Зростання цін на блакитне паливо для населення до економічно обґрунтованого рівня – одна з основних вимог Міжнародного валютного фонду та ЄС, в обмін на яку Україні обіцяють фінансову підтримку. Українці тарифних стрибків не відчують. Принаймні так переконують в уряді
Стрибок цін на газ не торкнеться незаможних українців. Про це на селекторній нараді із регіонами України вчора повідомив віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.
“Кабінет Міністрів ухвалив рішення про оптимізацію цін і тарифів на природний газ та житлово-комунальні послуги для населення. Це рішення дуже потрібне. Якщо ми цього не зробимо, ми будемо мати збитковим НАК “Нафтогаз України”, який повинен бути прибутковим і сплачувати податки. Якщо ми не матимемо повноцінних тарифів, ми ніколи не залучимо інвесторів ані в комунальний сектор, ані в газо- і нафтовидобувну галузь”, – заявив віце-прем’єр.
Однак, підвищуючи ціни на газ, уряд передусім подбав про захист інтересів незаможних верств населення. Жодна соціально незахищена родина не залишиться наодинці із квитанцією, яка міститиме непомірні для її гаманця суми.
Для цього Кабмін пішов на безпрецедентний крок і суттєво змінив систему субсидування українців на користь останніх, зменшуючи таким чином тиск підвищених тарифів на бюджет кожної незаможної сім’ї, а з іншого боку, рятуючи від повного банкрутства НАК “Нафтогаз України”.
“Ми все повинні зробити, щоб зменшити вплив підвищення тарифів на найбідніших українців, захистити їх і забезпечити соціальний захист для тих верств населення, які відчуватимуть тиск на себе”, – поставили завдання головам обласних державних адміністрацій в уряді.
Досі в Україні працювала система субсидій, за якої родини, члени яких мають роботу і сплачують понад 20% від свого доходу за комунальні послуги, користувалися правом на відшкодування, тобто на субсидію. Що ж стосується безробітних громадян, пенсіонерів, то ця межа для них була закріплена на рівні 15%. Звичайно, для більшості українців це була непідйомна ціна.
Тепер порядок надання субсидій потребуючим сім’ям кардинально зміниться. Громадянам, які працюють, буде надаватися субсидія, якщо ті сплачували 15% свого місячного доходу за комунальні послуги, а для безробітних українців цю планку знизять до 10%.
“Зниження цієї планки дасть можливість отримати субсидії більшій кількості сімей, а це означає, що комунальники отримають більше грошей і зможуть вкласти ці гроші у підготовку до зими і проведуть стабільний опалювальний сезон”, – пояснив міністр з питань житлово-комунального господарства Юрій Хіврич.
Нововведення торкнулися і порядку надання субсидій. Відтепер не треба збирати цілі стоси документів. Згідно із новими правилами, ті, хто працює, повинні надати лише три документи: заяву, декларацію про доходи та майновий стан, довідку про доходи (що підтверджує декларацію).
А для українців, що не мають місця праці, а також пенсіонерів, процедура буде ще простішою: від них вимагатимуть лише заяв і декларацій.
Нові правила також усунули обмеження, згідно із якими, субсидій не надавали сім’ям, які боргували перед ЖКГ. Відтак система субсидування охопить удвічі більше населення, аніж сьогодні. Уряд надішле кожній сім’ї конверт зі зразками документів і бланками заяв, аби максимально спростити для людей процедуру отримання субсидій.
У кожній області запрацюють цілодобові кол-центри, зателефонувавши до яких, громадяни матимуть вичерпну консультацію про те, як отримати субсидію. Сьогодні такий кол-центр вже працює у Києві за номером 0-800-507-309.
До речі, консультаційні центри, які роз’яснюватимуть громадянам новий, спрощений порядок оформлення субсидій, відкриються по всій Україні. Працюватимуть вони за розширеним графіком, щоб люди навіть після роботи могли отримати потрібну інформацію. На організацію усієї цієї роботи уряд виділив півтора місяця. І вже починаючи від 1 вересня, весь механізм надання громадянам субсидій працюватиме, як годинник.
Голова Львівської облдержадміністрації Василь Горбаль, незважаючи на велетенський обсяг роботи, пов'язаний із запровадженням нової системи субсидування населення, з надією оцінює урядові нововведення. Каже, що велике навантаження ляже, звичайно, на соціальні служби, і доведеться напружено працювати, аби поінформувати населення про можливість отримання субсидій.
“У наступні десять днів ми відпрацюємо усі конфліктні запитання. Зі слів віце-прем’єра прозвучало, що кількість людей, які отримають субсидії, виросте удвічі. Чи збільшиться ця цифра на Львівщині удвічі, тобто до 70 тисяч сімей, – побачимо через десять днів, коли все проаналізуємо”, – повідомив журналістам Василь Горбаль після наради.
Іван Вишневий