзі було близько 600 охочих. Опрацьовують документи лише п’ять осіб, пропускна спроможність кожного за день не перевищує 20 абітурієнтів. Наступного дня ситуація не змінилася: черга стала ще більшою, а працівників залишилося п’ятеро.
У Київському національному торговельно-економічному університеті одна з абітурієнток вистояла у черзі 15 липня десять годин і планувала подати заяви на дві спеціальності, що дозволено умовами прийому, а в приймальній комісії їй відмовили і запропонували написати заяву лише на одну спеціальність, а прийти наступного дня і подати документи на іншу, відповідно вистоявши знову довгу чергу. На думку спостерігачів, це є прямим порушенням прав абітурієнтки. Крім того, вже 16 липня черга в цей ВНЗ була з 3040 осіб. Батьки на вулиці намагалися впорядкувати ситуацію та почали складати список абітурієнтів, але в приймальній комісії наголосили, що жодні списки не чинні, і вони готові викликати міліцію щоб припинити самовільне їх складання.
Врешті ті абітурієнти, які вже другу добу намагаються за складеним списком потрапити до ВНЗ, зчепилися з новоприбулими, які планували заходити в порядку живої черги. Це спричинило скандал та бійку. Також батьки скаржаться на цей навчальний заклад через те, що приймальна комісія працює до 17.00, тоді як робочий день триває до 18.00.
В “Опорі” також інформують, що до них звертаються через відмову приймати документи в тих абітурієнтів, які написали апеляційні заяви на перегляд результатів до відповідної комісії Українського центру оцінювання якості освіти за результатами ЗНО. “Це теж є порушенням, адже нормативні документи не забороняють подати чинні результати, а потім, в разі підвищення результату, уточнити дані в приймальній комісії”, – констатують в організації.
Зважаючи на це все, Міносвіти знову міняє коня на переправі. Уже прийнято рішення негайно збільшити кількість працівників приймальних комісій з числа викладачів та продовжити терміни прийому документів упродовж дня. І, оскільки є напружена ситуація (це таки визнають!) і складні кліматичні умови, Міносвіти рекомендує спільно з місцевими органами влади організувати продаж охолоджувальних напоїв, а також організувати функціонування медичних пунктів у навчальних закладах. Це ж скільки треба затратити додаткових зусиль, скільки зайвої метушні замість того, щоб, керуючись здоровим глуздом, хоча б залишити ті терміни прийому документів, які були у попередні роки.
При головному управлінні освіти і науки Львівської ОДА уже створили обласний штаб з питань вступної кампанії 2010 року, який працюватиме до 25 серпня у головному управлінні освіти та науки за адресою: вул. Просвіти, 4а, кім. 20. Тут працюватиме і приймальня громадян з питань вступу до вишів. Приймальня з питань вступу до професійно-технічних навчальних закладів працюватиме на пл. Петрушевича, 2, 4-й поверх. Консультаційний телефон оперативного штабу з питань вступу до вищих навчальних закладів: 235-73-89, до професійно-технічних закладів – 246-45-63. Отож, задіяні додаткові зусилля, люди, кошти, створюють штаби – як на фронті… Самі собі створили додаткові труднощі, щоб героїчно їх долати. А діти й далі мліють у чергах.